06.10.2021, 10:28

DÜNYA MİMARLIK GÜNÜ

Her yıl Ekim Ayının ilk Pazartesi günü Dünya Mimarlık Günü olarak kabul edilmiştir. Kutlamalar ve etkinlikler takip eden hafta boyunca sürmektedir.Bu yıl 4 Ekim Pazartesi günü kutlama yapılmıştır. Etkinlikler bu hafta boyunca devam edecektir.

Her fırsatta, yeri geldikçe yapılan mimarlık tarifini tekrarlayalım;

Mimarlık “Yaşanabilir bir çevre ve mekan yaratma sanatıdır.”

Çevre ve mekan yaratma olarak geçen tanımın diğer iki önemli kriteri daha vardır ki bunlardan birincisi yaratılan çevre ve mekanların yaşanabilir olması, diğeri ise yapılanın sanat niteliği taşımasıdır.

Mimar eğitim hayatı boyunca bu öğreti ile yoğurulur. İçselleştirilir. Bu bilgilerle mezun olur.

Nereye gitmek üzere mezun olur?

Birçok gelişmiş ülkeye mimarlık yapmak üzere kanat çırptığı gibi ülkemize hizmet vermek için de kalır.

Gelişmiş ülkelerde mimarlık son derece seçicidir. Devletleri ve kişileri bağlayan mimarlık yasaları vardır.Ülkemizde henüz bir mimarlık yasası çıkmamıştır. Mimarlık mimarlık ilkeleri ile siyaset arasına sıkıştırılmış vaziyettedir. Mimari talepler karşı tarafça siyaset ile bağdaştırılmakta cevaplar çoğu kez siyasi olarak verilmektedir. Mimarlığın tanımındaki yaşanabilirlik unsuru, tasarım süreci ve sanat olgusu göz ardı edilmektedir.

Ülkemizde mimarlığın tanımını göz ardı eden bir anlayış varken mimardan farklı bir davranış beklemek bazen hayal kırıklığı yaratabilmektedir. Öğrenim hayatı boyunca tasarım ve sanat öğretisi ile yoğurulan bir mimarın hayata atılırken 180 derece dönüşüm yaşaması artık sıklıkla karşılaşılan bir durum olmuştur. Mimar hayatın acımasız çarkları arasında sıkışmakta bütün mücadelesini hayatta kalma uğruna vermektedir. Bunun mimarın ekonomik düzeyi ile ilgisi olduğunu savunanlar olmakla birlikte ekonomik düzeyi yeterli bir mimarın bile iş alma hırsı ile mimari ilkelerinden taviz verdiği görülmemiş bir şey değildir.

Serbest büro veya şirket sahibi mimarlar iş verene sınırsız biat etmeye zorlanmaktadırlar. Proje ücretinden malzemeye kadar iş verenin dediği olmaktadır.

Ücretli çalışan mimarlar iş bulamamaktadırlar. Bulanlar asgari ücreti bile görememektedirler.

Kamuda çalışan mimarlar yerine ve konusuna göre görevi ile mesleği arasında tercih yapma durumunda kalmaktadır.

Eğitimde akademik ortamda görev yapan mimarlar durumun şaşkınlığını yaşamakta ellerinden bir şey gelmemektedir.

Mimarlar odası mimarın hakkını sonuna kadar savunma desturuyla mücadele vermekte, mimara sürekli olarak yetki ve sorumluluğunu hatırlatmaktadır.

Birkaç yıl önce Almanya’nın Düsseldorf Kentinde Alman Mimarlarla sohbet ediyoruz. Bir soruya verilen cevap şuydu;

“Almanya’da saygın olan ilk üç meslek Tıp, Hukuk, Mimarlık’tır”

Yorumlar (1)
Melih Hundur 4 ay önce
Ilması gereken ile olanı çok anlaşılır belirtmişsiniz başkanım. Mimarlık toplumun kültürel ve ekonomik düzeyi arttıkça gelişmiş ülkelerdeki gibi llayık olduğu seçkin yere bizde de ulaşacaktır. Belki sonraki kuşaklar görür
Namaz Vakti 28 Ocak 2022
İmsak 06:01
Güneş 07:29
Öğle 12:39
İkindi 15:15
Akşam 17:39
Yatsı 19:02
5
açık