Semi Hamzaçebi

Semi Hamzaçebi

DOĞU KARADENİZ MADEN POTANSİYELİ-II

Doğu Karadeniz bölgesindeki; Murgul (Artvin) bakır, Çayeli (Rize) bakır-çinko, Lahanos (Espiye) bakır-çinko, Cerattepe (Artvin) bakır-altın, Altıntepe (Fatsa) altın ve Mastra (Gümüşhane) altın yatakları bölgedeki en önemli maden kaynaklarıdır ve yerli ve yabancı farklı maden şirketleri tarafından işletilmektedir. Murgul maden sahasında bakır üretimi neredeyse yüz yılı aşkın bir süredir aralıklarla devam etmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde ayrıca baz ve değerli metal cevherleşmelerin oluşumlarıyla doğrudan ilişkili olarak oluşmuş çok sayıda endüstriyel hammadde zenginleşmeleri bulunmaktadır. Karadeniz sahil kesimleri boyunca uzanan Eosen ve Kretase yaşlı volkanik kayaçların ayrışmasıyla oluşmuş çok sayıda bentonit, kaolen ve illit yatakları bulunmaktadır ve bunların bir kısmı ekonomiktir. Farklı yaşlarda ve boyutlardaki granitik kayaçlardan ve kireçtaşlarından çok sayıda mermer ve yapıtaşı malzemesi elde edilmektedir. Artvindeki Jura-Kretase yaşlı alkali granitlerle ilişkili feldispat yatakları bulunur. Gümüşhane yöresinde Jura yaşlı sedimanların metamorfizması sonucu çok sayıda mermer oluşumları bulunur. Artvin’deki Paleozoyik yaşlı metamorfik kayaçlar içesinde grafit (C) yatakları oluşmuştur. Giresun yöresindeki Kretase yaşlı volkanik kayaçlar ile Gümüşhane ve yakın çevresindeki Paleozoyik yaşlı granitler ile Jura yaşlı volkanik kayaçlarla ilişkili olarak hidrotermal barit (BaSO4) yatakları belirlenmiştir ve bu yatakların bazıları halen işletilmektedir. Ordu yöresindeki Kretase-Paleosen yaşlı volkaniklerde kükürt (S) yatağı bulunur. Çeşitli boyutlarda hidrotermal florit (F) ve jips (CaSO4) zuhurları Şebinkarahisar yöresinde bilinmektedir. Samsun ve yakın çevresinde Eosen yaşlı volkanik kayaçların alterasyonu ile oluşmuş çok sayıda killeşmeler endüstriyel malzemelere kaynak oluşturmaktadır.

Özetlemek gerekirse, Doğu Karadeniz yöresinin kompleks jeolojik yapısı önemli maden kaynaklarının oluşumu için oldukça elverişli olması nedeniyle bir çok maden firmasının ilgisini çekmektedir. Doğu Karadeniz coğrafyasının bakır, çinko, kurşun, altın ve yapıtaşları (özellikle kireçtaşı ve çimento hammaddesi) açısından önemli bir potansiyele sahip olduğu söylenebilir. Bölgede küresel ölçekte rezerv ve boyutlara sahip olabilecek nitelikte önemli maden yatakları keşfedilmeyi beklemektedir.

Güzel günler dileğiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.