Turhan Eyüboğlu

Turhan Eyüboğlu

Dolardan Bana Ne?

Düşünmeden veya düşündüğün halde sorunu küçük göstermek yani yokmuş gibi davranmak ne kadar doğru? Konuştuğunda 'Dolardan bana ne diyorsun?' ya şimdi sana ne olduğunu, senin anlayacağın dilden anlatmaya çalışayım.

Sana olan şu kardeşim!

Hani bir ev sahibi olmak için çalışıyorsun! 'Nasıl olsa kira verir gibi bankadan para alırım!' diye düşündüğünde onu artık öyle kolay düşünemeyeceksin; çünkü kira verir gibi bankadan para alamayacaksın! Neden biliyor musun? O 'Bana ne?' dediğin doların yükselmesi ve faizlerin artması sonucu ne yazık ki belli bir kesimin dışında o faizi verecek gücün olmayacağı için...

Hadi kazancının faizi verecek sınırda olduğunu düşünelim. Bu sefer de bir yıl önceki, evet Tam bir yıl önce o inşaatın temel direği sayılan demirin tonu 1960₺ idi. Bugün demirin fiyatı ise 2960₺. İnşaat maliyetlerinin yükselmesinden dolayı o çok severek sahiplenmeyi düşündüğün evin fiyatı sana denilenin çok üstüne çıktığı için alamayacaksın. O 'Bana ne!' demiştin ya onun yüzünden...

Bir yıl önce arabam çok eskidi deyip de zamanını kollayıp almak istediğin arabanın fiyatı baktığından bu tarafa yüzde elli arttığı için ve otomobil kredisini ödeyemeyeceğinden o hayalinden de vazgeçeceksin!

'Tamam kardeşim, ben de almam!' diyorsun, duyuyorum. Peki kardeşim Türkiye’de dolar 2.32 ₺ olduğunda 'Biz bunun kalıcı olmasını asla beklemiyoruz; böyle bir şey kesinlikle geçicidir. Endişe duymanızı gerektirecek bir şey yoktur.' diyen ekonomi bakanının söylediklerine inanarak dolar karşılığında mal alanlar veya kira ödeyenler, onlar senin kadar vurdumduymaz olabilir mi? Onlar her sabah kalktıklarında kiraları zamlanmış, aldıkları mala olan borçları artmış oluyor! Bu da mı senin umurunda değil?

Ha sen şimdi 'Niye dolarla kiralıyorlar veya mal alıyorlar?' diyorsun! Şunun için canım kardeşim! Çünkü Türkiye’deki bütün AVM'lerin kirası dolar bazında... Bunu ne yazık ki Türk parasına çeviremediğimiz için... Yine ülkemize, yurtdışı malların tümünü dolar bazında borçlanarak alıyorsun; başka çaren yok, onun için!

Hadi, senin umurunda değil! 'Bana ne ya!' diyorsun! Sen hiç arabana yakıt almıyor musun? Bir yıl önce mazot 4.66 ₺ iken şimdi 5.68 ₺ olmuş! Depo büyüklüğüne göre ödediğin ücretin farkını hesaplayabilirsin. Ha şimdi de 'Benim arabam yok ki!' diyorsun belki de! O zaman sen hiç dolmuşa binmiyor musun? Elektrik, doğalgaz kullanmıyor musun? Pazara gitmiyor, maaşının eridiğini görmüyor musun? Çocukları daha iyi eğitim alsınlar diye çocuklarını yurt dışında okutanların neler çektiğini hiç mi duymadınız?

Aman aman şimdi aklıma geldi! Çok özür dilerim! Yukardaki yazıyı da yazmış oldum; siz onu dikkate almayın!

Sen dolardan 'Bana ne!' derken neyi kastettiğini şimdi anladım; kusura bakma, benim cahilliğime ver!

Sen diyorsun ki 'Bu kadar tantana yapmanıza gerek yok. Ekonomi kötüye gitmiyor. Dolar artıyorsa siz de gidin dolar alın ki sizin paranızın değeri artsın!'

Bakın ben dolar dört lira olduğunda hemen dört yüz bin Türk lirası karşılığında yüz bin dolar aldım. 'Bak paran kısa sürede dört yüz on beş bin lira oldu. Bunun nesi kötü? Bizim toplumumuz bazı şeyleri büyütmeyi çok seviyor!' diyorsun.

Evet, kusura bakma; bak biz böyle düşünememiştik.

Yatımı geçen senenin başında yüz elli bin dolara almıştım; yani beş yüz on beş bin liraya... Şimdi değeri altı yüz kırk bin lira oldu; bunun nesi kötü?

Dedim ya bizim cahilliğimize ver! Biz doların artmasıyla böyle bir kazancın olacağını düşünemedik!

Evet, doların artışı bazı gıda fiyatlarını arttırdı! Anceyos fiyatları arttı! Risotto'ya koyacağımız havyara artık daha dikkat edeceğiz! Doların artışı Business Class uçak fiyatlarını biraz etkileyecek; ama ne yapalım? Biz de VİP'te karnımızı doyurup belki de ekonomide uçmak gibi çılgınlıklar yapacağız! Ne yapalım? O kadar da olsun!

Ha, belki çocuklara İPhone X değil de İPhone 8 alarak bu kritik dönemi atlatacağız! Çok abartmanıza gerek yok!

Evet, sana diyeceğim bir şey yok! Allah döviz karşılığı borçlananları, başta da Fikret Ataoğlu ve onun gibi dostlarımızı korusun! Dostlarımızı korurken her saat başı ellerini ovuşturarak dövizdeki artıştan kar edenleri de Allah ıslah eylesin!

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.