Rasim Efendioğlu

Rasim Efendioğlu

DİNİ KULLANARAK YAŞATILAN BÜYÜK ACILAR DİNİN İŞLEVİ

Geçen haftaki söyleşimizde İslam’ın anlaşılması ve yaşanması üzerine düşünce yürütmeye çalıştık. Elbette konunun uzmanı olarak tartışmadık. Sağ olsun değerli okuyucular olumlu olumsuz yorum yaptı dilerim bu tür konular çıkar penceresinden alınıp bilim penceresine taşınsın. Bizim dinimiz tarih boyunca çok sömürüldü, çok saptırıldı ve ikinci bin yıla dönüyor gerçekten anlaşılmadı. İlahi dinler, Semavi dinler kutsal kitapları ile anlaşılır. Bizim dinimizin kitabı hiç değişmeden ilk günkü gibi bu güne ulaştı. Bu durum İslam Dini açısından büyük avantaj. Ancak geçen yazımda da belirttiğimce bu kitap anlaşılmıyorsa nasıl anlaşılacak, nasıl yaşanacak?

Elbette insanlık tarihi boyunca birçok din yaşanmış. Gerçek din İSLAM. Bu gerçek her Cuma hutbesinin sonunda vurgulanır. Diğer kitabi dinler buna itiraz ediyor… Musevilik, Hıristiyanlık dinlerinin de kitabı var. O halde onlar da hak... Öyle mi? Yani Allah’ın vahyettiği birçok kitap var yürürlükte. Öyle bir Allah inancı olur mu? Allahın katında din İSLAM denmesinin nedeni ilk dinden son dine tüm ilahi dinler tek bir süreçten gelir. İlk gelenden sonra gelen ilkini yürürlükten kaldırır. Çok doğru bir benzetme değil ancak bir toplum için uyulacak aynı konuda birçok yasa olmaz.

Mantıkla bakılırsa Yaratan insanı yaratmış nasıl yaşayacağını kendi içinden çıkardığı elçiye öğretmiş ve çağ değiştikçe elçi de kitap da değişmiş. Yaratan insanları insan gibi yaşatmak için dini koymuş. İnsana akıl vermiş aklına uygun yol çizmiş buna göre yaşa, buyurmuş.

 

DİN GERÇEKTEN İŞLEVİNE UYGUN MU YAŞANMIŞ?

Hayır, hemen hiç bir devirde böyle olmamış. İnsanın aklı var ya. İşte bu akılla kimi diğerinden üstün olmuş, üstün yaşamak istemiş ve baskıcı sömürücü yönetimler oluşmuş. İnsanlar da aklı kesmediği yerde boyun eğmiş. Köle olmuş tutsak olmuş karşısında kral olmuş zalim olmuş, firavun olmuş ve sınıflı toplumlar ortaya çıkmış.

Din, bilinmeyenleri, doğaüstünü işaret edince de kimi güçler dini araç olarak kullanmış. Din insanlara barış ve esenlik getirecek yerde zulüm getirmiş, baskı getirmiş. Kimi yöneticiler kendilerine manevi rütbeler vermiş ve din adına zulüm yapmış.

Engizisyon mahkemeleri… Din adına sapık mahkemeler. Aklını kullanıp başkaldıranları din adına yargılamış, hatta din ulularını bile çarmıha germiş, peygamberini öldürmüş. Diri diri yakılanlar, asılanlar, türlü işkenceye tabi tutulanlar. Çoğu din adına...

İslam Dininden önce Hıristiyanlık… Kitabı İncil… İncil Tanrının buyruğu, Hz. İsa’ya inmiş. Bu dinin mensupları bu kitabı anlayarak mı okuyordu? Hayır... İncil de Latince. Herkes Latince bilmez… Olsun İncil’i din adamları okur mensuplar da halk da onlara inanır. Ancak din adamları bir sınıf. Onlar günah çıkarır ya da dinden atar. Sonra İncil tek kitap değil. Birçok İncil var. Bu sınıf ayıklamış İncilleri ve birkaçını kabul etmiş. Böyle bir ilahi kitap olur mu?

