DJANİNY ZOR KURTARDI!

Tahrif edilmiş İncil’de ‘‘Olan oldu, şimdi bugüne bakmak lazım.’’ yazar.

Karadeniz derbisinde de durum bundan ibaretti.

Geçen yıl Trabzonspor’da yeterli bulunmayan Doğan Erdoğan Rizespor’da oyun kurucu pozisyonundaydı. Üstelik Trabzonspor’un orta sahada sert bir 6 numara ihtiyacı varken.

Trabzonspor rakiplerine karşı analitik çözümlemeyi sahanın bütününde başardığında hücum yollarında da otomatikman güçleniyor. Bu durum Rizespor müsabakasının ilk yarısında bu çok net görüldü.

Trabzonspor açısından önceki müsabakalara göre daha kompakt bir futbol anlayışı vardı.

Ve taktiksel açıdan her şey tanımlı ve de belirgindi. Bu kez sorun Trabzonspor’un Djaniny ve Nwakaeme ile yakaladığı gol pozisyonlarında bir tık üzerine çıkıp koparıcı hamleyi yapmamakla ilgiliydi. Bordo mavili ekip ilk yarıda Rizespor’u ezdi ama skor üretemedi. İlk yarının sonlarında Ali Şansalan Marlon’un ceza sahası içinde rakibine yaptığı harekete penaltı çaldı. Bu trajik kararından emin olamadığı için bir süre VAR’ı bekledi. Pozisyonun öncesinde Skoda hava topunda Baker’i dağıtmıştı.

Uğurcan’ın bu hakemin geçen yıl Trabzonspor’un şampiyonluğuna mal olduğunu bilmemesine imkân yok. Türk hakemlerine tuhaf uzaylılar olarak bakmalı. Ve işine konsantre olup o penaltı vuruşunu çıkarmalıydı.

Djaniny’nin yerinde Alexandr Sörloth olsaydı Trabzonspor şu anda liderdi, diye düşünürken Ali Şansalan bu kez Trabzonspor lehine bir hayalet penaltı yumurtladı. Belli ki, devre arasında verdiği penaltı kararına bakıp vicdan yapmış.

Yani Trabzonspor – Rizespor müsabakasının bir saatlik bölümünde skor Ali Şansanlan kendi ile 1-1’lik beraberlikle gitti.

Trabzonspor’un sahada oynadığı oyun galibiyetin geleceğini haykırıyordu. Ali Şansalan aradan çekilince Baker’in defansın arkasına attığı topu Djaniny yakalayıp skoru 2-1 yaptı. Böylece Trabzonspor Ali Şansalan’dan Djaniny (canini) zor kurtardı.

Müsabakanın geri kalanında Trabzonspor Rizespor’u çay tozu gibi sahadan silip süpürdü.

Kupa hezimeti sonrasında Abdullah Avcı’nın Trabzonspor’u bu denli derleyip toparlaması futbol adına sevindirici.

Önceki ve Sonraki Yazılar