e-Fatura/e-Arşiv Fatura çıktısının irsaliye yerine kullanılması

ve e-İrsaliye uygulaması

e-Fatura/e-Arşiv Fatura düzenlenmesi kağıt ortamında irsaliye düzenlenmesine engel bir durum yaratmaz; ancak aynı mal satışı için hem e-Fatura/e-Arşiv Fatura düzenlenip hem de mevcutta olan eski irsaliyeli faturaların irsaliye yerine kullanılmak üzere düzenlenmesi mümkün değildir. İstenirse ayrıca irsaliye düzenlenebilir ya da e-Fatura/e-Arşiv Faturanın çıktısı irsaliye yerine kullanılabilir.
Ancak e-Fatura/e-Arşiv Faturanın irsaliye yerine kullanılabilmesi için bazı ön şartlar bulunuyor.
-Mal teslimi sırasında düzenlenme şartı
E-fatura ve e-arşiv faturaların irsaliye yerine kullanılabilmesi için elektronik belgelerin malın teslim halinde/teslimi öncesi düzenlenmesi gereklidir. Bir malın alıcı veya onun adına hareket edenlerin gösterdiği yere veya kişilere tevdii de teslim hükmündedir. Malın alıcıya veya onun adına hareket edenlere gönderilmesi halinde, malın nakliyesinin başlatılması veya nakliyeci veya sürücüye tevdi edilmesi de mal teslimidir. Bu durumda e-fatura ve e-arşiv faturaların irsaliye yerine kullanılabilmesi için belgelerin, fiili teslim anında veya teslim edilmek üzere nakliyenin başlaması veya sürücüye bırakılması sırasında düzenlenmelidir.
-İrsaliye yerine geçer ifadesi, tarih-saat-dakika ve imza zorunluluğu
397 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile Getirilen e-Fatura Uygulamasına Kayıtlı Mükellefler Arasında Yapılan Satışlar" başlığı altında yer verilen açıklamalar uyarınca; "e-Fatura Uygulamasına kayıtlı kullanıcılara düzenlenecek elektronik fatura ile elektronik fatura uygulamasında kayıtlı olmayan kayıtlı kullanıcılara düzenlenen e-Arşiv Faturalarda, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde elektronik faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya "İrsaliye yerine geçer." ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur.. hükmü yer almaktadır.
e-İrsaliye kullanıcıları için durum ne?
487 no.lu VUK Genel Tebliği ile usul ve esasları belirlenen e-İrsaliye uygulamasına dahil olan mükellefler, alıcının e-İrsaliye mükellefi olması durumunda, ilgili Tebliğin 8'inci maddesine göre, mücbir sebepler dışında ve uygulamaya dahil oldukları tarihi takip eden üçüncü ayın sonundan itibaren, yaptıkları mal teslimleri/alımları kapsamında, anlaşmalı matbaa işletmelerine bastırılan matbu (kağıt) irsaliyeleri kullanamazlar, kullanmaları halinde söz konusu mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununda öngörülen cezai hükümler uygulanacaktır. Alıcının e-İrsaliye mükellefi olmadığı durumlarda, yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak düzenlenen e-Fatura veya e-Arşiv Faturanın kağıt çıktısı irsaliye yerine geçen belge niteliğindedir. Ancak e-Fatura/e-Arşiv Faturanın çıktısının irsaliye yerine müşteriye verilmesi halinde ayrıca matbu veya e-İrsaliye şeklinde başka bir sevk irsaliye belgesinin düzenlenmemesi gerekmektedir. Malın teslimi anında fatura düzenlenmeyen hallerde ise Vergi Usul Kanunu'nun 230/5. maddesi hükmüne göre sevk irsaliyesi düzenlenip sevk irsaliyesine ait tarih ve numara bilgilerinin oluşturulacak e-Fatura/e-Arşiv Faturada belirtilmesi gerekmektedir.
Kimler e-İrsaliye kullanmak zorunda
509 numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine göre; e-Fatura uygulamasına kayıtlı olan ve 2018 veya müteakip hesap dönemleri brüt satış hasılatı (veya satışları ile gayrisafi iş hasılatı) 25 Milyon TL ve üzeri olan mükellefler 01.07.2020 tarihine kadar e-İrsaliye uygulamasına geçmek zorundadır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Haber yorum bölümünde Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.