Devlet yönetiminde kurumsallaşamadık!

  AKP eski milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, sözünü esirgemeyen, düşüncesini net olarak açıklayan ve duruşu olan bir eski vekildir. Ayşe hanım, tahminimiz o ki bu özelliklere sahip olduğu için yeniden vekil adayı yapılmadı.82806194_126299161855029_2603716166765510656_n.jpg Köseoğlu, dün Kuzey Ekspres’te idi. Köseoğlu ile Trabzon’u ve ülkenin gidişatını konuştuk.
Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun, eski belediye başkanlarından Orhan Karakullukçu gibi Trabzon’dan iz bırakarak ayrılacağına inandığını belirten Köseoğlu, ‘Murat beye inanıyor ve güveniyorum. Tek eksiği farklı kesimlerden gelen önerileri değerlendirmemesidir. Bunun nedeni de çevresinde yereli iyi bilen insanların olmayışıdır. Bunu da zaman içerisinde giderecek ve Trabzon’a çok iyi hizmetler yapacaktır’ dedi.
  Köseoğlu, Türkiye’nin en büyük sıkıntısının kurumsallaşmama olduğunu belirterek, ‘Kurumsallaşmanın temeli adalettir, liyakattır, sevgidir, herkesime eşit uzaklıkta ve yakınlıkta olmaktır. Toplumsal barış olmalıdır. Yasaları kişiye göre değil objektif olarak uygulamaktır. Devlet yönetiminde görev alacak her kişinin partisine görüşüne bakılmaması gerekir. Devlette görev almak için KPSS vardı. KPSS’den en yüksek puanı alan devlette görev alırdı. KPSS’yi çöpe attık. Tabi burada şunu da söyleyeyim, devlet yıkıcı, bölücüye karşı da tedbirini alacak. Tedbir almadık, 15 Temmuz’u yaşadık. İşini kim doğru yapıyorsa ona destek olunmalı. Liyakatı bir kenara bırakıp benim adamım, benim görüşümü öne çıkardığımızda toplumda barış olmaz. Sokakta vatandaşla konuştuğumda bunları söylüyorlar. Bunu aşmamız gerekir. Hak edenin hak ettiği yere gelmesini sağlamalıyız. Maalesef hesaplı siyaset yapıyoruz. Bunu önceki iktidarlar da yaptı. Bu yanlış bir iş. Bu yanlıştan kurtulmamız gerekir’ dedi.
  Ayşe Sula Köseoğlu özetle bunları söyledi. Köseoğlu’nun bu ifadeleri aslında bir özeleştiri. Dileğimiz bu özeleştiriyi herkesin iktidarda, muhalefette olan her siyasetçinin yapması…

‘Vay halimize’

vayyyyyyyyyyyyy.jpg  İkram Sofrası patronu Mustafa Çolak Hoca, sosyal medyada yerel bir gazetenin küpürünü paylaştı ve ‘Eğer doğru ise ölmüşüz de ağlayanımız yok. Vay halimize’ dedi. Mustafa Hoca bu eleştirilerini gazetede yer alan şu yorumla ilgili yaptı… ‘TİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Cuma namazı saatlerinde toplantı koyuyormuş. Bu konuda kendisine gelen itirazları da red ediyormuş. Ali Tekataş’ın Cuma kılıp kılmayacağı bizi ilgilendirmez. Ama bunu bilinçli yapıp yapmadığını bilmek istiyoruz’…
  Türkiye Cumhuriyeti’nde ve özellikle de AKP iktidarında bir daire müdürü, amiri Cuma günü, Cuma namazı saatlerine toplantı koyma şansı ve ihtimali yok. Hatta, iktidarda AKP de olmasa hiçbir bürokrat böyle bir uygulama yapmaz yapamaz. Yapacağı iş, Cuma namazı sonrası mesai başlaması ile toplantı yapmaktır. Bunun da saati 13.30 olabilir. Burada akla şu geliyor, acaba toplantıya katılacak çalışanlar Cuma namazı nedeniyle, öğle tatili süresini uzatmak mı istiyor? Yoksa yorum haberin amacı farklı mı?.. Ki, biz farklı olduğunu düşünüyoruz. 

Doktorunuz diyor ki!

  Gaz sorunu toplumda sık rastlanır. Hastalığın nedenleri: fazla hava yutma, bağırsaklarda gaz üretiminin artması, mide ve bağırsaklarda hareket azlığıdır. Gazla ilgili üç ana şikayet: aşırı geğirme, şişlik ve aşırı gaz çıkarmadır. Geğirmek, midede toplanan gazı ağızdan sesli bir biçimde çıkarmaktır. Bunun en önemli nedeni yutulan havadır. Bazı insanlar farkında olmadan yerken, sigara kullanırken, sakız çiğnerken ve özellikle sinirliyken tekrar tekrar hava yutarlar. Ayrıca besinleri iyice çiğnemeden hızlı yemek ve karbonatlı içecekler midedeki gaz oluşumunu artırırlar. Bağırsak gazları yutulan hava değildir. Bunlar besinler sindirilirken oluşurlar. Yağlı gıdalar, sebze ve meyveler (soğan, fasulye, lahana...), süt bağırsaklarda sindirilirken fazla gaz üretirler. Bağırsak gazlarının günlük ortalama geçişi 13 ila 21 kadardır. Gaz tedavisinde ilaçlar az bir fayda sağlar. (Dr. Kemal Küçükali)
********

     Doktor Küçükali, gaz sorununu bilimsel olarak açıkladı. Ancak, kimileri üç çeşit gaz çıkarma olduğunu söyler. Biri hapşırma, ikincisi geğirme üçüncüsü osurma(hocanın bilimsel olarak açıkladığı)… O kimilerine göre, hapşırmanın nedeni kafayı üşütme, geğirmenin nedenini mideyi, ‘gaz çıkarma’nın nedeni de bağırsakları üşütme imiş. Doktor Kemal Küçükali, bu konuda da bir açıklama yaparsa seviniriz.

CHP’de ne oldu?

chp-2222.jpg  CHP’nin önceki gün Ortahisar ilçe kongresi yapıldı ve ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun desteklediği Fatih Suat Oyman, rakibi Şenol Çoban’a fark atarak seçimi kazandı. Oyman’ın kazanmasının anlamı il başkanlığı seçimine Ortahisar ilçe başkanı Ömer Hacısalihoğlu’nun bir değil birkaç adım önde başlamasıdır. 
Fatma Yavuz, dün Ortahisar belediye başkan adayı Salih Akyüz ile konuştu. Akyüz, il kongresine tek adayla gidilmesinden yana olduğunu, tek adayla seçime gidilmesi halinde listede yer alabileceğini söyledi.
İl Kongresine tek adayla gidilir mi?
 
Ortahisar ilçesinde seçimi kazanan Ömer Hacısalihoğlu, bize göre kendisinin dışında bir adayla seçime gidilmesine yeşil ışık yakmaz ve yakmayacak. Hacısalihoğlu, kesinlikle aday ve seçimi kazanma ihtimali de çok yüksek. Çünkü Ortahisar delegelerinin en az üçte ikisi Akçaabat, Düzköy delegelerinin büyük çoğunluğu ve diğer ilçelerden gelecek serpme oylarla seçimi kazanacağına inanıyor.
chp-(1)-001.jpgDiğer yandan mevcut il başkanı Güzide Uzun da, aday olacağını açıkladı. Güzide Uzun da Hacısalihoğlu gibi hesap yapıyor. Güzide Uzun, Beşikdüzü, Maçka ilçeleriyle ile Ortahisar’da önemli oranda oy alacağını düşünüyor. 
CHP’de il kongresine tek adayla gidilmesi ancak bu iki ismin birinin adaylıktan çekilmesi ile gerçekleşir. Burada zayıf halka Güzide Uzun görünmesine rağmen, o da son ana kadar direnecek. Burada belki bazı pazarlıklar gündeme gelebilir. Mesela Uzun, MKYK üyeliği için destek isteyebilir. Bu desteği alırsa o zaman çekilir. Bunun da gerçekleşme ihtimali zayıf. 
 
Bu iki adayın ikisi de geri çekilir ve üçüncü bir isim üzerinde uzlaşma olur mu? Bunun gerçekleşmesi Güzide Uzun’un değil bize göre ancak Ömer Hacısalihoğlu’nun kararına bağlı. 
Delegelerin en az yarısının desteğini aldığına inanan Hacısalihoğlu çekilmeyeceğine göre  seçime iki adayla gidilecek.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar