17.10.2021, 13:24

Dizi dünyasında uzak doğu trendi

Son günlerde dizi dünyasında uzak doğu rüzgarları esiyor.

Özellikle son zamanlarda isimlerini duyuran "Alice in Borderland" ve "Squid Game" diziseverlerin tek gündemi konumunda.

Ben de bu iki dizinin neden bu kadar tutulduğunu kaleme almak istedim.

Geçtiğimiz yılın aralık ayında Netflix'e gelen Alice in Borderland, bir manga uyarlaması. Dizi gerek konusu, gerek de temposuyla izleyenlere oldukça keyif verdi.

8 bölüm olarak çıkan ilk sezonu tek solukta bitirilen dizinin yetişkinlere özel olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Japon yapımı olan dizi, Tokyo'da geçiyor. Hayattan kendi adlarına umudunu kesmiş üç arkadaşın, hayatlarına renk katabilmek adına yaptıkları bir olaydan sonra 5 dakikalığına saklanmaları ve güvende olduklarından emin olduktan sonra saklandıkları yerden çıkmalarıyla beraber koca şehirde kendilerinden başka kimsenin olmamasıyla olaylar başlıyor.

Kendilerini bambaşka bir dünyanın içinde bulan arkadaşların, hayatta kalmak için çeşitli durumlarla başa çıkabilmesi gerekmektedir.

Gerek zekalarını, gerekse de kuvvetlerini kullanmaları gereken durumlardan kurtulma mücadeleleri izleyenlerin nefesini kesmekte.

Squid Game ise bir Güney Kore yapımı. Netflix'e geçtiğimiz haftalarda gelen dizi ise 9 bölüm olup, izleyenlerden tam not aldı.

Türkçeye "Kalamar Oyunu" diye çevrilen dizinin konusu "Alice in Borderland" ile yakın olsa da içlerinde bir o kadar farklılar.

"Kalamar Oyunu" Güney Kore'de oynanan bir çocuk oyunu. Dizinin neden bu ismi aldığı ilerleyen bölümlerde açıklansa da yazımda bundan bahsetmeyeceğim.

Para sıkıntısı çeken 456 insanı bir araya toplayıp onlara borçlarından kurtulabilmeleri, rahat bir hayat sürdürebilmeleri için bir fırsat verilmektedir.

Sadece oyun oynayarak zengin olabilecekleri vaadiyle bir araya toplanan 456 kişi kendilerini oyunların içinde bulur. Para ödülüne ulaşabilmek için ise ödenmesi gereken bedeller vardır. Dizinin en can alıcı noktası ise burası.

Oldukça başarılı olan bu iki yapımın da uzak doğudan olması, "Dizi ve film sektöründeki Amerika tekeli bitiyor mu?" sorusunu akıllara getirdi.

2019 yılında çıkan Parazit filmi de ödüller alan, oldukça başarılı bir sinema filmi olarak çıkış yapmıştı. Kara mizah ve gerilimli bir film olan Parazit, çekim açıları, konusu ve oyunculuklarıyla bir hayli beğenilmişti.

Uzak doğu, piyasaya sert girdi gibi görünüyor. Amerikan klasiklerinden uzaklaşmak adına oldukça iyi bir alternatif sunan Asyalılar, "Biz de buradayız" mesajı veriyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu