Dolgu tam gaz

  Trabzon Büyükşehir Belediyesinin Beşirli sahilindeki deniz dolgusu hız kesmeden devam ediyor. Dolgunun ilk etapta Faroz Balıkçı barınağının doğusuna kadar devam edeceği bildirildi. Sahil dolgusunun düzenleme projesinin ise yakında ihale edileceği öğrenildi. Deniz dolgusu ile kazanılacak alanda park, bahçe, gezinti alanları, restoran ve kafeler ve açık yüzme havuzları ile deniz tarafında balık tutma mekanları yapılacak. 1 Nolu Beşirli Mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu,’Deniz dolgusu ile Ortahisar yüzlerce dönümlük bir arazi kazanacak’ dedi.
 

Ali Türen Öztürk imzası!
 
  Kanuni Bulvarı’nın Aydınlıkevler ile Karşıyaka mahalleleri arası; Gavziya (Toklu) deresi üzerine yapılan 70 metre yükseklikte, 40 metre genişliğinde ve 342 metre uzunluğundaki viyadükte tamamlandı. Bölgedeki en uzun viyadüklerden biri olan köprüde son rötuşlar yapılıyor. Kanuni Bulvarının büyük bölümünü ve viyadükü Mapa İnşaatın taşeron firması olan ve ülke genelinde onlarca, gölet, yol ve bina inşaatı yapan Ali Türen Öztürk’ün firmalarından Türen İnşaat yapıyor. Trabzon’un trafik sorununu büyük ölçüde çözecek olan Kanuni Bulvarı’nın en önemli yeri ve güzergahtaki en geniş vadiyi bağlayan viyadükün tamamlanması ile birlikte yolun bir bölümü yakında trafiğe resmen açılacak.
 

Yenicuma’da kavşak
   Kanuni Bulvarı’nın Taksim- Boztepe yolunun Yenicuma kaşağı bölgesinde de yapım çalışmaları devam ediyor. Bölgede bir yandan istimlaklar devam ederken diğer yandan Boztepe’nin kuzeyinden çıkan tünellerin Yenicuma kavşağına bağlanması çalışmaları sürdürülüyor.
 

Deliklitaş tüneli!
 

  Trabzon- Erzurum yolunun Değirmendere Deliklitaş mevkiinde Boztepe’nin doğusunda vadiden başlayan ve Çömlekçi de Ulusoy Petrol yakınlarında çıkacak olan tünel inşaatının delme işine başlanıldı. Trabzon’un tanınmış müteahhitlerinden Şenol Keleşoğlu’nun Deliklitaş’taki merkez ofisinin bulunduğu bölgede başlayan tünel, Çömlekçi’nin doğu bölgesinde kavşakla sahil yoluna bağlanacak. Burada yapılacak bir dönel kavşakla ikinci bir tünelin yapımına başlanacak. Bu tünelde de Çömlekçi’den girecek Cumhuriyet caddesinde sahile yakın Halk Eğitim binasının yakınlarından çıkacak buradan da sahile bağlanacak. Erzurum’dan gelen araçlar bu tünellerle trafiğe girmeden Moloz bölgesine gelecek.

Aksular Otel’in jesti!
 
  Trabzon Beşirli’deki Aksular Otelin yönetimi, koronavirüs karşısında verilen savaşta, otelin kapılarını sağlık çalışanlarına açtı. Aksu Otel Genel Müdürü Ahmet Aksu, ‘Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere hastanelerimizde koronavirüs için savaş veren tüm sağlıkçılara otelimizin kapısı açıktır’ dedi. Aksu Otel yönetimini kutluyoruz.
 
                                                 
 ************
 
 
 İnsanoğlu var olduğu günden başlayarak toplumsal bir düzen inşa etmeye çalışmıştır. Her düzen içinde insana yararlı olacak bileşenler vardır. Tümü ile kötü tümü ile yanlış düzen yoktur.
   İnsan düşünürleri vasıtası ile daha iyiyi tanımlamaya çalışmış, eylem adamları vasıtası ile tanımlananı gerçekleştirmiştir.
Peygamberler hem düşünce hem eylem adamıdır.
Filozoflar düşünce insanıdır.
Liderler eylem adamıdır.

Liderin doğru eylemlerde bulunabilmesi onun düşünsel altyapısının, doğru, dünyaya bakışının geniş açılı, bilgi dağarcığının dolu ve insana hükmedici değil hizmet edici tavrına bağlıdır. Bu da bir ülkeyi yöneten insanın iyi bir eğitim, iyi bir öğretim programından geçmiş olmasını gerektirir. Eğitim derken iyiyi öneren, iyiyi öğreten, empatiyi geliştiren, kibri sıfırlayan ahlak kurallarını öğretilmesini kast ediyorum. Öğretim derken de en az bir temel öğretim sonrası bir dünyevi disiplinde doktora seviyesinden bahsediyorum.
1789 Fransız Devrimi ile başlayan monarşileri, mutlakıyetleri yıkan arkasından otokratik liderler vasıtası ile terbiye edilen insanoğlu iki paylaşım savaşının ardından demokrasiyi içselleştirmeye çalıştı. Ama medya ve parayı ele geçiren kendisini ALLAH'nın yer yüzündeki temsilcisi sanan kapitalistler her şeye hakim oldu. Onların piyasaya sürdüğü liderler insanı insanlıktan çıkardı, köleleştirdi. Küreselleşme yalanı insanlığı şirazesinden çıkardı. Öyle ki covid19 onların çıkardığı bir silah mı diye düşünebiliyor, insanlığın felaketini bir takım para babalarının suni olarak ortaya çıkardığını kabul edebiliyoruz.
  Bu durumda
Hakk'ın ne olduğunu bilenler zulüm ve tekfir edilmeyi göze alarak doğruyu söylemeye devam etmeliler. İnsanlığın kurtuluşu insanın elindedir, batışı da!
Katolik düğünlerinde nikahtan önce papazın söylediği gibi "Ya şimdi konuş, ya ebediyyen sus" dönemindeyiz.
Çünkü para babaları düğmeye bastı; kontrol edilebilir insan ve düzen geliyor. Dünya liderleri liderliğin gerektirdiği ahlak ve faziletten uzak.
Son söz; "İnsan kesin bir ziyandadır, sıkıntılı zamana yemin olsun".
(Dr. Mahmut Haydar Ustaoğlu)
 
                                             ************************
 
 
 Patronlara teşvik, vatandaşa kolonya öngören bir ekonomik paket milletimizin ihtiyaçlarını karşılayamaz.
İşleri duran esnaflarımıza sürecin sonrasında arayı kapatma imkânı verilmemiştir.
Krizin finansal yükü, KOBİ'lerin ve çalışanların sırtına kalacaktır.
100 milyar liralık bir destek paketinden, ihtiyaç sahibi ailelere yalnızca 2 milyar lira ayrılması ve bunun dağıtımında şeffaflıkla ilgili birtakım soru işaretleri olması sosyal devlet anlayışımızla bağdaşmaz.
(Hüseyin Örs)
 
                                                   *************

 Trabzonspor Camiasına;
Ülkemiz ve dünya can derdinde iken sanki bizlerin kupa peşine düşmüş olduğumuz havası yaratılmaktadır.
Birileri; Hadsiz açıklamalar yapabilir..
Üzerlerine vazife olmayan konularda ve gündeme gelebilmek için konuşabilirler..
Bizler; Önce sağlık diyoruz..
Sonrada kalan maçlarımızı oynayarak, hem rakiplerimizi hem de hakemleri yenerek şampiyon olalım istiyoruz.
Hiç bir merciden hiç bir kurumdan hak etmediğimiz bir şeyi talep etmiyoruz.
Bu arada;
UEFA’nın alacağı kararların aynen uygulamasını ve bu kararlara herkesin saygılı olmasını istiyoruz..
Lütfen;
Tüm renktaşlarımızı,özellikle yetkililerimizi ve camiamızı temsil edenleri bu süreçte hassas olmaya, ilerde kulübümüzü zor duruma sokabilecek açıklamalardan kaçınmaya davet ediyoruz.
Trabzonspor hak,adalet ve asaletinden hiç bir zaman taviz vermez. Çünkü;
Trabzonsporlu olmak ayrıcalıktır.
(Şükrü Kuleyin)

Önceki ve Sonraki Yazılar