Devlet Bahçeli nereye koşuyor?

Devlet Bahçeli nereye koşuyor?

Yeniden merhaba…Bir süredir ara verdiğim yazılarıma bundan böyle her gün olmasa bile haftada birkaç kez devam edeceğim. İlk yazımda MHP’deki son gelişmeleri ele aldım.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, genel başkanlık için adları geçen adaylar için, ‘Şu an 3 aday vardır. Bu arkadaşların demokratik hakkıdır. Bir tanesinin zaten aday olma hakkı yoktur. Davası Yargıtay’dadır. MHP’yi CHP’lileştirme gibi kötü bir alışkanlığı vardır. İçinde birisi vardır ki Fethullah Gülen hareketinin MHP’de görevlendirme girişimidir. Bu ne ona, ne de kimseye fayda getirmez. Herkes aklını başına alsın" dedi.
Bahçeli’nin, davası Yargıtay’da dediği aday, Sinan Oğan! Oğan, MHP’yi CHP’lileştirme gibi kötü alışkanlığı olan isim de muhtemelen yine Sinan Oğan. Bu isim Koray Aydın da olabilir. Fetullah Gülen hareketinin MHP’de görevlendirdiğini iddia ettiği isim ya Meral Akşener ya da Koray Aydın. Meral Akşener olma ihtimali daha yüksek. Gerçi Koray Aydın da namazında niyazında ve çevresinde muhafazakar isimler de var. Koray Aydın, Bahçeli tarafından TBMM başkan vekilliğine aday gösterilmiş ve seçilmişti. Aydın aynı zamanda 1 Kasım seçimlerinde Trabzon’dan aday gösterilmişti. Meral Akşener ise 7 Haziran seçimlerinde ise İstanbul’dan milletvekili adayı idi. 1 Kasım’da ise aday gösterilmemişti.
Bahçeli neden böyle bir çıkış yaptı?
Bu çıkışı partiyi mi yoksa kendisini korumak için mi?
Parti için bu çıkışı yaptığını sanmıyoruz. Bugün aday olan isimler partiye bu denli zararlı isimlerse, bu isimleri daha önce neden milletvekili adayı gösterdin. Bu isimlerle neden kader birliği yaptın?
Bahçeli’nin bu çıkışı tamamen adayları karalama ve koltuğunu koruma içgüdüsüyle yapılan bir değerlendirmedir.
Bir genel başkan partiyi tapulu arazisi gibi görmemeli. Gördüğünde yarın tapusu kasasında olsa dahi araziyi başkaları kullanır, işler… Zaten araziyi bugün kullanan var! Bahçeli’nin bu tutumu devam ederse, yakında arazi de kalmayacak.
Bahçeli ne yaparsa yapsın, ne söylerse söylesin tabandan gelen baskılara ve tepkilere rağmen o koltukta uzun süre oturamaz. Koltukta oturmada ısrar ederse, MHP diye bir partide kalmaz.

Sinan Oğan, sempatik ve
yıpranmamış bir isim!

MHP’deki genel başkanlık yarışında ibre bize göre Sinan Oğan’dan yana gibi… Meral Akşener, İstanbul medyası ve iş çevresinin desteğini alsa da parti tabanında ve ülkücü camiada Oğan kadar taraftar bulacağını sanmıyoruz.
Oğan, tabandan gelen genç bir isim. Medyadaki görüntüsü ve söylemleriyle MHP’ye oy vermeyen kesimin de sempati ile baktığı bir kişi. Özellikle genç seçmenlerin tercihinin Sinan Oğan olduğunu söyleyebiliriz. Sinan Oğan ayrıca dünyada olup bitenleri de yakından takip eden bir akademisyen. Geçmişte ülkedeki genç seçmenlerin üçte birinin oyunu alan MHP, bugün gençlerden oy almasına alıyor ama gençler üzerinde bir albenisi olmuyor. Partinin klasikleşmiş söylemleri, genç seçmeni cezbetmiyor. Bugüne kadar MHP’ye oy veren kesimin yarısı da bu söylemlerden bıkmış! MHP’nin kısaltılmış 3 kelimeden oluşan isminin ortancasını oluşturan harekete ihtiyacı var. Bu hareket 60’lı yaşları deviren, heyecansız, üretmeyen liderlerle, partililerle olmaz ve olmuyor da… O nedenle bize göre MHP’nin gerçek anlamda hareketli, heyecanlı lidere ve kadrolara ihtiyacı var. Bugün liderlik yarışına giren üç aday arasında heyecan ve hareket verecek isim olarak da Sinan Oğan’ı görmekteyiz.

Meral Akşener
ve merkez!

Meral Akşener, DYP ve DP’de politika yaptı. AKP’nin kuruluşunda bulundu. Sonra bu partiden koptu MHP’ye geldi. Çeyrek yüzyıldır siyaset arenasında. MHP teşkilatlarında diğer iki aday kadar olmasa da destekçisi var. MHP’nin Akşener ile birlikte merkez partisi olabileceğini söyleyenlerin sayısı oldukça fazla. Zaten iş çevreleri ve merkez medyanın Akşener’i desteklemesinin temelinde de bu var. Akşener, MHP genel başkanı olursa eski DYP ve DP’liler ile ANAP’lıların AKP’den kopacağı belirtiliyor. Akşener’in kadın olması nedeniyle kadın seçmenler üzerinde etki yapacağını belirtenler de az değil. Meral Akşener, medya desteği ile MHP’yi ayağa kaldırabilir.

Koray Aydın
ve gelenek!

Koray Aydın, Devlet Bahçeli ile girdiği yarışta seçimi genel merkezin baskı ve dayatması karşısında kaybetti. Aydın’ın, başkan adaylığı yarışında yanında milletvekili yoktu. Aydın vekil desteksiz girdiği yarışta büyük bir başarı elde etti. Bunun nedeni de teşkilatların Aydın’ı sahiplenmelerinden çok genel başkan Devlet Bahçeli’ye karşı oluşlarıydı. Aydın, ülkücü hareketin ve MHP’nin gençlik kollarından gelen bir isim. Siyasi yaşamı boyunca yalpa yapmamış bir isim. Alparslan Türkeş ve düne kadar Devlet Bahçeli ile kol kola idi. Parti tabanında, ülkücülüğü ve MHP’liliği tartışılmayan isimler arasında yer alır. Yüce Divan’da yargılanması ve beraat etmesi, önünü açtı. Ancak, toplumun bir kesiminin ve bir kısım partilinin kafasındaki kuşkuları ortadan kaldırmadı. Aydın’ın en büyük handikabı beraat etmesine rağmen bu olaydır.  
Trabzon’da kaybetmesi her ne kadar MHP’nin ülke düzeyinde oy kaybetmesine endeksli olarak görünse de Koray Aydın’ın, seçim bölgesinde bu düşüşü durdurması gerekirdi. Durduramamasının ve seçilememesinin nedeni yıpranmışlığı ve bıkkınlığıdır. Koray Aydın’ın seçim bölgesinde kaybetmesi genel başkanlık yarışında yara almasına neden olmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.