Ecevit de Reno'ya biniyordu!

Yunanistan’da iktidara gelen koalisyon hükümetinin ilk icraatı, bakanlıklardaki lüks makam araçlarının, ‘lüzumsuz ve masraflı’ olduğu gerekçesiyle satışa çıkarmak olmuş!

Öbür dünyada da olsa kulakları çınlasın, rahmetli Ecevit’in de iktidara geldiğinde makam aracı yerli üretim Reno idi.

Çoğu ülkede sağ sol fark etmez, yeni hükümetler bu tür icraatla halka mesaj verir. Bu sinyal ve icraat işe yarar mı?

Mesela Türkiye’de devletin envanterinde binlerce pahalı araç var. Ve her yıl da yenileri alınıyor. Bu araçları satmakla açık kapanır mı?

Kapanmaz ama bu anlayışı personel politikasında, üretim ve tüketimde sürdürürsen sonuç alırsın!

Yunanistan Başbakanının bu icraatı, Türkiye’deki tatlı su sosyal demokratlarının, kapitalistler gibi yaşayan ve kendilerini solcu diye lanse edenlerin iştahını kabartmış!

Sosyal medyaya bakıyorum, bu cenah bu haberi beğenmeleri bir yana paylaşma yarışına girmişler. Altlarında yüzbinlik araçlar, villalarda yaşa Yunanistan başbakanının icraatını alkışla.

Bu kesimle, din ticareti yapanların, dinden nemalananların aslında hiç de farkları yok! Zaten Türkiye’de sosyal demokratların, solun halk nezdinde destek bulmamasının nedeni de bu anlayıştır!

Yunanistan’da sol bir partinin sağcı bir parti ile kurduğu koalisyon hükümetinin, Yunan halkı için ne yapıp yapamayacağını önümüzdeki süreçte göreceğiz.

 

Armut piş ağzıma düş!

Biz Türkiye’de yaşananlara ve hükümetin icraatına bakalım.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir parti başkanı gibi toplantıdan toplantıya gidiyor. Konuşuyor, muhalefeti, yıllardır birlikte hareket ettiği kesimi eleştiriyor. Başkanlık sistemini savunuyor…

Başbakan Ahmet Davutoğlu, TV programlarında, partinin kongrelerinde mangalda kül bırakmıyor. Başında takkesi cenazelere katılıyor… Kendisini AKP’nin ana çekirdeğine kabul ettirmeye çalışıyor.

Memlekette işsizlik almış başını gidiyor. Binlerce üniversite mezunu sokakları arşınlıyor. Dolar tavan yapmış. Hükümet, kadrolaşmayı sürdürüyor. Milli Eğitim yazboz tahtasına dönmüş. Yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üstü örtülüyor. Adliyeler baskı altında! Ticaret erbabı korkudan ses çıkaramıyor. İşçisi, memuru, emeklisi günü kurtarmanın peşinde! Belediyeler yandaş yuvası ve denetlenmeyen kurumlar haline gelmiş! Hükümet yeni torba yasaya bir madde daha eklemiş… Bugün üst düzey bir görevde bulunan bürokrat görevden alınması halinde müşavir gibi bir kadro ile aynı maaşı alacakmış. Güneydoğu kaynıyor! Kürtler özerklik ve ardından bağımsızlık naraları atıyor. Dış politika iflas etmiş!

Ve daha onlarca yüzlerce olumsuzluk!

Ve bütün bu olan bitene rağmen hükümete o çevreden bu çevreden sonuçta yüzde 40 civarında bir halk desteği!

***

Peki, Türkiye’de muhalefet ne yapıyor?

Yaptığı tek iş iktidarın değirmenine su taşımak!

CHP’nin de MHP’nin de durumu ortada!

İktidarın bunca yanlışını ve ülkenin yaşadığı sorunları hangi parti lideri, yardımcısı, görevlisi dillendiriyor. Kurusıkı atıp geçiyorlar.

Bu iki partiden hangisi iddialı birkaç söylemle halkın karşısına çıkıyor?

Yunanistan’ın genç lideri, heyecanıyla halkın arasına girmiş, meydanlara çıkmış, vaatte bulunmuş, umut vermiş ve iktidara gelmiş.

Türkiye’dekiler de armut piş ağzıma düş, anlayışı ile vaziyeti idare ediyorlar.

Bu anlayışla iktidar olmayı çok daha beklerler!

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.