Doları kim durduracak!

Türk lirasının yabancı para birimleri karşısında değeri her geçen gün azalıyor. ABD doları dün 4.20 TL den işlem gördü. Doların ve EURO’nun değerinin artması, aslında gizli bir enflasyon. Dolar, geçen yıl Mayıs ayında 3.86 TL idi. Dolar bir yılda Türk lirası karşısında yüzde 20 civarında arttı. Dolar ve EURO karşılığında borçlanan ithalatçı ve işadamları feryat etmeye başladı. İşadamı Fikret Ataoğlu, doların son birkaç ayda sürekli arttığını belirterek, ‘Doları kim durduracak’ diye sordu.
 dolari-tim.jpg
4 milyon Euroluk makine!

Gümüşhane Pestilinin rağbet görmesi, ilde pestil imalatını da arttırdı. İl genelinde son yıllarda 20’ye yakın pestil imalathanesi açıldı. Gümüşhane Valiliği il genelinde artan pestil imalatı için, AB fonlarından son model bir kutu makinesi almış… Makine ünlü Alman firmasının… Makine alım şartnamesi hazırlanmış, makineyi satacak firmanın yetkilisi, uyarıda bulunmuş ve, ‘Alacağınız makine işinizi görmez, çok kağıt, karton zayiatı verirsiniz, astarı yüzünden pahalı olur. Size şu makineyi verelim’ demiş. Valilikteki yetkililer, dinlememiş ve makine alınmış. Trabzon’un önde gelen matbaacılarından İbrahim Yılmaz, Gümüşhane Valiliğindeki yetkililerin Trabzon’da harıl harıl makineyi çalıştıracak usta aradıklarını belirterek; ‘Yanlış makine alındı. O makine çok fire verir. Maliyeti arttırır. Bir de Gümüşhane’de bu makineyi kim çalıştıracak. Makinenin bir ustasının aylık maliyeti 10 bin lira civarında. O makineyi çalıştıracak ustalar, zaten İstanbul’da o kadar para alıyor. Sonuçta bu makine pestil kutusu yapacak. Serbest piyasadan ihale ile kutu alırsın, daha ucuza getirirsin’ dedi.

Ankara’daki Trabzon günleri!

Birkaç yıl öncesine kadar Ankara’da, Trabzon’un Rus işgalinin yıldönümü olan 24 Şubat’ta düzenlenen ‘Trabzon günleri’ etkinlikleri, son yıllarda Mayıs ayının ilk haftasında düzenlenmeye başlandı. 24 Şubat’taki etkinliğin iptal edilmesinin nedeni, bu organizasyonu Bilgin Aygül’ün firmasının gerçekleştirmesiydi.
Ankara’daki Trabzon Günlerinin düzenlendiği alanda, Trabzon’dan birkaç köfteci ve bir iki de peynir ve tereyağcı dışında pek stant açan yok. Valilik, Belediyeler, TTSO, Kaymakamlıklar vs. Trabzon günlerinin katılımcıları. Trabzon günlerinde bir yerde ilçeler tanıtılıyor. Eskiden olduğu gibi kültür ve sanat etkinlikleri, paneller vs. de artık düzenlenmiyor. Trabzon’dan Ankara’ya ‘Trabzon günleri’ için yüzlerce görevli gitti. Trabzon’dan Ankara’ya gidenlerin yüzde 90’ının masraflarını resmi kurumlar ve belediyeler karşılıyor.


‘Yazın bir yere 3+3 olur!’

CHP Trabzon milletvekili ve yeni dönem milletvekili adayı Haluk Pekşen, 24 Haziran’da yapılacak erken seçimde, AKP-MHP ittifakı karşısında oluşturdukları ittifakın üç milletvekili kazanacağını iddia etti. Pekşen, ‘Çokları 1 Kasım ve referandum seçim sonuçlarını ölçü alıyor. Haziran 2015 seçimlerini kimse ölçü almıyor. Haziran seçimlerinde AKP’nin oyu yüzde 40’a gerilemişti. Bu haziranda yüzde 40’ın altına düşecek. Bu durumda CHP-İYİ Parti- SP ve DP ittifakı banko üç vekil çıkaracak. 3 vekilin dağılımı nasıl olur, onu bilmem. Hangi parti daha çok çalışırsa ikisini o parti alır, SP de şanslı. CHP olarak bizim hedefimiz Trabzon’da iki vekilliktir. Size söylüyorum, yazın bir yere Trabzon 3+3 olur’ dedi.

