e-fatura iptal portalı açıldı

  05.03.2019 tarihinde Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresinde yapılan duyuruya göre, "Temel" senaryoda düzenlenen e-Faturaların iptaline ilişkin "e-Fatura İptal Portalı" açılmıştır.
Bahsi geçen kılavuzla ilgili özet açıklamalar aşağıdaki gibidir:
"Temel Fatura" senaryosundaki e-faturanın iptali için; faturayı düzenleyen (satıcı) tarafından fatura numarası ve fatura tutar bilgileri mali mühürle imzalanarak fatura iptal talebi e-Fatura İptal Portali aracılığı ile oluşturulur. Fatura iptal talebi oluşturmak için satıcı tarafından “Fatura İptal Talebi Oluşturma” butonuna tıklanacaktır. “Fatura İptal Talebi Oluşturma” butonuna tıkladıktan sonra “e-Fatura İptal Talebi Giriş Ekranı” açılacaktır. “Fatura No” alanına alıcısına ulaşan ve iptal edilmesi istenen 16 haneli e-fatura numarası, “Ödenecek Tutar” alanına faturada belirtilen ödenecek tutar yazılacaktır. Akıllı kart sürücü ve şifre bilgileri girildikten sonra “Talep Oluştur” butonu tıklanacaktır.
• İlgili iptal talebine faturanın alıcısının (müşteri) sistem üzerinden onay vermesi gerekmektedir. Bunun için faturanın alıcısı tarafından “e-Fatura İptal Taleplerinin Listelenmesi ve İptal Onayı” seçilecektir. Ana ekrandan “Fatura iptal taleplerinin durumlarını görmek ve adınıza gelen iptal taleplerine onay vermek için tıklayınız ” butonu tıklandığında gelen ekrandan mali mühür bilgileri ile giriş yaptıktan sonra mükellefe gelen fatura iptal talepleri ve bu mükellefin daha önce oluşturduğu fatura iptal talepleri listelenecektir. İptaline onay verilecek faturalar seçilecektir. Mali mühür bilgileri girildikten sonra “Fatura İptal Et” butonu tıklandığında “İşlem Başarılı” sonucu alınırsa seçilen faturalar Gelir İdaresi Başkanlığı sisteminde iptal durumuna getirilmiş olunacaktır.
• Müşteri tarafından iptal talebine onay verilmeyen faturalar iptal edilmemiş, geçerli faturalar olarak kabul görecektir.
e-Fatura İptal Portalı aracılığı ile iptal işlemleri, bundan sonra e-Fatura uygulamasına ilişkin sistem üzerinden muhatabına iletilen red yanıtı olarak değerlendirilecek ve sistem içi itiraz mekanizması olarak kabul edilecektir.
• E-Fatura İptal Portalı, mükelleflerin harici itiraz yollarını (noter aracılığıyla, taahhütlü mektupla, telgrafla veya güvenli elektronik imza kullanılarak kayıtlı elektronik posta sistemi ile) kullanılmasına engel teşkil etmemektedir. Ancak harici itiraz yolları ile iptal edilen faturanın sistem üzerinden takibi yapılamayacağından, yapılacak olan denetimlerde mükelleflerin itiraz/iptal işlemlerini harici yollardan gerçekleştirdiklerine dair tevsik edici bilgi ve belgeleri ilgililere sunma ve istenildiğinde ibraz edilmek üzere muhafaza etmesi gerekmektedir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.