Düzköy'de haber krizi

Düzköy'de haber krizi

Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Gürgendağ köyünde yaşayan vatandaşlar, köy meydanına yaptırdıkları mescit için takdir beklerken, eğlence ve eleştiri konusu olmalarıyla şaşkına uğradıklarını belirtirken tepki verdiler

“GERÇEK DEĞİL”

Trabzon'un Düzköy ilçesine bağlı Gürgendağ köyünde yaşayan vatandaşlar, köy meydanına yaptırdıkları mescit için takdir beklerken, eğlence ve eleştiri konusu olmalarıyla şaşkına uğradı. Bin 200 nüfuslu köyün muhtarı Hasan Babuşcu, gazetelerde yer alan haberlerde okey oynamak için kahveye yakın yere cami yaptırdıkları yönünde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve kendilerini çok üzdüğünü söyledi. Köylerinde 2 cami bulunduğunu, ancak bu camilerin kahvenin bulunduğu yere uzaklıklarının en az bir kilometre olduğunu belirten Babuşçu, "Biz köy halkı olarak kahvede oturup dertleşir, sohbet ederiz. Burada misafirlerimizi ağırlarız. Yaşlı, genç hep bir arada oluruz. Ancak kahvenin camilere uzak olması, bilhassa yaşlılarımızı ve namaz kılmak isteyenleri zorda bırakıyordu. Millet orada, burada namaz kılıyordu. Biz de bu sıkıntıyı gidermek için köy halkının katkılarıyla buraya bir mescit yapmaya karar verdik. 3-4 aylık bir çalışmanın ardından tuvaletleri, kliması, sıcak suyu olan bir mescit yaptık ve Ramazan ayında ibadete hazır hale getirdik" dedi.

“TELEFONLAR SUSMADI”Kendilerinin bir mescit inşa ettiğini ancak bunun cami olarak medyada yer aldığını dile getiren muhtar Babuşcu, "Burası cami değil, mescit. Burada sadece vakit namazlarını kılıyoruz. Cuma namazlarında ise herkes camilere gidiyor. 'Köy halkı camiyi ayaklarına getirdi' gibi ifadeler çok yanlış. Mescit yapıldıktan sonra, ezan okunduğunda yaşlılarla birlikte gençler de namaz kılmaya başladı. Namaz kılanların sayısı arttı. Çok güzel oldu. Faydalı bir şey yapalım dedik. Köy halkı çok memnun. Ancak böyle anılmak hoşumuza gitmedi, bizi çok üzdü" diye konuştu. Muhtar Babuşcu, olayın gazetelerde yer almasının ardından telefonlarının susmak bilmediğini ifade ederek, arayan herkese yazılanların doğru olmadığını ve saptırıldığını anlattığını söyledi.

“BU İŞ MAGAZİN DEĞİL”Köylerinin böyle bir olayla anılmasına tepki gösteren köylüler de bu durumdan rahatsızlarını dile getirdi. Köy halkından Erdoğan Babuşcu, "Bu, namaz kılmak isteyip de rahat kılamayanlar için sağlanan bir imkandır. 'Okeyden camiye, camiden okeye' gibi bir durum yok. Öyle şey olur mu? Kimse olayı saptırmasın. Bu bir hizmettir, yapanlardan Allah razı olsun. Böylesine faydalı bir olay? magazinsel bir boyuta taşımak son derece yanlış" şeklinde konuştu. Köy halkından 81 yaşındaki Ali Babuşcu da yaptırdıkları mescidin medyada neden bu şekilde yer aldığını bir anlam veremediklerini belirterek şöyle konuştu: "Bunu niye kötülüyorlar, anlamıyorum. Biz burada kötü bir şey mi yapıyoruz? Namaz kılıyoruz burada. Kılmayanlar da bize ekleniyor. Gençler ezan okununca bizimle gelip mescitte namaz kılıyor. Çok iyi oldu. Nesi yanlış bunun? Ben 81 yaşındayım, rahatlıkla kalkıp gidip namazımı rahatlıkla kılıyorum. Allah yapanlardan razı olsun"

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.