Adayları teşkilatlar belirlemeli!

Partilerin milletvekili adayları ve sıralama eskiden, yerelde önseçimle yapılırdı. CHP bir-iki dönem hariç önseçimle aday belirledi. Milletvekilleri adaylarının Ankara’dan partilerin genel merkezinde ve genel başkanları tarafından belirlenmesi, vekillerin gücünü yarı yarıya eritiyor. Vekillerin, çoğu konuda eli bağlı oluyor. Vekiller genel başkanın direktifleri ve parti kararları dışında hareket edemiyor. Eski vekillerin güçlü olmalarının nedeni, direk parti üyeleri tarafından seçilmeleriydi. AKP’de 60 civarında vekil aday adayı var. Trabzon’da yarın bir temayül yoklaması yapılacak. Temayül yoklamasının sonucu açıklanmayacak. Kimlerin ilk sıralarda yer alacağını kimse bilmiyor. Mevcut vekiller yoklamaya girmiyor. Kararı Ankara verecek. İYİ Parti’de temayül de yok. Ankara, kimleri isterse sıralamaya o isimler girecek. Vatandaşta kuzu kuzu oyunu verecek. Vekil aday adayları kesinlikle yerelde belirlenmeli. Vatandaş kimi vekil görmek istiyorsa sıralamaya o girmeli.
 
TS Divan Kurulu kaç lira bağışlayacak!

Trabzonspor eski yöneticilerinden mevcut Divan Kurulu’nun üyesi Dr.Yusuf Bahadır’ın, ‘Yönetim kurulumuzun başlattığı bağış kampanyasına Divan kurulu üyeleri olarak bizlerinde katkı yapması gerekir. Divan Kurulu üyeleri olarak 100 bin liralık bir bağış yapmalıyız’ dediği söyleniyor.
Eski yöneticilerinden Osman Terzi ise, ‘Trabzonspor’da mevcut yöneticiler dahil bugüne kadar yöneticilik yapanlar kulübe 61 biner lira bağış yapmalı’ dedi.
Yusuf Bahadır, Divan kurulu üyeleri toplamda 100 bin liralık katkı yapmalıyız, dedi mi demedi mi, net bilmiyoruz. Dese bile bu söylem Divan Kurulu’nda pek taraftar bulmaz. Terzi’nin 61’er bin liralık destek söylemi de aynı şekilde havada kalır. Çünkü Trabzonspor’da birkaç istisna dışında bugüne kadar kulübe maddi olarak katkı yapan yok.
Kulüpte başkanlık yapan ve bugün genel koordinatörlüğe getirilen Özkan Sümer bile, ‘Yönetimle para konuşmadım ama bu iş parasız yapılmaz’ dedikten sonra!
Bu arada Disiplin Kurulu Başkanı Alpaslan Özdemir’in, neden, niçin bu görevden istifa ettiği öğrenilemedi!

****************

AKP yönetici kliği seçimlere popülizmin en ölçüsüz örneklerini bütün dünyanın gözünün önünde sergilemektedir. Emeklilere iki ikramiyenin birincisi seçimden önce dağıtılacaktır. İki ikramiyenin yıllık tutarı 6 milyar dolardır. Bu klik seçimi kazanırsa enflasyonun patlamasını önlemek için ya emeklilerinki dahil maaşlarda kısıtlamaya gidecek ve benzeri önlemler alacak ya da fiyatlar genel seviyesi ve döviz fiyatlarındaki artış hızlanacaktır. Aşağıdaki grafik AKP'nin iktisadi büyüme stratejisinin felaketle bitecek bir ponzi game olduğunu gösteren işaretlerden biridir.
Aşağıdaki dış borç stoğunun özel sektör ve bankacılık sektörü borcunu da içerdiğine dikkat edilmelidir. Cirolarının büyük bir kısmını dış piyasalar için mamül mal üreten firmaların durumu nispeten iyidir. Ama mesken kredisi vermiş bankaların ve banka kredileri ile inşaat yapmakta olan firmaların işi çok zor. Mesken satın almak için bankalardan kredi almış aileler temerrüd durumuna düşerse, bankalardan kredi alarak inşaat yapmakta olan şirketler de temerrüd durumuna düşerse gayrimenkul kökenli ciddi bir bankacılık sektörü krizi ufukta görünmektedir.
(Yahya Sezai Tezel)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar