Dr. Küçükali’nin ödüllü soruları!

  Sürmene ve çevresinin sevilen hekimlerinden Dr. Kemal Küçükali, 31 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adayı idi. Rahmi Üstün’e karşı yarışan Dr. Küçükali, bölgede çok sevilmesine rağmen vatandaştan oy alamadı. Millet İttifakının CHP’li adayı Dr. Küçükali, sosyal medyada bir süredir ödüllü sorular şeklinde takipçilerine üç- beş şıklı sorular soruyor, bilenlerin kimine pide ısmarlıyor, kimine balık kimine de daha farklı ödüller veriyor.
 1772b28d-26b3-489f-8fa0-d3aadb9ce170.jpg Dr. Küçükali önceki gün, ‘Arkadaşlar, ödüllü sorularımıza devam ediyoruz. Hazır mısınız?’ dedi ve sorusunu yönetti. İşte Dr. Küçükali’ün sorusu;
31 Mart yerel seçimlerinde Sürmene'de CHP'den Belediye Başkan adayı idim. Kazanamadım. Çay fabrikatörü AKP'li arkadaş büyük farkla kazandı. Nazik hemşerilerim "gönüllerin başkanı" diyerek beni teselli ettiler. Seçimde ben, yöresel hikayeler anlatan kitaplarımdan hediye olarak iki bin tane dağıttım. Rakibim çay paketi dağıttı. Ben nerde hata ettim?
a) Çayların şekerini dağıtmadın.
b) Beyine mideden gitmedin.
c) Seçime itiraz etmedin
d) Cenazelerde arka safta oldun.
e) İşbirlikçi partiyi seçtin.
f) Finalde araba konvoyum yoktu.
Doktorun sorusunun cevapları çok seçenekli! Soru tamam da cevaplarda doğruyu bulmak oldukça zor. Doktorun sorusuna bize öyle geliyor ki en isabetli cevabı veya cevapları gazeteci Cevat Kol verir!
           
Ahmet Başkanın hassasiyeti!
  3dcddde5-16fd-47b0-9231-8bbada29e295.jpg Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Kuzey Ekspres’in ‘tarihi dokuya bir darbe daha’ başlığı ile duyurduğu Ortahisar’da tarihi mekandaki inşaat kazı çalışmasının yasal olduğunu ancak bu alanın tamamen arkeoloji müzesine dönüştürülebileceğini söyledi. Ortahisar ve özellikle de inşaat kazısı yapılan bölge kale suruna bitişik ve orada devasa bir sur vardı. 2. Alexsios kulesi olarak bilinen bu kule yıkılmış ve harabesi kalmıştı. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Ortahisar’ın Yukarıhisar bölgesinde değil yapılaşma, mevcut yapıların kamulaştırılması gerektiğini belirtti.
   Ortahisar, Trabzon tarihi için önemli bir mekan. Özellikle de kale surları ve içte kalan kısım. Yukarıhisar’ın zirvesinde Trabzon İmparatorunun sarayı vardı. Saray kalıntıları hala yerinde. Ortahisar Belediyesi, sarayın altında Tabakhane ile Zağnos vadilerinin arasına tünel akvaryum yapıyor. İki vadi dönüştürüldükten sonra rahatladı. Ancak, Tabakhane vadisinin Hacıkasım mahallesi tarafına okul ve öğretmen evi yerleştirildi. Vadi içerisinde de proje dışı beton yapılar.
Ahmet Başkanın Ortahisar’daki tarihi mekan ile ilgili düşüncelerine katılıyoruz. Dileğimiz bu düşüncelerin hayata geçirilmesidir.
 
    Ahmet Celal Ataman
   6dc7dce5-2aa8-4dd8-b40d-3c6ed20375a7.jpgTrabzon'un seçkin insanlarından biri... Birçoğumuzun yakından tanıyıp sevdiği, saygı duyduğu bir insan... Eczacı, spor yöneticisi... Hepsinden önemlisi sanat ruhlu, şiir kokulu bir insan olarak tanıdık biz kendisini...
Heykeltıraş Hasan Fehmi Hızal, uzun süredir üzerinde çalıştığı "Ahmet Celal Ataman Büstü"nü bitirme aşamasına geldi. Çok yakında, kentimizin bu güzel insanı, heykeltıraş Hasan Fehmi Hızal'ın hünerli parmaklarıyla şekillenmiş sanat eseri olarak karşımıza çıkacak... Emeğine, yüreğine sağlık Hasan Fehmi... Sağlıklı bir ömür diliyorum kentimizin güzel insanı Ahmet Celal Ataman'a...
(İsmail Fandaklı)
         
   Barınağın yönetim odası yanmış!

   Karadeniz Bölgesinin en gözde ‘balıkçı barınağı’ olarak nitelendirilen Forum Alışveriş merkezinin sahilindeki balıkçı barınağının, Pazartesi günü sabaha karşı barınağın yönetim odası yanmış.  Balıkçı barınağının restoranın üst katındaki yönetim ve barınak başkanının odasının elektrik kontağından yandığını duyduk. Sabah gün açmadan balığa çıkan balıkçıların, yönetim odasının çatısından dumanlar tüttüğünü görmeleri üzerine olay Trabzon Büyükşehir İtfaiyesine bildirilmiş. İtfaiye kısa sürede yangına müdahale etmiş. Yangında, evrakların defterlerin çoğunun yandığı, üst katta büyük tahribat olduğu ve yangının alt kattaki restorana sıçramadığı öğrenildi. Balıkçı barınağının yönetim binasının sigortalı olup olmadığı öğrenilemedi! Gerçi sigortasız olsa da barınaktaki balıkçıların büyük bölümü, balıktan iyi kazınıyorlar! Hasarı sattıkları balıktan elde ettikleri para ile karşılarlar!
         
    Kimileri sabah kimileri akşam!
   bed1b29e-2dcc-4b02-9dd4-8ecb567f8021.jpgTrabzon ili genelindeki balıkçı barınaklarındaki balıkçı esnafı vardiyalı olarak balığa çıkıyormuş. Kimi balıkçıların sabah ezanı okunduğunda kayıklarını suya indirdiği kimilerinin de akşamları barınakta olta ve ağ hazırladıkları öğrenildi. Faroz balıkçı barınağında sabah ezanı ile balığa çıkanların başında Salih Usta geliyormuş. Amatör balıkçılık yapan diş doktoru Ahmet Uğur Zihni ise, sabah erkenden balığa çıkanlar için akşamları barınaktaki damında olta hazırlıyormuş.  Balıkçı barınaklarındaki görev bölümü ve yardımlaşma gerçekten mükemmel.
 *******
    ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde sözde PKK/YPG devleti kurabilmesi için orada yaşayan Arapların bölgeden temizlenmesi, onların Türkiye’ye sürülmesi ve yeniden öz yurtlarına geri dönüşlerinin önlenmesi gerekirdi. Bu BOP projesinin Suriye ayağındakilerinin göreviydi. ABD destekli PKK-YPG bunu başarıyla yaptı. Bu projenin Türkiye ayağındakilerinin görevi ise artık savaş bitti Suriyeliler yurtlarına geri dönsün topraklarına sahip çıksın diyenlere karşı, bu BOP projesini deşifre edenlere karşı “Irkçı-Faşist” ithamlarında bulunmak, geri dönüşleri engelleyerek Suriyeli Araplara Nihayetinde Türk vatandaşlığı verilmesini sağlayarak onların Türkiye’de ikametini sağlamaktır. ÖZGÜR-Der Haksöz gibi radikal İŞİD zihniyetine sahip olan aynı zamanda gizli Kürtçülük yapanların asıl görevi ise Bu BOP projesine karşı çıkanları bu tür ithamlarla sindirmektir...
(Sinan Oğan)‬
   ******
   1999 yılında İskenderun'da askerlik yaptım. Bir çay tiryakisi olarak sekiz ay boyunca kışlada Suriye'den gelen boyalı kaçak çay içtim. Bir kamu iktisadi kuruluşu olan Çaykur becerip çayını TSK'ya satamıyor. Çünkü bu ülkede seviyeli olmanın, kaliteli bir şey üretiyor olmanın bir ederi, bir taliplisi yok. İnsanlar seviyesi ve seciyesi olan şeylerden nefret ediyorlar bu ülkede. Ceviz ağacından bir sandığım, maun ağacından bir kitaplığım olsun diye bir dertleri yok. Suntadan olsun, ucuz (üç yüz) olsun yeterlidir onlar için. Suntadan olunca da böyle oluyor işte.
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar