02.08.2021, 08:22

Duyun Artık Bilimin Çığlığını... (2)

          Geçen haftaki yazımında aşırı yağışlar sonucu bölgemizde yaşanan afetlerin, küresel iklim değişikliğinin sonuçları olarak karşımıza çıktığını, dünyamızın ve özellikle ülkemizin iklim değişikliğinin olumsuz sonuçlarıyla her geçen gün yüzleşeceğini yazmıştık. Ne yazık ki bu kez Akdeniz Bölge’mizde çıkan orman yangınlarında, küresel iklim değişiklinin etkilerini görmekle birlikte bu yangınlar sonrası yaşanan doğal tahribat,  bölgesel olarak iklim değişikliğini hızlandırıcı bir rol üstlenecektir. Bu afette yaşamını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyor, ülkemize geçmiş olsun temennilerimi buradan iletmek istiyorum.

            Küresel İklim Değişikliği denildiği zaman öncelikle hepimizin aklına beklenmeyen hava olayları, özellikle sıcak hava dalgaları gelmektedir elbette. Küresel bir değişimden bahsediyoruz aslında ve bundan kimsenin kaçışı yok. Ülkemizin de kaçışı yok. Peki Küresel İklim Değişikliği’nden kaynaklı bu sıcak hava dalgaları ilerleyen günlerde ülkemiz için ne gibi durumlara sebep olacak?

            Yapılan araştırmalara göre ülkemizin de içerisinde yer aldığı Akdeniz havzası önümüzdeki yarım asır içerisinde yaşanacak sıcaklık artışlarından en fazla zarar görecek bölgenin olacağını söylüyor. Peki ne olacak? Sıcakların artışı, ülkemiz için tarımda, endüstride, turizmde ve ekonomide ve daha birçok sektörde kayıp anlamına gelmektedir. Bu işin maddi boyutu tabii ki. Ama değişen toprak yapısı, değişen ekosistem, kaybolan canlı türleri bunların olması daha da acı olacak ülkemiz için. Tarım için uygun toprakları olan ülkemiz şimdiden kuraklaşan havzalara sahip olmaya başladı. Bunun yanı sıra suyla ilgili yaşanacak sorunlar toplumsal çatışmaları beraberinde getirecektir. Yağışlar azalacak, karsız kışlar yeni kış mevsimlerimiz olacak, bozulan ekosistem ise bize yeni hastalıklar da getirecek.

            Araştırmalara göre; küresel ısınma aynı şekilde devam ederse, yaz aylarında ülkemizin batısında sıcaklıklar 5 ila 6 derece, Orta ve Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise 3 ila 4 derece yükselecek. Kış aylarında da sıcaklıklar 2 ila 3 derece yükselecek. Karadeniz Bölgesi’nde yağışlar yüzde 10 ila 20’lik artış gösterecek, güneyde ise yüzde 30’a kadar azalacak. Önümüzdeki 15 -20 yıl içinde sıcaklık artışı sınırlı kalmasına rağmen, 2030’lu yılların sonlarına doğru sıcaklık artışında hızlı bir artış olacağı ön görülmektedir. Bölgelere göre değişmekle birlikte genel olarak sıcaklık artışlarında kışları 4°C, yazları ise 6°C’lik bir fark olacağı düşünülmektedir. Ülkemizin yıllık ortalama sıcaklığında 2,5°C ile 4°C arasında bir artış olacağı gözlenmiştir. Kuzey Anadolu’nun doğu tarafında yağışlarda artış görülmesine rağmen İlkemizin genelinde yağışların azalması beklenmektedir. Tüm bunlar beraberinde ülkemizin su kaynaklarında ciddi derecede azalma, kuraklık ve çölleşme, tarımsal verim kaybı, orman yangınlarının sayısında ve etkisinde artış ve biyolojik çeşitlilik kaybını getirecektir.

            Bölgemizde düzensiz bir şekilde yüzde 10 ila 20’lik artış gösterecek yağışlara karşı dere yataklarına yönelik planlamalarımızı ve yine küresel boyutta buzulların erimesiyle oluşacak deniz seviyesindeki yükselmelere karşı deniz alanlarındaki kullanımlarımızı bilimin öngördüğü şekilde sürdürmeliyiz. Uzun vadeli bir süreç olacak olan küresel iklim değişikliğinin etkilerini, uzun vadeli öngörülerle planlamak mecburiyetindeyiz. Küresel iklim değişikliğinin etkilerinin hızla yaşandığı bu günlerde Değirmendere vadisi içersinde yer alan otobüs terminalimizde, geçmiş yıllarda su baskını yaşandığını gerçeği hafızalardayken bu kez yeni otobüs terminalimizi aynı vadi içersinde taşkına sebep olan dere yatağına bitişik inşa etme planımızı, deniz dolgusu üzerine şehir hastanesi, yatırım adası, havalimanları ve kalıcı tesisler yapma çabalarımızı, bu yaşananlar ve bilimin ışığında uzun vadeli öngörülerle yeniden gözden geçirmeli ve bilimsel verilerle yolumuzu aydınlatmalıyız.

           

         

      

      

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Kasım 2021
İmsak 05:47
Güneş 07:17
Öğle 12:14
İkindi 14:40
Akşam 17:02
Yatsı 18:27
22
parçalı bulutlu