DOĞU İLÇELERİNDE SON DURUM!

 Dün Trabzon’un batı ilçelerinde yerel seçimlere ilişkin son durumu aktardık. Seçime 40 gün kaldı. Bu süre içerisinde yüzde 25-30 civarındaki görüş açıklamayan veya kararsızım diyen seçmenin tavrı değişebilir. O nedenle önde görünen adaylar bekledikleri sonucu alamayabilirler. Bizim yansıttığımız olay, bugünkü görüntü. Doğu ilçeleri, Ak Parti’nin oy deposu olarak bilinir ki öyledir de. Ancak yerel seçimde sanki taşlar oynuyor gibi. Doğu ilçelerindeki Ak Parti seçmeninin yarısı milli görüş ve tarikat eksenli olsa da diğer yarısı eski ANAP, DYP, CHP ve MHP seçmeni. Doğu ilçelerinde ayrıca önemli oranda milli görüş çizgisindeki seçmen var. Doğu ilçelerindeki son durum şöyle:
***

Yomra: yomra-(1)-001.jpgAK Parti’nin yüzde 70’lere yakın oy aldığı bu ilçede belediye başkanlığına AK Parti adayı İbrahim Sağıroğlu favori görünse de, Millet ittifakının İYİ Parti adayı Mustafa Bıyık müthiş bir çıkış yaptı.

yomra-(2)-001.jpg Saadet Partisi adayı Selçuk Atasoy da ‘Ben de varım’ dedi. Önceki seçimde İbrahim Sağıroğlu’na destek veren çok sayıda isim ve AK Partili bu seçimde Mustafa Bıyık’ın yanında.

yomra3.jpgSağıroğlu, köylerde önde, Yomra merkez, Kaşüstü ve Sancak mahallesinde ise Bıyık atakta. İbrahim Sağıroğlu, ‘Sıkıntı yaşamayacağız’ derken Mustafa Bıyık, ‘Kazanacağım’ diyor. Saadet Partisi adayı Selçuk Atasoy ise ‘Kimse bize yok saymasın. Yomra Saadetin olacak’ diyor. Yomra’da adayların tümü seçime asılıyor.

Arsin: arsin.pngYomra gibi AK Parti’nin açık ara önde olduğu bu ilçede Saadet Partisi adayı Ramis Sunguroğlu, muhalefetin ortak adayı gibi. Sunguroğlu, seçim çalışmalarını Saadet Partililerin yanısıra eski ANAP, DYP ve CHP’lilerle birlikte sürdürüyor. arsin-002.jpgAK Parti adayı Gürsoy önde görünse de Ramis Sunguroğlu ensesinde ve her an öne geçebilir. Arsin’de diğer partilerin adaylarının ismi pek telaffuz edilmiyor gibi.
 

Araklı:arakli-(1)-001.jpeg AK Parti adayı ve mevcut başkan Recep Çebi, her ne kadar sıkıntı yaşamayacak gibi görünse de Saadet Partisinin kimilerine göre kadrolu başkan adayı Ümit Çebi ve İYİ Parti adayı Hasan Suiçmez de yarışın içinde. Suiçmez, merkez ve köylerde etkili olmaya başladı.

arakli-(1)-001.jpg Milli görüşün efsane ismi Ümit Çebi, eski gücünde olmasa da atağa kalktı. Araklı’da siyasi nabzı tutan isimlerden biri olan işadamı Yüksel Çebi, ‘Seçimlerde eski hava yok. Vatandaş ekonomik olarak sıkıntı içerisinde. İnsanlar seçim değil geçim derdinde. Ekonomik çıkmaz da olan vatandaş seçim de ne yapar bilemiyorum’ dedi. Araklı’daki hava, Recep Çebi’nin seçimi zor da olsa kazanma ihtimalinin yüksek olduğu yönünde. 

arakli-(2)-001.jpegAncak, İYİ Parti adayı Hasan Suiçmez, SP adayı Ümit Çebi ve Büyük Birlik Partisi adayı Hamit Baycan’dan birinin sürpriz yapabileceği de konuşuluyor.

Sürmene: surmene-(1).jpgMevcut başkan Rahmi Üstün’e yönelik eleştirilerin ardı arkası kesilmemesine rağmen seçimin favorisi gibi görünüyor. Ancak, Üstün’ün iki ciddi rakibi var. Biri millet ittifakının CHP’li adayı Dr. Kemal Küçükali diğeri AK Parti’den ayrılıp Büyük Birlik Partisi’nden aday olan Orhan Kahveci. surmene-(1).pngÜstün’ün iki rakibi de iyi çalışıyor. Dr. Kemal Küçükali, Sürmene ilçe merkezi ve köylerinde yüzlerce insana sağlık yönünden hizmet etmiş bir isim.  Dr. Küçükali’nin hemen her partiden seveni var. Dr. Küçükali’nin ücret almadan muayene ettiği ve ilaç aldığı hastalarının yarısının kendisine oy vermesi halinde seçimi rahatlıkla kazanacağı söyleniyor. Kahveci de Sürmene’de etkili bir isim ve geniş çevresi var. SP’nin adayı Aydın Danışmaz, diğer üç aday kadar öne çıkmadı ancak onun da seveni fazla.

Köprübaşı: koprubasi-(1).jpgAk Parti adayı Ali Aydın’ın favori olduğu bu ilçede SP adayı Bayram Aydın da iddialı. Millet İttifakı’nın İYİ Partili adayı Selim Avcı, sessiz ve derinden gidiyor.

koprubasi-(2).jpgPartilerin genel seçimde aldıkları oya bakıldığında AK Parti adayı Ali Aydın ipi göğüsler. Ancak, Millet İttifakı adayı Selim Avcı da sürpriz yapabilir.

Of: of-001.jpgTrabzon’da bir ailenin adaylarının yarıştığı bu ilçede Ak Parti adayı mevcut başkan Salim Salih Sarıalioğlu seçimin favorisi. Of belediye başkanlığı seçimi ile ilgili yazar Metin Kondel ilginç bir değerlendirme yapmıştı. Kondel şöyle dedi; 
‘Of'taki belediye başkanlığı seçimlerine gelirsek; Ruslar I. Dünya savaşında Of'u işgal ettiğinde Oflular'ın kronik huysuzluk nöbetleriyle bir türlü baş edememişler. Of'un önde gelen feodal ağalarından yardım istemişler. Mustafa Kemal, Trabzon'a geldiğinde Kabayannis köşkünde Osmanlı devrindeki ağaların kalpaklarını cumhuriyet adına kendinin seçtikleriyle değiştirmiş. Ağa olarak Of'a Sarıalizadeler düşmüş. Demokrat Parti devrinde Şükrü Honderoğlu adlı bir hekim Of belediyesini yönetmeye kalkmış. Ama ağa takımının ayartmasıyla Oflular belediye binasının kiremitlerini indirip Şükrü Beyi kovmuşlar. Kırmızı Marsilya kiremiti devriminden sonra feodaller Of'ta yine iktidar olmuşlar. Of'ta belediye başkanlığı seçimleri Sarıalizadelerin iç meselesidir. Ne Ankara'yı, ne Vaşington'u ne de Moskova'yı ilgilendirir.’
Of’taki durum Metin Kondel’in yazdığı gibi…

Hayrat: hayrat-001.pngNuhoğlu ailesinin etkin olduğu ve aile vakfı olan Nuhoğlu Vakfının, sayısız hizmet götürdüğü bu ilçede, Ak Parti’den 3 dönem belediye başkanlığı yapan Mehmet Nuhoğlu, bu seçimde aday gösterilmedi. Yerine Salih Öztel aday gösterildi. Mehmet Nuhoğlu da bağımsız aday oldu. Hayrat’ta Of’ta olduğu gibi geleneğin pek değişeceğini sanmıyoruz. Bağımsız aday Mehmet Nuhoğlu çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa seçilecektir.

Dernekpazarı: dernekpazari.jpgMevcut başkan Mehmet Aşık önceki seçimi açık farkla kazanmıştı. Aşık, bu seçimin de favorisi. SP adayı Abidin Pergel ve Millet ittifakının İYİ partili adayı Cevdet Cemal Cansız da iddialı olduklarını söylüyor. Dernekpazarı’nda Aşık’ı Cansız zorlayabilir.
 

Çaykara: caykara-(1).jpgAK Parti adayı mevcut başkan Hanefi Tok. Çaykara’da hemen her partinin adayı var. CHP adayı Hasan Düzgün ve Trabzon’da tek kadın aday olan İYİ Partili Hanife Birinci ilçenin bazı bölgelerinde etkili. Birinci, özellikle kadın seçmenlerin oyunu alacağını söylüyor. Tok’un favori olduğu Çaykara’da İYİ Parti adayı Hanife Birinci sürpriz yapabilir.

Büyükşehir: buyuksehir-(1).jpgTrabzon ilçelerinin üç-beş istisna dışında hemen hepsinde AK Parti adayları önde görünüyor. İlçelerde AK Parti adaylarına oy verecek olan seçmen, büyükşehirde de büyük ihtimalle AK Parti adayı Murat Zorluoğlu’nu tercih edecek.

buyuksehir-(2).jpgGörünürde Zorluoğlu önde. Ancak, tepki oyları Millet İttifakının İYİ Partili adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy’a gidecek gibi. Aksoy’a gidecek tepki oyları seçim sonucunu değiştirir mi değiştirmez mi onu 31 Aralık gecesi göreceğiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar