Dil mi değişti, Alfabe mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “En büyük sıkıntılardan birini de maalesef dilde yaşadık. Bizim bilime son derece müsait dilimiz varken, bir gece yattık, sabah kalktık baktık ki o dil yok”  dedi. Erdoğan, “Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca, ya da İngilizce, Fransızca kelimelere başvuracaksınız. Bu sorunların hepsini aşmak zorundayız” diye konuştu.

***

Bunca yıldır yazıp çizerim. Üstüne üstlük öğretmenlik de yaptım. Tarihe de meraklıyım. Fırsat buldukça okurum, araştırırım.

‘Bir gece yattık, sabah kalktık baktık o dil yok’!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Cumhurbaşkanı nasıl böyle bir ifade kullanabilir. 

Hangi dil kaybolmuş!

Türkçe gitmiş de yerine Arapça mı, İngilizce mi, Rumca mı gelmiş?

Sayın Cumhurbaşkanı açık konuşsana, desene Arap alfabesini kullanıyorduk, bir gecede değiştirdiler Latin alfabesini kullanmaya başladık.

İşin doğrusunu söylesene!

Değişen dil değil alfabe!

Ve üstelik o alfabe de Arap alfabesi!

Türkçenin mevcut kelime hazinesi ile felsefe yapılmazmış! Osmanlıca, İngilizce, Fransızca kelimelere başvuracakmışız!

Arapça ile Türkler tarih boyunca bir iki istisna dışında sanki çok felsefe yapmışlar!

***

Ve Türkler, Arap Alfabesini, İslamiyeti kabul ettikten sonra kullanmaya başlamış. Zaten Osmanlı döneminde, halk Türkçe konuşurdu, Saraydakiler bile yazışmalar dışında Türkçe anlaşırlardı. Kayıtlarda, belgelerde bunlar sabit.

Onun ötesinde, Osmanlıya Matbaa Avrupa’dan yıllar sonra gelmiş ve o Matbaalarda doğru dürüst Osmanlıca, Türkçe baskı bile yapılmamış.

***

Şimdi Cumhurbaşkanının söylediği gibi Latin Alfabesini kaldırıp, Arap alfabesini kullanmaya başlasak ve Sarayda da Osmanlıca yazılıp, çizilse, konuşulsa ne değişecek!

Felsefe yapacağız! Mezar taşlarını okuyacağız!

Bunları ben değil Cumhurbaşkanı söylüyor!

Bu toplum, Arap Alfabesi ile Arapça ile Osmanlıca ile yıllarca avutulmadı mı? Ve hala din söylemi ile avutulmuyor mu?

Mezar taşı okuyacakmışız… Bu memlekette zaten rütbelilerin mezar taşı vardı. Halkın mezar taşı var mıydı?

Mezarın başına dibine tahtadan iki baş ayak koyarlardı. İki nesil geçtikten sonra tahta baş ayaklar çürürdü, mezar da kaybolup giderdi!

***

Türkiye, AKP iktidarı ile birlikte adım adım ümmetçiliğe doğru yol alıyor. Osmanlı, ulus değil ümmet devleti idi. Osmanlıcanın resmi devlet dili olmasının nedeni de budur. Ancak bu ümmet devletinde farklı dinlerden, ırklardan toplumlar da yaşardı! Ama Saraydakiler sözde de olsa Müslümandılar!

AKP iktidarı da, ümmet yaratma peşinde! Yüzlerce İmam Hatip okulunun, onlarca İlahiyat Fakültesinin açılmasının ana nedenlerinden biri de budur! Cumhurbaşkanının, dil konusundaki söyleminin gerisinde de bu vardır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ümmet devleti olur mu? Bu gidişle bir değil de iki nesil sonra olabilir! O zaman da Türkiye diye bir devlet de kalmaz, birkaç parçaya bölünür! Osmanlının bölündüğü gibi! Ortadoğu’daki ülkelerin parçalandığı gibi!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.