Kuş gribi yeniden patlak verdi! Bir tavuk çiftliğinde daha..

Japonya’da geçtiğimiz günlerde yeniden ortaya çıkan kuş gribi, bir tavuk çiftliğinde daha görüldü.

Dünya 15.11.2021, 10:29
Kuş gribi yeniden patlak verdi! Bir tavuk çiftliğinde daha..

Japonya’nın Kagoshima eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde yüksek derecede bulaşıcı olduğu belirtilen kuş gribi virüsünün doğrulanmasının ardından, 11 bin kanatlı hayvanın itlafına başlandığı bildirildi.

Japonya'da geçen yıl 6 milyonu aşkın kanatlı hayvanın ölmesine neden olan ve ülkede geçtiğimiz günlerde yeniden ortaya çıkan kuş gribi salgını bir üretim tesisine daha sıçradı.

Kagoshima eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde yüksek derecede bulaşıcı olduğu belirtilen kuş gribi virüsü doğrulandı.

Tesiste bulunan 11 bin kanatlı hayvanın itlafına bugün başlandığı belirtilirken, salgının geçtiğimiz hafta toplu vakaların doğrulandığı bir diğer tavuk çiftliğine 2.5 kilometre uzaklıktaki tesiste patlak vermesi bölgede endişeye neden oldu. Kagoshima eyalet yönetiminden yapılan açıklamada, "Salgın eyalette yayılıyor. Bu nedenle tüm kanatlı hayvan üreticilerinden enfeksiyonun yayılmasını önlemek için kapsamlı önlemler almasını istiyoruz" ifadelerine yer verildi.

Bu yılki 3. salgın
Japonya’da yılın ilk toplu kuş gribi vakaları Akita eyaletindeki bir tavuk çiftliğinde geçen hafta doğrulanmış, tedbir amacıyla 143 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiği açıklanmıştı. İkinci salgın haberi ise Kagoshima eyaletinden gelirken, Izumi şehrindeki bir tavuk çiftliğinde ise 38 bin 500 kanatlı hayvan itlaf edilmişti. Son vakalarla birlikte bu yıl Kagoshima eyaletinde doğrulanan salgın sayısı 2'ye,ülke genelindeki toplu vakaların sayısı ise 3'e yükselmiş oldu.
Rekor sayıda kanatlı ölmüştü
Japonya’da kuş gribi salgını geçen yıl ülke genelinde birçok eyalete yayılmış, itlaf edilen kümes hayvanlarının sayısının rekor kırarak 6 milyonu geçtiği açıklanmıştı. Önceki rekorun ise virüsün daha az bulaşıcı bir türü nedeniyle toplam 5.78 milyon tavuğun itlaf edildiği 2005-2006 sezonuna ait olduğu kaydedilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2021
İmsak 05:49
Güneş 07:19
Öğle 12:15
İkindi 14:39
Akşam 17:01
Yatsı 18:26
9
parçalı bulutlu