DP’den AKP’ye!

Türkiye’de bir değil Allah göstermesin onca Soma faciası yaşansa, ne ülkeyi idare edenler ne de idare edenlere destek verenlerin görüşü, düşüncesi değişir!

Türkiye bir girdaba girmiş, gidiyor! Girdabın, yolun sonunun nereye çıkacağı da belli değil!

Bu ülkeyi kuran irade, 90 yıl önce ilimi, bilimi ve muassır medeniyeti hedef göstermişti.

Muassır medeniyet doğu da mı batı da mı?

Tartışmasız batıda!

Düne kadar Türkiye’nin yüzü batıya dönüktü! Hedef batı idi!

Ya bugün?

Söylemde batı olsa da icrada neresi?

Hükümetin iç ve dış politikası ortada!

***

Bugünkü iktidar; 1950’den bu yana devam eden istisnasız tüm iktidarların, din eksenli bir versiyonudur!

Ülkedeki ana sıkıntının kaynağı, ‘din eksenli’ yönetim anlayışıdır ki, bu anlayış aslında ülkenin dönüştürülmesi için de bir projedir!

Hükümetin, yönetim anlayışı otomatik olarak toplumun ikiye bölünmesine de neden oluyor. İktidar da, bu bölünmeden nemalanıyor. Kendisine oy verenleri bir arada tutmaya özen gösteriyor. Sosyal politikalarla bunu destekliyor. Merkez ve merkez sağda bir parti olduğu havasını veriyor.

Burada partinin İslamcı kanadının hedefi daha uzun süre iktidarda kalmak ve dönüşüm projesini kademeli olarak hayata geçirmektir. Ve bugüne kadar da büyük mesafe alındığını söyleyebiliriz.

Bu proje hayata geçer mi? Dönüşüm gerçekleşir mi?

Partideki islamcılar, dönüşüm için çırpınırken önemli bir kesim partinin merkezde kalmasından yana!

Zaten partiye oy veren kesimin ve teşkilatların yarısından fazlası dönüşüm karşıtı! AKP’ye oy verenlerin en az yarısı partiyi eski ANAP’ın daha dindarlısı olarak görüyor. Eski milli görüşçüleri ise gömlek değiştirenler olarak nitelendiriyor.

AKP’nin yüzde 40-45 oy alması, toplumu kutuplaştırması dönüşüm için yeterli olmaz. Olmayacağı da görülüyor. Çünkü AKP’ye oy verenler dönüşüm için oy vermiyor. Hayatlarını idame ettirmek, geçmişte yaşanan olumsuzlukların yaşanmaması için oy veriyor. Bir de AKP’ye oy vermeyen yüzde 50’lik bir kesim var ki, bu kesimin yüzde 90’ı eğitimli, üreten ve çalışan bir kesim. AKP’nin karşısında böyle bir kesim olmasa işi daha kolay olurdu.

AKP’nin İslamcı kanadının bu dönüşüm hayali, insanlar baskı altına alınsa da, susturulsa da bu ülkede bu devirde kolay kolay gerçekleşmez. 12 yıllık AKP iktidarının; yasalarda yapılan değişikliklere ve bürokrasideki kadrolaşmaya, Cumhuriyetin içini boşaltma gayretine rağmen dönüşümü gerçekleştirecek gücü yok! Veya partinin önemli bir kesimi ile muhalefet buna geçit vermez.

Sonuç olarak; AKP, 1950’den bugüne kadar ülkeyi yöneten partilerin din eksenli ve Arap ülkeleriyle daha yakın ilişki içerisindeki bir versiyonudur. AKP’den öncekilerin yüzleri batıya dönüktü, AKP’nin ise batıya mı doğuya mı baktığı belli değil!

Türkiye’nin yüzü ne tarafa dönük olursa olsun; üretmedikten, çağdaş ülkelerin yasaları ile eşdeğer yasalarla yönetilmedikten ve din ile devlet işlerini birbirinden ayırmadıktan sonra sıkıntıdan kurtulma şansı yok denecek kadar azdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.