Dünya’da İlk Kez  TRABZON’DA

Dünya’da İlk Kez TRABZON’DA

Hat sanatının yaşayan en büyük ustası Hasan Çelebi'nin bir eseri Trabzon'da grafiti sanatçısı Muhammed Emin Türkmen tarafından Atatürk Alanı'ndaki bir binanın duvarına nakşedilecek.

dunyada-ilk-3.jpg

Çalışma geleneksel hat sanatı ile grafiti sanatının birlikte yorumlanması açısından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Grafiti sanatçısı Muhammed Emin Türkmen, dünyada Reis-ül Hattatin yani "Hattatların Reisi" kabul edilen Hasan Çelebi'nin Neml suresi 40. ayetinin "Bu Rabbimin lütuf ve ihsanıdır" bölümünü içeren hattını Atatürk Alanı'ndaki Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan tarihi taş binanın arkasındaki binanın arka duvarına kendi tarzına göre uyarlayacak.

dunyada-ilk-2.jpg
ÜÇ GÜN SÜRECEK

Muhammet Emin Türkmen, “22 yıldır bu sanatla uğraşıyorum. Buraya dünyaca tanınmış eserleriyle dünyaca nam salmış Hasan Çelebi’nin eserlerinden bir tanesini kendi tarzımıza göre duvara uyarlayacağız. Hat’ın üslubundan çok uzaklaşmadan sadece o esere biraz grafiti kokusu vererek tekrardan hem gençlerin beğenebileceği tarzda hem de biraz daha modern bir çizgide bu sanatı icra edeceğiz. Tahminimiz yağmur olmazsa 3 gün süre alacak. Plastik boyalarla bu çalışmayı yapacağız. Sprey boyaları biraz daha az kullanacağız. Alan çok geniş olduğu için sprey boyaların etkisi biraz lekeli duruyor o yüzden plastik boya kullanarak bu çalışmayı yapacağız" dedi.

dunyada-ilk-1.jpg
DÜNYADA BİR İLK

Yapacağı çalışmanın dünyada bir ilk olacağını kaydeden Türkmen, "Çünkü Arapça yapılmış graftiler var ancak bir hat ustasının eserinin tekrardan graftiyle icazet alınarak yorumlanması şuana kadar olmadı. Bu ilk olacak. Osmanlı döneminde mabetlerde, kapalı alanlarda, kitaplarda, tablolarda bu eser yapılıyordu ancak meydanlarda büyükçe, devasa şeklinde uygulanmadı. Bu o anlamda da bir ilk olacak" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.