Dolmuşlar ve Simsarlar!

  Yeni nesil pek bilmez. Eskiden köy kamyonlarında hem yük taşınırdı hem de yolcu. Kamyonların, iki kişilik şoför mahallinde köyün ileri gelenleri otururdu. Kamyonların çoğunun kasalarının üzeri de tenteliydi. 

dolmus1.jpgKent merkezinde ise taksi durakları vardı. Şehir içi ve köylere çalışırdı. Köylere çalışan taksiler 5 kişiyi tamamladıklarında yola koyulurlardı. 
Sonra taksi dolmuş sistemine geçildi. Şehir büyümesi ile birlikte yeni duraklar açıldı. 4-5 kişilik dolmuş taksi sistemi devreye girdi. Ortahisar’ın daracık caddelerindeki 100 araçtan 80’i, 90’ı dolmuş taksi idi. 
Sonra iki taksi bir minibüs sistemine geçildi. 1700 civarındaki dolmuş taksinin yerini 9-10 kişilik dolmuş minibüs aldı. Merkezden yeni yerleşim bölgelerine hat açıldı. 
Derken bugüne geldik. Ortahisar’ın bir yerde tek caddesi olan Maraş Caddesi, Beşirli, Bahçecik, Toklu ve Erdoğdu vs. gibi bölgelere yolcu taşıyan dolmuş minibüslerinin otogarı oldu. Cadde de minibüs caddesi haline geldi! Duraklarda 3-5 yıl öncesine kadar kent merkezindeki otogar Atatürk Alanı idi. Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun bize göre en başarılı icraatı Atatürk Alanının kuzeyindeki dolmuş otogarını kaldırması idi. Gümrükçüoğlu, aynı başarıyı Maraş Caddesini trafiğe kapatma veya tek şeride indirmede gösteremedi. İnşallah yeni seçilecek olan büyükşehir belediye başkanı, kangren halini alan bu sorunu çözer.
Dolmuş minibüslerin büyük bir ekseriyeti eski model ve yolcuların oturduğu koltuklar, yıllar öncesinde köylere yolcu ve yük taşıyan kamyonların kasası gibi. Minibüsün dışını parlatan sürücü aynı hassasiyeti ne yazık ki koltuklarda göstermiyor.
Bir de, Maraş Caddesindeki hatta tüm dolmuş duraklarındaki simsarlar var. Bir elde tespih, bir elde cep telefonu, ağızda sigara, saç sakal birbirine karışmış… Bağırma, çağırma, sinkaflı sözlerin bini bin para…
Şoförler Odasının çiçeği burnundaki başkanı Ömer Hakan Usta’ya da herhalde benzer şikayetler gidiyordur. Gitmemişse de bu satırları okuduğunda olayın vahametini demeyelim de ne durumda olduğunu tahmin etmiştir.
Sonuç olarak, Trabzon Ortahisar hatta ilçeler arası yolcu taşıma işi mutlaka bir düzene girmelidir. İki minibüs yerine 20-25 kişilik yarım otobüse mi dönülecek, dönerli sistem mi uygulanacak, ilçe merkezinde toplama merkezi mi olacak. Her ne olacaksa olsun, kangrenleşen bu sorun mutlaka çözülsün.

Biri 4 bine biri 800’e!

biri-4-bine.jpgKunduracılar Caddesi’nde kuyumcu esnafı ve tüccarının ağırlıkta olduğu bölgede iki mescit vardı. Biri Ferit Demeli iş hanında, diğeri 50 metre batıdaki çarşıda… Ferit Demeli İş hanındaki mescit ikinci katta, diğeri bordur katında. Demeli pasajındaki mescidin imamı kadrolu devlet memuru, diğerinin namaz kıldırma görevlisi bir apartmanın görevlisi. Kuyumcular Çarşısının tanınan simalarından İbrahim Sarı, ‘Demeli pasajındaki imam 3-4 bin lira alıyor, bizim pasajda ki 800 lira. İkisi de üç bilemediniz beş vakit namaz kıldırıyor. 800 lirayı da esnaf arasında topluyor veriyor’ dedi. 
Pasajdaki mescit tahminimiz o ki, sabah ve yatsı vakitlerinde kapalı. Diğer pasajda bodrumdaki mescitte durum aynı. O iki pasajdaki mescitler için bir temizlik görevlisi alınsa, mescitleri silse temizlese ibadetini yapmak isteyen yapsa daha iyi olmaz mı? 

Ankara’da  gövde gösterisi!

ankarada-govde.jpgAK Parti’nin dün Ankara’da büyükşehir, ilçe belediye başkan adaylarının tanıtım toplantısı vardı. AK Parti’nin Trabzon Büyükşehir ve ilçe belediye başkanları, milletvekilleri, il başkanı toplantıya eksiksiz katıldılar. Tanıtım toplantısında oldukça neşeli ve moralli görünen Trabzon belediye başkan adayları, Trabzon’daki tüm belediyeleri kazanacaklarını söylediler.
 
Örs sahada!

ors-sahada.jpgİYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs, dün büyükşehir belediye başkan adayı Prof. Dr. Atakan Aksoy ile Of’ta idi. İlçede esnafı ziyaret eden ve CHP ilçe merkezine uğrayan ikili, daha sonra Akçaabat’a gittiler. İYİ Parti milletvekili Hüseyin Örs, Millet ittifakının adaylarının Trabzon’un ilçelerinin en az yarısında belediye başkanlıklarını kazanacaklarını iddia etti. Örs, ‘Belediyeciliğin kitabını yazan Atakan Hocam, sürpriz yaparsa kimse şaşırmasın. Atakan hocam, yalnız CHP ve İYİ partililerin değil AKP ve MHP’lilerin de önemli bir kesiminin oyunu alacaktır. Bunu Of’ta gördüm’ dedi.

*************


  Benim sinema anlayışım farklı, eski Türk sinemasını da çok severim fakat günümüz sinemasını genelde sevmem mesela milletin düşüp bayıldığı Cem Yılmaz'ın filmlerini de esprilerini berbat bulurum ve bir duruşu da yoktur bakmayın bizim Atatürkçülerin onu övüp yağlamasına.
Türkiye'de sinema sanatçısı yok, bal gibi de yok öyle olsaydı sanatın içine tüküren adam sansür yasasını imzalarken sinemacılar sırıtarak o imzayı elleri patlayıncaya kadar alkışlamazdı.
Sanatta sansür olmaz ama sanatçının(!) sansürü elleri patlayıncaya kadar alkışladığı ülkede sanatta olmaz. 
İran sineması ve İranlı sinemacılarından utanın, utanın! 
(Metin Yılmaz)

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar