Devlet mitingi!

12 Eylül sonrası Kenan Evren’in yurt gezilerinde, orta dereceli okul öğrencileri ve devlet memurları yollara dökülürdü. Her birinin elinde Türk bayrağı, Kenan Evren’in geçiş güzergahında bayrak sallarlardı.

devlet-mitingi.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dünkü mitingi, Evren’in mitinglerini hatırlattı! Gerçi dünkü mitingde öğrenci yoktu ama parti teşkilatlarının ilçe ve köylerden toparladıkları insanların yanı sıra geçici İş-Kur işçilerinden, büyükşehir ve ilçe belediyelerdeki taşeron işçilere kadar binler vardı. Ve her birinin elinde AK Parti bayrağı, başlarında da şapka! Ayrıca resmi sivil yüzlerce emniyet görevlisi!
Dünkü mitingi muhalefet liderlerinin mitingi ile karşılaştırmak abesle iştigal etmektir. Dün Atatürk alanındaki kalabalık, iki muhalefet liderinin toplam kalabalığından fazla idi. Ancak, dünkü miting AK Parti’nin patlama yaptığı Trabzon’da oyunu 300 binin üzerine çıkardığı mitingin ancak üçte ikisi kadardı! 
Cumhurbaşkanının konuşma platformunun, eski belediye binası önüne yerleştirilmesi profesyonelce bir işti. Çünkü platform tam kavşakta idi. Arka taraf boştu. Kalabalık güney ve doğudaki alanda idi. Meydan bölgesinde trafiğin kesilmesi, Boztepe ve şehrin batı veya doğusuna giden insanlar, mecburen bu alanı yürüyerek kat etmek zorunda kaldılar. Bu olay da çevrede kalabalığı arttırdı. Miting saatlerinde Trabzon’un en işlek iki caddesindeki kalabalık neredeyse meydandaki kalabalık kadardı. Muhalefet partilerinin mitinginde de durum hemen hemen aynı idi!
***

Dün, üç-beş saatliğine de olsa Maraş caddesinin trafiğe kapatılması, Ortahisar ilçe merkezindeki trafik sorunun bu caddenin trafiğe kapatılması ile net bir şekilde giderileceğinin göstergesiydi.
AK Parti Trabzon teşkilatı dünkü mitinge iyi hazırlandı. Belediyeler iyi çalıştı. Hiçbir masraftan kaçınılmadı. İlçe ve köylerdeki insanlar belediye otobüsleri ve özel toplu taşıma araçları ile Ortahisar’a taşındı. Sonuçta başarılı bir miting organizasyonu gerçekleştirildi. 
Mitingdeki kalabalığa bakarak, AK Parti Trabzon’u sildi süpürdü demek doğru değil. Muhalefet partileri Trabzon’da çok ama çok büyük sürpriz yaşanmasa iki vekil çıkartır. AK Parti’nin 3’ü nasıl garanti ise muhalefetin de 2’si garanti! AK Parti, 4 vekil çıkartabilir mi? Bir milletvekilliği için AK Parti kadar olmasa da muhalefetin de şansı var. 

Bayraktar’ın 
telefonu!

Dün miting sonrası Çevre ve Şehircilik eski bakanı, Trabzon eski milletvekili Erdoğan Bayraktar aradı. Bayraktar, Trabzon’da en sevilen isimlerinden biridir. Üretken bir isim olan Erdoğan Bayraktar, milletvekilliği sonrası kendisini hayır işlerine adadı. Moloz dolgu alanındaki 5 bin kişilik cami ve külliye projesi onun eseridir. Bayraktar, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında, ‘Pazarkapı’da 26 dönümlük bir alanda 7 bin 700 kişilik kapasiteyle toplantı ve konferans salonuyla, derslikleriyle, kurs, atölye ve aş eviyle şehrimize büyük bir külliye kazandırılıyor. Nasıl gidiyor inşaat.. Bunları takip edin.. En kısa sürede bitirilip hizmete sunulacak’ dediğini hatırlattı.
Moloz’daki cami ve külliye inşaatı tam gaz devam ediyor. Trabzon’da bugüne kadar resmi veya özel hiçbir inşaat bu kadar hızlı gitmediğini söyleyebiliriz. Cami ve küleğinin inşaatının bu denli hızlı devam etmesinin nedeni Erdoğan Bayraktar’ın her işe olduğu gibi bu işe de dört elle sarılmasındandır.
Moloz’daki cami ve külliyede, bölgeye geniş kapsamlı bir proje yapılmadıktan sonra in-cin top oynar! Moloz’da belediyenin tapulu malı dahil 500-600 dönümlük alan, mutlaka ama mutlaka düzenlenmeli. Bölge yaşam alanı haline getirilmeli. Bunun ilk şartı, dolgu alanının batısında İtfaiye ile eski Rus pazarı arasındaki eski çöp alanı vakit geçirilmeden boşaltılmalı ve oraya ilçe, köy ve şehirlerarası otogar yapılmalı. Geri kalan alanda kafe, park- bahçe, oyun alanları olarak düzenlenmeli. Alanın bir bölümünde geniş bir otopark da yapılmalı. Bunlar yapıldıktan sonra, Erdoğan Bayraktar’ın önderliğinde yapılmakta olan büyük cami ve külliye aktif hale gelir. Gerçi, Erdoğan Bayraktar, ‘Hazırlattığımız proje o bölgeyi yaşam merkezi yapacak bir projedir’ diyor. İnşallah Bayraktar’ın söylediği gibi olur. 

Mitinge katılma
zorunluluğu!

İYİ Parti Trabzon milletvekili adayı Hüseyin Örs, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trabzon ve Rize mitingindeki kalabalığın mitinge katılma zorunluğundan kaynaklandığını ileri sürdü. Trabzon’un dört bir yanına gittiklerini söyleyen Hüseyin Örs, ‘Mitinglerdeki kalabalık seçim sonuçlarına yansısaydı, merhum Osman Bölükbaşı zirve yapardı’ dedi. 
AK Parti teşkilatlarının ve milletvekillerinin, belediyelere, muhtarlıklara ve devlet dairelerine mitinge katılım için baskı yaptıklarının duyumunu aldıklarını belirten Hüseyin Örs, ‘ne yaparlarsa yapsınlar, İYİ Parti’nin yükselişini hiçbir güç durduramaz’ dedi.
Öte yandan İYİ Parti milletvekili adayı Osman Akbulut, akşam Remzi düğün salonunda geniş katılımlı bir iftar verdi.  Akçaabat ve mahallelerinden yüzlerce kişinin katıldığı iftar sonrasında bir konuşma yapan Osman Akbulut, hemşerilerinden destek istedi. 

Çok farklı bir hava var!
CHP milletvekili adayı Ahmet Kaya, dün öğle saatlerinde Giresun’da idi. Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin mitingine giden Kaya, dönüştü Kuzey Ekspres’i aradı. 

cok-farli.jpg

Kaya şöyle dedi, 
‘Çok farklı bir hava var. Bunca yıldır siyasetin içindeyim böyle bir şey görmedim. İnsanların bir kısmı, bizimle yan yana görünmek istemiyor. Korkuyorlar. Ayrıldıktan sonra telefon ile bizi arıyorlar. Ailece bize destek vereceklerini söylüyorlar. Bunu resmi dairelerde ve serbest meslek sahipleriyle yaptığımız görüşmelerde yaşıyoruz. O nedenle ben diyorum ki, bu seçim çok farklı olacak. 24 Haziran sonrası Türkiye’ye barış, huzur, kardeşlik gelecek. Korku düzeni yıkılacak’ dedi.

İpin ucu kaçtı!

Trabzon’da AK Parti’de olup bitenleri en yakından takip eden isimlerden biri, partinin seçim sürecindeki harcamalarını israf olarak nitelendirdi ve şöyle dedi:
‘Ben bu partinin kuruluşundan beri içindeyim. Partim için gece gündüz çalışan biriyim. Son dönemde yapılanları çok abartılı buluyorum’…
Bu eleştiri AK Partili önemli bir isimden geldi.  

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar