Dün dündür!

   AK Parti Trabzon il örgütü, ilçe belediye başkanları, meclis üyeleri, partililer dün Atatürk alanında CHP tarafından istifası istenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya destek verdiler.
dun-dundur.jpgKemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı ve ardından gelişen olaylar, AK Parti camiasını bir araya getirdi. Süleyman Soylu’yu siyasi söylemleriyle değil icraatı ile değerlendirmemiz gerekir. İcraatına baktığımızda hükümetin gelmiş geçmiş en başarılı birkaç bakanından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 
Basın açıklamasında isim verilmeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na yüklenildi... Ki o Ekrem İmamoğlu’nun babası Hasan İmamoğlu Atatürk Alanında Süleyman Soylu’ya destek verenlerin bir kısmı ile ANAP’ta kader birliği yapmıştı. İmamoğlu’nun merhum amcası ise öğrencilik ve daha sonraki yıllarda ülkücü camianın sayılı isimlerindendi. Ekrem İmamoğlu ise CHP’ye geçmeden önce ANAP İstanbul teşkilatında idi. CHP genel başkanı Kılıçdaroğlu, PKK’nın suikastından kılpayı kurtulmuş, her konuşmasında PKK’yı lanetliyor. Diğer yandan Kılıçdaroğlu, PKK ile özdeşleştiriliyor. Kitle partilerinde her görüşten insan olabilir. Bu da doğal karşılanır. Önemli olan partilerin tüzükleri ve yetkililerinin söylemleridir.
  Dün Atatürk Alanında toplananların hepsi olmasa da parti yöneticilerine göre Ekrem İmamoğlu, PKK sevici veya işbirlikçi! Basın açıklamasında Süleyman Soylu’ya destek verilirken CHP ve Ekrem İmamoğlu da hedef tahtasına konuyor. 
Türkiye’deki siyasette genel olmasa bile geçerli olan, demek ki merhum Süleyman Demirel’in ‘dün dündür bugün bugün’ söylemi… 

Ahmet Metin Genç Ankara yolcusu!

 ahmet-metin-004.jpeg Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, bugün Ankara’ya gidecek. Başkent’te bakanlıklarda görüşmeler yapacak olan Ahmet Metin Genç, Pazar günü gece Trabzon’a dönecek. Ahmet Metin Genç’in, Ankara’da projelerine destek arayacağı öğrenildi. 

Uğurlu muhtarının feryadı!

ugurlu.jpg  Ortahisar ilçesinin fiziki olarak en büyük mahallesi olan Uğurlu Mahallesinin muhtarı Mustafa Kurt, mahallenin merkez camisinin inşaatının tamamlanabilmesi için dün Ortahisar belediyesinde idi. Belediyeden destek isteyen Muhtar Mustafa Kurt, ‘Başkan yardımcısı Selahhattin Çebi beyle görüştüm. Gerekli desteği vereceklerini söyledi. Camimizin yarım kalan inşaatı için hayırseverlerden de destek bekliyoruz’ dedi. 

Zorluoğlu sokakta!

 zorluoglu-032.jpg Trabzon Büyükşehir belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, dün korumasız tek başına sokakta idi. Başkan Zorluoğlu’nun esnafla sohbet etmesi vatandaşlar arasında olumlu karşılandı. Başkanı karşısında bulan Aykut Erdoğan, ‘Orhan bey Trabzon’da 10 yıl başkanlık yaptı. Değil bizle görüşmesi sokaktan bile geçmedi. Başkanı samimi bulduğumuzu söyleyebilirim. İnşallah bu şekilde devam eder’ dedi.

Rakı sofrası ve Mehmet Ali!

raki-sofrasi.jpgTTSO eski meclis üyelerinden, öğrenci evi işleticisi Mehmet Ali Sezer, sosyal medyada ilginç bir paylaşımda bulundu ve ‘Alkol almadığım halde iyi bilirim Rakı sofrasında tek bir konu konuşulmaz, bir konu fazla büyütülmez. Rakı masasında konuşulanlar orada kalır. ‘Şerefe’ ile “Şerefim’ üzerine temin ederim ki, burada kalacak” derler’ dedi. 
  Mehmet Ali, dini bütün bir kardeşimizdir. İmam Hatiplidir. Çaykaralıdır ama bir dönemler Trabzon’un turizme açık, pavyonların ve eğlence mekanlarının fazla olduğu Taşbaşı bölgesinde yetişmiştir. Alkol almamasına rağmen alkol alanlarla ilgili söylemleri tahminimiz o ki, gençliğinde bu mekanları fazla ziyaret etmesinden ve alkol alanlarla sohbetinden kaynaklanıyor.

Orhan Bıçakçıoğlu’nun açıklaması!

orhan-bicak.jpgBeşikdüzü eski Belediye Başkanı Orhan Bıçakçıoğlu, ‘Beşikdüzü Belediyesi Borç Batağında’ başlıklı yorum haberimize açıklama gönderdi. Dün bu köşede yer alan yorum haberin Başkan Ramis Uzun’un beyanı olmadığını belirtelim. Haberde de buna vurgu yapmıştık.
Başkan Orhan Bıçakçıoğlu’nun açıklaması şöyle;
‘Görev sürem boyunca elimden geldiğimce yazılanlara ve söylenenlere cevap vermemeyi yeğledim. Beşikdüzü için ne yapabilirim de bu ilçe kalkınsın gelişsin derdine düştük ve çalıştık.
1- Malum 2014 yılında sayın Uzun’dan görevi devraldım. Belediyenin borç listesini Belediyemizin çıkardığı gazetede yayınladım. 17 milyon borçla devraldık. Bu borçların büyük bir kısmı da kredi borcuydu. 
2- Dönemimde benden önce alınan kredilerin tamamını ödedim. 
3- Gerek Sayın Uzun gerekse Sayın Kalay dönemlerinde yaklaşık 12 yıldır ödenmeyen 60 civarındaki işçinin her birinin ikramiye alacağı olan 25’er bin TL hemen ödedim. Onca gelire rağmen neden ödemediydi?
4- Beşikdüzü Belediyesinin borcunu Eşimin hazırladığı kitabın 393’üncü sayfasında yayınladım. Ayrıca görevi devrederken basın ve arkadaşları huzurunda kendisine verdim. Görüleceği üzere 71.424 milyon TL borcumuz var. Ve bu borcun 43.578 milyon TL’si İller Bankasından alınan kredinin kalan ana parasıdır. Bu borçta 15 yıl vadeli ve düşük faizlidir.. Teleferik geliriyle ödenecektir. Diğer kalanda maliye ve SGK’ya geçmişten itibaren gelendir. 
5-Beş yılda milyon liradan fazla harcama yaptım. Ve bunun yarıdan fazlasını hibe ve yardım aldım. Son üç yıldır da İLBANK’tan tek kuruş para gelmemektedir. Buna rağmen Türkiye’de hiçbir yerde olmayan sekiz bin metrekare kapalı alanlı pazaryeri ve 500 araçlık kapalı otoparkı yapmayı başardık. 
7- Söylenecek çok söz var ama benim için BEŞİKDÜZÜ önemli. Bu ilçede 18 yaşının altında yedi bin çocuğumuz var. 60 yaşın üstünde on bin büyüğümüz var. Yine altı bin kişi emekli maaşı alıyor ve her yıl 200 kişi ölüyor ve 300 kişi ilçeden göç ediyor. Ve ben İL GİBİ OLMALIYIZ hedefine koştum. Benim derdim başka onlarınki başka. Beşikdüzü her şeye rağmen geride bıraktığım eserlerle ve devam eden YABANCI YATIRIMLARLA Trabzon’un parlayan yıldızı olacaktır. Saygılarımla.’

*******************

Ülkede hâlihazırda var olan siyasi tansiyonu düşürme ve yüzlerde biraz olsun tebessüm bırakma adına Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan menfur saldırının çok fazla esasına girmedim. Vakıayı şekilden analiz etmeyi tercih ettim. Meselâ kavruk bir Orta Anadolu köylüsünden fazlası olmayan Osman Sarıgün;
Anadolu’nun Bozkır’ında değil de Amerika’da Nevada çölünde doğmuş olsaydı, pekâlâ Marlboro reklamlarında başında panço şapkasıyla, belinde silahıyla, ağzında sigarasıyla elinde kemendiyle sıkı bir kovboy pozuyla meşhur olabilirdi.
İyi Kötü Çirkin adlı western klasiğindeki Clint Eastwood’un karşısında kötü adam karakteriyle çıkıp sonrasında birçok Hollywood filmlerinde boy gösterebilirdi. Dünya ağır sıklet boks şampiyonu Mike Tyson’un unvan maçında ilk rauntlarda nakavt olmamak için direnen Meksika asıllı ketum bir hispanik boksör olabilirdi.
Amerika Birleşik Devletleri başkanı Kenedy’e düzenlenen suikasttan sonra FBI’ın olay yerinde gözaltına aldığı en olağan şüpheli şahıs olabilirdi. 
  No Country For Old Men (Yaşlılara Yer Yok) adlı filmde acımasız katili (Javier Bardem) kovalayan federal bir polis memurunu rahatlıkla oynayabilirdi. Filmde suçluları takip ederken; ‘’ Yaşlılara yer var ama cumhuriyetçilere yer yok!’’ diye kendi kendine mırıldanabilirdi. 
(Metin Kondel)

Önceki ve Sonraki Yazılar