Düşen sadece bayrak değil!

Türkiye’yi yönetenler, ülkeyi bölünme aşamasına getirdiler. Kürt açılımı imiş, o imiş bu imiş. Bu söylemlerin, toplantıların hepsi oyalama, zaman kazanma, keseyi doldurma ve nihai hedef olarak da amaçlanan rejimin alt yapısını oluşturma hamlesidir.

Bu görüşlerimi zaman zaman dile getirir ve okurlarımla paylaşırım.

Bir kere AKP koalisyon partisinin, ana nüvesini yani çoğunluk hissesini, yasa çıkartma ve uygulama gücünü elinde bulunduran milli görüş- tarikat ve de cemaat eksenli gruplar, temelde Türk Milletine, Cumhuriyete, Cumhuriyeti kuranlara ve Cumhuriyetin kazanımlarına mesafelidirler. Hatta önemli bir bölümü bu değerlere karşıdır.  Kimileri Osmanlıcıdır, kimileri şeriat yanlısı, kimileri din eksenli bir devlet yönetimini arzular.

Bu iş bir kadro ile olur. Bu kadroda İmam- Hatip okulları sayesinde yetişti ve yetişiyor.

Bugün, AKP’nin komuta veya karar merci ağırlıklı olarak imam- hatip ve tarikat eksenli kişilerden oluşmaktadır. Cumhurbaşkanından Başbakana, bakanlara ve üst düzey bürokratlara kadar, Türkiye Cumhuriyetini idare eden kadronun büyük bir ekseriyeti bu ekiptir. Belediye Başkanları ve meclis üyelerinin büyük çoğunluğu da yine bu ekiptendir.

Peki, bu ekibe oy veren halk, bunların dünya görüşünden midir?

Maalesef değildir. Ama kimileri oy verecek partileri olmadığından, kimileri iki torba kömür aşkına, kimileri kredi faizlerinin yükselme ihtimali gösterebileceği endişesi ile kimileri hiçbir şey olmaz düşüncesiyle ve bu partiyi mesela ANAP’ın devamı olarak görmelerinden, bu kesime oy vermektedir.

Ve AKP’ye oy veren merkez sağ seçmeninin ve partinin değişik kademelerinde görev alanların büyük bir bölümü, son bir iki yıldır sudan çıkmış balık gibidir. Partideki yapılanmaya ve hükümetin icrasına tepkilidirler. Güvenecekleri ve inanacakları bir liman görseler, vakit geçirmeden o limana yanaşacaklar. Ve şunu belirteyim ki, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim öncesi ve sonrasında siyasette çok dalgalanma ve yer değiştirme olacaktır. Bunu yaşayıp göreceğiz.

***

Başbakan’ın ve hükümetin toplumu iki kutba bölen politikası, ülke genelinde meyvesini veriyor. Başbakanın bu politikasının amacı parti tabanını genişletmedir. Bunu da şu ana kadar başarmıştır.

Diyarbakır’da, askeri birlikte gönderdeki Türk bayrağının indirilmesine, ayrılıkçı Kürtler hariç Türk toplumunun tamamının tepki göstermemesi veya en az yarısının tepkisini içine çekmesi, dışa vurmaması toplumun ikiye bölünmesinin en açık ve net göstergesidir.

Bayrak; bir milletin, bir ulusun simgesinden öte her şeyidir, namusudur, varlığıdır, toplumu birbirine bağlayan birincil öğedir.

Bölücüler, bayrağı indiriyor. İki gruptan gür ses çıkıyor. Biri MHP, diğeri TGB…Biraz da CHP! Azıcık da AKP ve meclis dışındaki bazı partiler. Yani, milliyetçi ve ulusalcılar tepki gösteriyor, sokağa dökülüyor. Ya diğer gruplar! Onlar da tepkili! Ama onlar, siyaseten iktidara biat etmişler!

Bayrak, ne MHP’nin ne CHP’nin ne de şu veya bu derneğin sembolü. Bayrak tüm ulusun.. Ama ulusu oluşturanların yarısı maalesef sinmiş, bastırılmış. Türk Milleti, hangi görüşte olursa olsun bu tür olaylarda geçmişte olduğu tek vücut olmalıydı. Ama olamıyor. Bunun nedeni  AKP’nin ümmet eksenli ana ideolojisi, icrası, toplumu kamplaştırıcı politikasıdır.

***

Siz Başbakan’ın esip gürlemesine bakmayın. Lice’de askere ateş açılıyor. Asker kendini savunmak için karşılık veriyor. İki kişi ölüyor. Sonra ne mi oluyor? Askerlerin silahları ve kullandıkları mermiler mercek altına alınıyor. Kendisini korumak için ateş etmek zorunda kalan asker, neredeyse suçlu ilan ediliyor.

Bölgede bu olay gibi onlarcası oluyor. Asker ve polis savunmada ve karargahında. Meydan ise bölücülerde.. Asker de, polis de hükümetin şerrinden korkuyor!

 Hükümet, Oslo’da varılan anlaşma çerçevesinde taviz üstüne taviz veriyor. Diğer yandan Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi yüzde 6-7’lik Kürt oylarını alma hesabı içerisinde.

Başbakan, Cumhurbaşkanı seçilirse seçim öncesi başkanlık veya yarı başkanlık sistemine geçmenin hesabını yapıyor. Başkanlık sistemi, değişim ve dönüşümü  kolaylaştıran bir sistem!

Bu hesap tutar mı?   Tutar mı tutmaz mı? Bilemiyorum. Her tarafa taviz verirsen neden tutmasın ki? Hükümet, 17 Aralık 2003 den bu yana taviz vermiyor mu? Yapılan tüm yanlışların faturasını paralel yapıya kesip, hükümete mesafeli duran bürokratı yanına almaya çalışmıyor mu? Sosyal konularda esnaf ve tüccara  vergi affı ve taksitlendirilmesi ile can suyu vermiyor mu?

***

Sonuç olarak, Başbakan ve hükümet bundan böyle ne yaparsa yapsın, deniz bitmiştir. Gemi artık karaya oturmak üzeredir.  AKP’nin göstereceği aday Cumhurbaşkanı da seçilse, genel seçimde AKP birinci partide çıksa, hükümetin bugünkü yönetim anlayışı değişmediği sürece ülkenin kaostan çıkma ihtimali çok düşüktür. Bu kaos devam ederse, özerklikten öte ülkenin bölünmesi kaçınılmaz olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.