Dilekoğlu’nun hedefi!

   Trabzon Kültür ve Turizm İl Müdür adaylarından biri olduğu söylenen AKP il başkan yardımcısı Hasan Dilekoğlu aradı. Hasan Dilekoğlu, İmam Hatip çıkışlı eski bir öğretmen. Nuri Okutan’ın valiliği döneminde, valilik basın birimine geçti. 6bde15c7-5ebf-4fef-8ac2-184c586af213.jpgBurada kitap dağıtım vs. işi yaptı. Bir süre sonra öğretmenlikten ayrıldı, ticarete atıldı. AKP’de il yöneticisi ve başkan yardımcısı oldu.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne mutlaka birinin atanacağını söyleyen Hasan Dilekoğlu, ‘Memuriyet defterini kapattım. Şu anda partimizin il başkan yardımcısıyım. Başkanımızla ve yönetimdeki arkadaşlarımızla güzel işler yapıyoruz’ dedi.  
Hasan Dilekoğlu, il başkan adaylığı konusunda ser verip sır vermemesine rağmen hedefinin il başkanlığı olduğunu söyleyebiliriz.
 

                                         Farabi boşalıyor mu?
  ca7edfc8-6a79-49a2-8382-32cd23daaa29.jpg  KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesinden son aylarda çok sayıda doktorun ayrıldığı ve özel hastanelerde çalışmaya başladığı bildirildi. KTÜ Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalının genç doktorlarından Orkun Gül  geçtiğimiz günlerde fakültedeki görevinden istifa ederek Trabzon’daki bir sağlık kuruluşunda çalışmaya başladı. Bu arada KTÜ Tıp Fakültesinde ve Farabi Hastanesindeki akademisyenlere döner sermayeden az miktarda para verildiği hatta son aylarda para verilmediği bildirildi.
 

                              Gümrükçüoğlu’nun Aşkale aşkı!
  Emekli makine mühendisi, kimilerine göre sosyal medya fenomeni, kimilerine göre sosyal medyanın ‘1’ numaralı gazetecisi, kimilerine göre ‘reklamsever’  olarak nitelendirilen Teoman Yılmaz, kim ne derse desin zaman zaman önemli işlere imza atıyor. Çoğu zaman da bazı konuları görmezden geliyor.
  8b4f2bdd-9388-4345-b53a-1955a0539008.jpg Teoman Yılmaz, Trabzon Büyükşehir eski belediye başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’na yönelik eleştirilerini sürdürmeye devam ediyor.
Yılmaz, ‘Aşkale Çimento, Araklı Taşönü’nde değersiz 360 dönümlük arazisini Büyükşehir’e bağışlıyor, hibe ediyor. Sonra, Değirmendere’deki Çimento Fabrikası arazisinin imarı değiştiriliyor.  Aşkale’nin Değirmendere vadisindeki ikinci atıl arazisine otobüs terminali çizdiriliyor. Düzyurt, Gölçayır’ın göbeğindeki çimento tesisine izin veriliyor. Alan duman altı oluyor. Tüm yollar Aşkale’ye çıkıyor. Vatandaşın arazisine 18. Madde uygulaması ile Aşkale ortak ediliyor. 25 km.lik Kanuni Bulvarı 700 milyona mal olacakken, proje değişikliği ile maliyet 2.5 milyara çıkıyor. Son 7 km.lik bölümde vatandaşın arazisine 18. Madde uygulaması ile yüzde 40 konarak maliyet düşürmeye gidiyor’ diyor.
Hazırlanan bu imar planına daha sonra itiraz edildi ve mahkeme itirazı kabul etmişti. Bölge için yeni bir imar planının hazırlanıp hazırlanmadığı bilinmiyor. Kanuni Bulvarı’nın Boztepe sonrası güzergahının uzatılmasının nedeni, yolun geçeceği arazilerde 18. Madde uygulanmasına gidilmesi ve istimlak bedeli ödenmemesi olarak açıklanmıştı. Diğer bir iddia da, Aşkale Çimento Fabrikası’nın Düzyurt, Gölçayır bölgesindeki 360 dönümlük arazisinin değerlenmesi için Kanuni Bulvarının bu bölgeye kadar uzatılması…
 

                       Bir Dr. Kemal Dursun geldi geçti Trabzon’dan!
 
