Doğru bir işimiz olmaz mı?

  Trabzon kent merkezinin talanı, yıkımı, plansız yapılaşması Atatürk’ün ölümünden bugüne devam etti ve ediyor. Burada şu parti bu başkan döneminde o yapıldı bu yapıldı, demenin de bir anlamı yok. Bir iki istisna dışında al birini vur öbürüne.
  Trabzon’daki o güzelim eski konutlar, bugün yıkılmadı… 50’lerde 60’larda 70’lerde yıkıldı. Tarihi mekanlar da öyle. 
  Öğle saatlerinde Ortahisar Belediye Meclis üyesi Oktay Söğüt, ‘Abi mahallelerimizin hiçbirinde otopark yok. Keşmekeşlik had safhada. Şimdi bu olayı belediyemizin bugünkü yönetimine fatura edebilir miyiz? Geçmişten bugüne biriken sorunlar. İmkanımız olsa da kademe kademe her mahallede dönüşüme gidebilsek’ dedi.  
  dogru-bir-(2).jpgOktay Söğüt, masa başı sosyal demokratları gibi nutuk atan bir isim değil. Söğüt, bizim gibi Beşirli’deki dolgunun kıyıdan 75-100 metre denize doğru Ganita’ya kadar devam etmesini isteyenlerden. 
  Beşirli’de Gülcemal ile başlayan dolgu kesinlikle Ganita’ya kadar devam etmeli. Beşirli sahiline inen insanlar, aracını şehirlerarası yolun kenarına park ediyor. Dar bir yürüyüş yolu. Dolgu alanı denize doğru genişlese, mevcut yürüyüş ve gezinti yolu otopark ve yan yol olsa, insanlar doldurulan alanda yürüse, otursa, balık tutsa kötü mü olur?
*** 

  Kanuni Bulvarı’nın Çukurçayır’ın Sofrakaya mıntıkası ile Akoluk, Düzyurt, Gölçayır, Kutlugün mahallelerinde Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 18. Madde uygulaması, Şehir Plancıları Odasının itirazı üzerine Danıştay tarafından durduruldu. Haberi, manşetten ve 7. Sayfada okuyabilirsiniz.
  Büyükşehir Belediyesi’nin önceki yönetiminin hazırladığı bu imar planı büyük tepkilere neden olmuştu. Bölge halkı, mahallerinde ve Belediye önünde gösteri yapmıştı. O günkü büyükşehir belediye başkanı, bu tepkiler karşısında geri adım atmamıştı. 
  Bölgede uygulanan imar planında, bölgede fabrikası ve arazisi olan Çimento Fabrikası’na da büyük imar avantajı sağlanmıştı. Orada imar planına bir de otogar, ambar vs. yeri işlenmişti. Büyükşehir belediyesinin o günkü yönetimi bununla da yetinmemiş, Çimento Fabrikasının Değirmendere’deki arsasını da ticari alan olarak plana işlemişti.  Danıştay, Kanuni Bulvarı’nın bölgeden geçen güzergahını onayladı. Ancak, bölgede 385 hektar alanda gerçekleştirilen 18. Madde uygulamasının durdurulmasına karar verdi.
 dogru-bir-(1)-003.jpg Bunun anlamı, bölgede uygulanan 18. Maddenin rafa kalktığıdır. Yol güzergahı değiştirilmedikten sonra, arazisi yola giden vatandaş, arazisinin parasını tıkır tıkır alacak. Bölge içen ya dar kapsamlı bir imar planı yapılacak veya hiç yapılmayacak. Çünkü Danıştay’ın durdurma kararında tarım arazisi vurgusu yapılıyor. Danıştay’ın verdiği durdurma kararı bize göre isabetli bir karardır. 
***

  Trabzon Ortahisar’da bugünlerde hemen herkes Boztepe yamaçlarından geçecek viyadüklü yolu konuşuyor. Kanuni Bulvarı, Yenicuma, Gözaçan Cami’nin oraya kadar geldikten sonra, bu yolu viyadükle Boztepe’nin yamaçlarında açılacak tünele ulaştırmak yerine, Gözaçan caminin 100 metre dağ tarafında tünel girişi ve çıkışına ulaştırılsa daha doğru olmaz mıydı? Tünel biraz daha uzun olurdu o kadar? Aslında, bize göre Kanuni Bulvarı, Bahçecik tüneli çıkışından direk karşı tarafta Boztepe’de vurulacak ikinci bir tünelle, dağın doğu tarafına ulaştırılabilirdi. Dolayısıyla bugünkü güzergaha harcanan ve harcanacak olan milyonlarla da Meydan ile Boztepe arasındaki yol rahatlıkla genişletilirdi. 
Türkiye’de çoğu projeler maalesef tartışılmadan, sipariş üzerine yapılıyor ve uygulanıyor. Yapılırken veya yapıldıktan sonra da itirazlar geliyor. Ve sonuçta ortaya da doğru bir iş çıkmıyor.

***************

NE OLDU!

  Teee 1923 yılında, Türkiye Cumhuriyeti henüz yolun başındayken düzenlenen İzmir İktisat Kongresi beyannamesinden iki maddeyi bir daha okumakta fayda var sanırım:
--"Türkiye halkı milli hakimiyetini kanı ve canı bahasına elde ettiğinden bunu hiç bir şeye feda etmez"
--"Türkiye halkı ormanlarını evladı gibi sever. Madenlerini kendi milli istihsali .(üretimi) için işletir"
  Aradan geçen 96 yılda ne oldu da bu halk milli hakimiyetinden, ormanlarından, madenlerinden bu kadar kolay vaz geçer hale geldi...
Sahi ne oldu? 
(Yakup Özyıldız)

***************

  Kundakçı Paşa ‘Musul’u kaybettik geri gelir mi? Nereden bileyim? Bana kalsa dakika beklemem inerim güneye’ demişti… Ben de diyorum ki;
Bari doğu Akdeniz’i kaybetmeyelim!
  Rahmetli Süleyman Nazif, sırtını Erbil kalesinin duvarına dayayıp kuzeyi işaret eder; “Vallahi bugün Musul’u verirsek yarın bizden Trabzon’u isterler “ der.
Bu cümle çok ünlüdür!
Musul gitti! Bari doğu Akdeniz gitmese!

Şimdi bu doğu Akdeniz’deki hidrokarbon yatakları o kadar büyük bir rezerve sahip ki Musul petrolleri ile kıyas kabul etmez.
Orada kıyamete çeyrek var koptu kopacak!
Doğu Akdeniz çok önemli çok!
Enteresan şeyler oluyor orda çok enteresan!
ABD, AB, Rumlar, Mısır, Lübnan ve Suriye muarız bize 200 gemi ile Ruslarda oradalar! 
(Bülent Akalın)

***************

   Bir insan dostunu sürekli imtihan etmez. Sürekli imtihan etme ihtiyacı duyduğun kişiye de dost denmez. Bir insana ya güvenilir ya güvenilmez, biraz güveniyorum biraz da güvenmiyorum olmaz. Güven ve dostluk ya vardır ya yoktur. 
(Harun Çelik)

Önceki ve Sonraki Yazılar