Devlet Bahçeli nereye koşuyor!

  MHP Genel Başkanı, kısa bir süre bangır bangır bağırarak ve hiddetli bir şekilde AKP ile ittifak yapılmayacağını, MHP’nin her seçim çevresinde aday göstereceğini söylemişti. 
Devlet Bahçeli önceki gün Antalya’da il başkanları ve parti üst yönetiminin katıldığı toplantıda ise bu sefer 3 büyükşehirde aday çıkarmayacaklarını açıkladı. 
Devlet Bahçeli, MHP genel başkanlığını ele geçirdikten sonra inanılmaz zikzaklı bir duruş sergiliyor. 2000’li yıllardaki erken seçim kararı Bahçeli’nin, siyaset sahnesinde daha sonra yapacaklarının ilk işaret fişeğiydi.  Daha sonra seçim meydanlarında ve TBMM’de AKP’ye ve Erdoğan’a sert muhalefet yaptı. Sonra yelkenleri indirdi. Tekrar esti gürledi, sonra geri vitese aldı. Bahçeli, AKP ile işbirliğine yanaştığında, kendisine yönelik eleştirileri ‘beka’ sözcüğü ile perdelemeye çalıştı. 

Türkiye’deki seçmenin önemli bir kesimi, takım tutar gibi parti tutar! Ülkenin kötü yönetilmesi, pahalılık, işsizlik vs. bu kesimin pek umurunda değildir. Sandığa gider ve çoğu istemeye istemeye partisine oy verir. Bu kesimin bir kısmı ideolojik, bir kısmı da daha farklı nedenlerle partilerinin peşinden gider.
MHP’nin üç büyük ildeki oyu, bölünmeden parçalanmadan bir adaya giderse o adayın seçimi kazanma ihtimali yüksek. AKP’nin MHP ile işbirliğine gitmesinin nedeni de bu olay.
Bahçeli’nin ‘aday çıkarmayacağız’ söyleminin geri planında, tahminimiz o ki AKP ile yapılan büyük bir pazarlık var. 
Türk siyasi hayatının en eski ikinci partisi olan MHP ile iktidardaki AKP arasında nasıl bir pazarlık oldu? AKP, 3 ilde başkan adayı göstermeyen MHP’ye ne verecek? MHP’nin milyonlarca oyu çantada keklik mi? Parti tabanı bu pazarlığa tepki göstermeyecek mi?
Ayrıca, AKP’nin birkaç il ve ilçeyi MHP’ye verdiğini düşünsek, MHP buralarda seçimi kazanabilecek mi? 
Bu soruların cevabı bugün olmasa da yarın ortaya çıkar.
Bahçeli, bu söylemi ile aldığı milyonlarca oyun kendi kontrolünde olduğuna inanıyor. Bahçeli, ‘Lider- Doktrin’ felsefesi doğrultusunda ‘ben ne dersem seçmenim onu yapar’ anlayışında. Ki, bu anlayış partinin özellikle kırsal, varoş ve gençlik kesiminde maalesef karşılık buluyor. 
Madalyonun diğer yüzünde ise MHP-İYİ Parti çekişmesi var. Bahçeli’nin bu çıkışı bir yerde de İYİ Parti’ye yönelik bir hamledir. Genel seçimde, AKP ile yapılan işbirliği ile TBMM’ye giren MHP, yerel seçimdeki bu ittifakla İYİ Parti’ye karşı direnmeye ve varlığını korumaya çalışıyor.  
Devlet Bahçeli’nin bu son hamlesi MHP’yi ve kendisini ayakta tutar mı? 
Türkiye’nin nüfusunun yarıya yakınının yaşadığı 3 ilde başkan adayı göstermeyecek MHP’nin oyu yüzde 5’lerin altına düşerse ki, düşecek gibi. O zaman MHP’nin başında ve yönetimindeki Bahçeligiller de jübile yapacak. Gidişat bunu gösteriyor. Tersi olursa, MHP’nin oyunda eksilme olmazsa, maç uzatmalara gider! Ve eninde sonunda AKP’nin karşısında biri orta sağda diğeri orta solda iki parti ayakta kalır. 
Hasan Kurt   

 


Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum