Azerbaycan mevzilerine gece boyunca ateş açıldı!

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin sınırdaki Azerbaycan mevzilerini gece boyunca ateş altına aldığını duyurdu.

Dünya 12.01.2022, 11:29 12.01.2022, 11:58
Azerbaycan mevzilerine gece boyunca ateş açıldı!

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Ermeni Silahlı Kuvvetlerine bağlı birliklerin dün yerel saatle 23.20 ile bugün 05.10'a kadar Başargeçer ilinin Yukarı Şorca yerleşim birimindeki mevzilerinden Kelbecer ilinin Zeylik ve Yellice, Şemsettin ilinin Çınarlı ve Muğancık köyleri istikametindeki mevzilerinden Tovuz ilinin Muncuklu, Ağbulag, Goşa, Kohanebi ve Esrik Cirdahan köyleri istikametindeki Azerbaycan mevzilerine belirli aralıklarla ateşli silahlar ve makineli tüfeklerle ateş açtığı bildirildi.

Kasıtlı provokasyonda can kaybı yaşanmadı

Açıklamada, Ermenistan'ın özel bir sebep olmaksızın ve ilgili üçlü bildirilerden (Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan bildiriler) doğan yükümlülüklerini ihlal ederek iki ülke sınırındaki durumu gerginleştirmesi "kasıtlı bir askeri provokasyon ve askeri macera" olarak nitelendirildi.

Her durumda karşı tarafa yeterli ve orantılı bir şekilde yanıt verildiği belirtilen açıklamada, çatışmalarda Azerbaycan ordusundan can kaybı yaşanmadığı ifade edildi.

Tedbirler artırıldı

Bölgede durumun göreceli olarak sakin ve Azerbaycan askerlerinin kontrolünde olduğu aktarıldı.

Ermenistan'ın sınırdaki durumu daha da gerginleştirme olasılığı göz önünde bulundurularak Azerbaycan ordusunun tedbirlerini artırarak ülkenin sınırlarını korumayı sürdürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Dün öğle saatlerinde, Ermenistan Silahlı Kuvvetlerinin ateşi sonucu bir Azerbaycan askeri şehit olmuş, olay sonrasında bölgede durum gerginleşmişti.

Bakan Akar'dan taziye 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov’u arayarak, dün Kelbecer’de Ermeni askerlerinin ateş açması sonucu şehit olan Azerbaycan askeri için başsağlığı diledi.
Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği belirtildi. Bakan Akar, Ermeni Silahlı Kuvvetleri'nin dün Azerbaycan-Ermenistan devlet sınırındaki Kelbecer’de yaptığı provokasyon sonucu bir Azerbaycan askerinin şehit olmasından dolayı taziyelerini sundu.
Akar ayrıca, Türk Silahlı Kuvvetlerinin her zaman olduğu gibi Azerbaycan’ın hak davasında da yanında olduğunu Bakan Hasanov’a iletti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 21 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
7
açık