Dr. Aydın ve Hekim!

dr-aydin.jpg

Trabzon’un sevilen doktorlarından Aydın Aydın, önceki gece sabahın ilk ışıklarında bu dünyadan göçtü!
Selim Pastanesi’nde dost sohbetinden Değirmendere’de balıkçı barınağında bir başka sohbete gitmişti… Bakkalım’ın patronu Mehmet Ataman’ın menüsünde balık değil bu sefer fasulye düblası vardı… Barınakta 8 kişi... 8’i de tereyağlı fasulye düblasına kaşık salladı. Sonra dönerli 51 oynamaya başladılar. Masada Ali Can Lakot, Mehmet Ataman, Hayati Örgün ve Dr.Aydın… Dr. Aydın hepsine açık ara fark atmıştı. Saat 11.00’i geçiyordu… Barınakta fıkralar, kahkahaların ardı arkası kesilmiyordu... Aydın, izin istedi ve ‘Yarın hastaneye erken gideceğim’ dedi’ ve ayrıldı… Kalanlar saat 12.00’ye gelmeden evlerinin yolunu tuttu…
Barınaktan keyifli ayrılan Dr. Aydın, Ahi Evren Hastanesi yakınında evine geldi. Beş on dakika Tv izledi ve yattı. Sabaha karşı başının arka tarafı şiddetle ağrıyordu. Yakındaki Ahi Evren’e gitti. Ve gidiş o gidiş… Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve aramızdan ayrıldı.
Dr. Aydın Aydın, Trabzon’da sevilen bir isimdi… Gündüzleri hastanede hastalarına şifa dağıtır, akşam saatlerinde ise Selim Pastanesinde dostlarıyla sohbet ederdi. Hafta sonları da genelde Çaykara’ya giderdi… Sakin ve düzenli bir yaşamı vardı. Ailesine ve çocuklarına düşkündü.
***

dr-aydin1.jpg
Dr. Aydın Aydın, 2000’li yılların ortalarında Trabzon Tabipler Odası Başkanlığını da yapmıştı. Aydın’ın başkanlık yaptığı dönemde Trabzon Tabip Odası çok önemli bir eser yayınlamıştı.
Dr. Mustafa Culfaz’ın arşivindeki, 1900’lü yıllarda hatta daha eski tarihlerde eski Türkçe ve Arapça olarak yayınlanmış ilk Tıp dergi ve gazetelerini Serender Yayınevi’nde süzgeçten geçirtti ve ‘Anadolu’nun ilk Tıp Gazetelerinden ‘HEKİM’ adlı kitabı bastırdı.
2017 yılının Nisan veya Mayıs aylarıydı. Bir gün elinde kalın bir kitap gazeteye gelmişti…
İlk sözü, ‘Abi, tam istediğin bir kitap’ dedi ve kitabı bana takdim etti...
HEKİM adlı yapıt gerçekten Trabzon tarihi açısında önemli bir yapıttı. Bu eserden arasıra alıntı da yapmıştım… Trabzon tarihine meraklı olup da okumayanlara tavsiye ederim!
Dr. Aydın, ‘HEKİM’ adlı yapıtın önsözünde ’14 Mart 1827’de Padişah 2.Mahmut’un Hekimbaşı Mustafa Cevdet Efendi’ye emir vererek kurduğu Tıphane-i Amire modern Tıp eğitiminin başlangıcıdır’ girişinden sonra Tıp alanında İstanbul’daki gelişmeleri özetledi ve ardından, ‘Binlerce yıllık geçmişi ile tarih ve kültür kenti olan Trabzon’da 1910 yılında ‘Hekim’ isminde bir tıp dergisi yayınlanmış olması, Trabzon’un yayın tarihi açısından da ne kadar önemli bir geçmişi olduğunu ve İstanbul’daki çabaların Trabzon’da filizlendiğinin göstergesiydi… Bu derginin varlığını değerli meslektaşım ve büyüğüm Mustafa Çulfaz’dan öğrendim. Üstelik Dr. Çulfaz tarafından çevirilerin yapılmış olması bizde bu dergileri bir eser halinde yayınlama fikrini oluşturdu…… Veysel Usta’nın da önemli katkılarıyla tıp mensuplarına, Trabzon tarihine meraklı olanlara Trabzon Tabip Odası olarak önemli bir eser sunduğumuz ümit ediyorum’ demişti…
Dr. Aydın Aydın, gerçekten önemli bir eser sundu…
O’nun beklenmedik ölümü, ailesi ve yakınları gibi bizi de derinden üzdü…
Kendisine Allah’tan rahmet diliyoruz.
Hasan Kurt

İŞKUR ve vatandaş odaklı çalışma!

işkur.jpeg

Trabzon’da kapısı en fazla çalınan müdürlerden biri herhalde İŞKUR Trabzon il müdürü Adnan Zengin’dir… Zengin, iş ve meslek danışmanları ile yapılan değerlendirme ve motivasyon toplantısında, vatandaş memnuniyetinin dikkate alınmasını, insanların umutlarının ve beklentilerinin anlamak ve kendilerine empati ile yaklaşılmasını istedi. Zengin, İŞKUR’un önceliğinin vatandaş odaklı çalışma olduğunu söyledi.

İkram Sofrası!

Gazetemiz yazarı Hakkı Emiroğlu, gece-gündüz demeden arkadaşlarını, dostlarını ziyaret eder. Her akşam olmasa bile haftada 3-4 kez kendini yemekli toplantılarda bulur. Hakkı önceki akşam Faroz’daki İkram sofrasında idi. Hakkı’nın masasında Ali Rıza Akdeniz, Ömer Tosun, Sultan Göktaş, Fazlı Çapoğlu, İzzet ve Ali Haydar Usta kardeşler… Hakkı’nın anlattığını göre, masadakiler gece geç saatlere kadar Trabzonspor’u konuşmuş…

Gençsoy’un açıklaması!

Trabzon İskenderpaşa Mahallesi eski muhtarlarından, eski belediye başkan yardımcısı Gürsel Gençsoy, CHP’deki hesaplaşma başlıklı yazımızda bir partilinin Nuri Aydın ile Gürsel Gençsoy’un kavgalı olduğu şeklindeki ifade üzerine bir açıklama gönderdi.
Gençsoy, açıklamasında Aydın ile kavgalı olduğunu teyit etti ve aralarında geçen olayları kendi penceresinden aktardı. Nuri Aydın da muhtemelen tersini anlatacaktır.
O nedenle iki mahalleli ve partilinin, aralarındaki kavgayı fitillemeye niyetimiz yok. Trabzon’da ve CHP’de bu iki ismi tanıyanlar, nasıl birileri olduğunu bilirler.

***

Meselâ rahmetli babam bir ömür boyu ‘’bulmak’’ fiiline inanmadan yaşadı. Ona göre her şeyin bir sahibi vardı ve bir şey bulmak hırsızlığın başka bir türüydü. Daha doğrusu ‘’bulmak’’ hırsızların hırsızlıklarını örtbas etmek için uydurduğu basit bir kelimeden başka bir şey değildi. Onun için hayatta tek kural vardı; insan alın teriyle çalışmalı, sadece kendine yetecek kadarına sahip olmalı ve başka da hiçbir şeye tenezzül etmemeliydi. İnandığı gibi sessiz sedasız yaşadı ve asil bir şekilde de öldü. (Metin Kondel)

***

Bolşevik İhtilalinin 100. yılını seri katil Stalin ve Lenin posterleriyle kutlayanların Atatürkçü olduklarına kesinlikle inanmıyorum... Bu kişilerin; Hitler başarılı olsaydı şimdi Faşizmi kutlayacaklarından hiç şüphem yok. (Metin Yılmaz)

Önceki ve Sonraki Yazılar