Buna karşı insan beyni, akıllı insan her güçlüğe karşı başkaldırmış İncil i başka dillere de çevirmiş halk ilahi kitabını anlamış. Anlamış da ne olmuş. Din toplumun dışına çıkmış. Papazlar din adamları yerinde dursun öğütler versin, halk da isterse haftada bir gitsin dinlesin. Öyle, dinden çıkmak, girmek kovulmak yok.  Kısacası tarih boyunca din adına yaşanan büyük acılar halkın LAİK düzeni seçmesine neden olmuş.

 

İSLAM DİNİNDE DURUM NASIL?

İslam çok yakın bir din. Kitabı sapa sağlam duruyor ancak birçok kesimde hala anlaşılmıyor. Bunu sömürenler var. Peki anlayanlar çok mu uygun yaşamış? İslam’ın örnek, en güzel dönemi dört halife devri. Bu devirde İslam tam yaşanmış mı? Çok az dini bilgisi olan bilir. Hayır, ne yazık ki hayır... Bu devirde bu kutsal kitap daha taptaze iken bile ona uymayanlar çok.

Halifelerin sanıyorum sadece biri ecelinden ölmüş diğer üçü yine Müslümanlarca  katledilmiş. Bu dinin yüce peygamberinin çok sevgili torunları bile Müslüman diye anılanlarca şehit edilmiş. Peygamberimizin en sevdiği damadı halife Hz. Ali yine Müslüman diye bilinenlerce şehit edilmiş. Demek ki kitabı anlamak da sökmüyor, yetmiyor.

İslam tarihinde öyle acı, öyle utanç verici sayfalar var ki iyi ki bu sayfalara bakıp Müslümanlar dinden çıkmaz. Çıkmaz çünkü dinimizin yüce kitabından sadece Fatiha Suresini anlasalar bu olayların din dışı olduğunu anlarlar.

Peki nedeni ne? Yüzyıllar  geçtikten sonra artık anlaşılmıştır ki  bu din  ve dinler siyasetten mutlaka arındırılmalı. Din siyaset dışı olmalı. Hatta din siyaset üstü de olmalı. Kimse dini kullanarak artık özel mahkemeler kuramamalı. Bu gerçeği ileri dünya gördü. Sakın medeni dünyadaki ahlaksızlıkları dinin dışına çıktıkları için demeyin. Dinin içindeyken daha da büyük ahlaksızlıklar oluyor.

Dinin güzel ahlakı alınsın, alalım. Yalan konuşmayalım, temiz olalım, sevelim, hak hukuk gözetelim, acıyalım gerçek insan olalım. İnanan inandığı gibi böyle yaşasın inanmayan da ahlak kurallarına uysun çünkü bu kurallar onun için de geçerli ona da lazım.

SÖZÜN SONUNDA NE DEMELİ

Aslında ben bu söyleşide başka bir konuya değinecektim. Bir sökmeye başlayınca bu konuya değinemedim. Din adına yargılanıp canlarını feda edenlerin eserleri bugün insanlığı aydınlatıyor. Kimi yakılarak, kiminin derisi yüzülerek yok edildi ancak düşünceleri yaşıyor. Düşüncelerini savunarak maddi varlıklarını feda edenler bugün kitaplarda, kütüphanelerde yaşıyor. İnsanlık onların sayesinde uzaya açıldı. Oysa dünyanın döndüğünü, dünyanın yuvarlak olduğunu bile kabul etmiyorlardı. Şimdi bu gerçekleri daha okula gitmemiş çocuklar bile biliyor. Kim açmış bu pencereleri, bu kapıları.

Sokratlar zehiri içmiş, Bruno  diri diri yakılmış, Bedrettin Serez çarşısında  asılmış, Mansur’un derisi yüzülmüş  ve bize apaydınlık bir dünya bırakmışlar. Gerçekten tek yaratana inanan , insanı en onurlu yaratık olarak yatan  Allah’ın bu zulümlere ve işkencelere izin vereceğine inanabilir misiniz? Onlar kitabın anlaşılmasını istemiyor. Onlara göre yaratan çok çok farklı. Bizim inancımızda sevmeyi sevilmeyi yaşamayı yaşatmayı emreden bir Tanrıdır  ALLAH.

Eh dilerim bu söyleşi de  yararlı olur ve dünya yaratanın emrettiği  gibi  güzel olur. Bir başka söyleşide buluşmak dileğimle...

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.