  Bir dönemin meşhur Kulak Burun boğaz doktoru idi.. Meydan’da Eski Belediye arkasında ki muayenehanesi dolup taşardı.. O dönemlerde insanların bir çoğunun sosyal güvencesi de yoktu..4b55e9c6-5004-42f2-ba15-0d5e8562e5c3.jpg Hastaneler kalabalık olduğu için özel muayenehaneler revaçta idi.. O öğretmenden para almadığı, ilçe ve köylerden muayene için gelen fakir ve gariban gördüğü hastaların dönüş yol ücretlerini bile ceplerine koyduğu hep söylenir.. Çoğu zaman muayene ücreti 150 TL olsa bile 30 veya 50 TL alır, hastayı güler yüzle uğurlardı.. Belki dönemindeki doktorlara göre çok servet bırakmadı.. Ama örnek olacak bir isim bıraktı.. Trabzon’da yediden yetmişe onun bu merhametli halini bilir ve rahmetle yad eder.. Belediye’nin arkasında ki sokağa ismi verildi. (Umut Eczanesi girişi).. Cenazesi Meydanda ki İskenderpaşa caminde kılındı. Sevenleri Trabzon meydanına sığmadı.. Belki bir kaç şehit cenazesi bu kadar kalabalık olmuştur.. Oğlunun da Rize'de babası gibi güzel hizmetler verdiğini duyuyoruz. Allah ona da bu güzellikleri nasip eder diye dua ediyoruz. Merhum Kemal Dursun beyi rahmetle anıyoruz.. Bu güzel insanı tüm doktorların örnek almasını temenni ediyoruz.. Ruhu şad olsun...
(Murat Gökhan Ağırman- KTÜ Sağlık Kültür Spor Daire Başkanlığı)
 
                                          ************************
 

 c4cd0f47-2384-45b3-863b-58e7f9ec2b82.jpg  Sanal ortamlardaki yazışmalarda şunlara şahit oldum ve çok üzüldüm.
1.İnsanlar derinliğini bilmedikleri konularda ve günlük politikalar gereği nasıl düşünmesi gerekirken öyle düşünüyor, fikri çok doğru imiş gibi bunları savunuyor.
2. Konuyu bilen kişilerin de yaptığı yorumlara bayağı ve hiç bir bilgisel temele dayalı olmayan kulaktan dolma bilgiler ile cevap veriyor.
3. Bazı kişiler de sosyal medyayı kendini ispat etmek istercesine ve bazen de ukalaca kullanıyor.
  Aslında sosyal medya, insanların aydınlanması, bilgi sahibi olması ve bazen de vakit geçirmek için yararlanabileceği bir ortam. Bir konu hakkında bilgi sahibi olanların ilgili konuda bilgi paylaşımı ve buradaki insanları aydınlatması çok güzel bir olay. Her kişi doğrulara dayalı olduğu kanıtlanmış veya doğru olduğuna kesin olarak inandığı bilgileri paylaşır ise bundan herkes yararlanabilir. Tabii araya esprileri katmayı da unutmamak gerekir.
Tüm dost ve arkadaşlarıma mutlu, sağlıklı ve huzurlu bir gün ve gelecek dilerim. Selam ve sevgiler.
(Prof. Dr. Erol Erduran)

                                   

                                   Doktorunuz diyor ki!

   Zona; suçiçeği virüsünün sebep olduğu bir deri hastalığıdır. Çocuklukta geçirilen suçiçeği hastalığından sonra bu virüs omurilikten çıkan sinir köklerinde saklı kalır ve vücut direncinin zayıfladığı durumlarda ortaya çıkararak Zona denilen hastalığa sebep olur. Önce vücudun bir yarısında yanıcı, batıcı ağrılar başlar daha sonra kızarıklık ve içi su dolu kesecikler görülür. Bu döküntüler iltihaplı bir hal aldıktan sonra kabuklanır, dökülür. Hastalık 2-3 hafta içinde kendiliğinden iyileşir. Tedavide amaç; ağrılı süreci kısaltıp, iyileşmeyi hızlandırmaktır. Zona iyileştikten sonra döküntü olan yerlerde ağrı aylarca devam edebilir.
(Dr. Kemal Küçükali)

Önceki ve Sonraki Yazılar