Ecevit ile Erbakan’ı unuttular!

ecevit-ve.jpg

 

Kıbrıs Barış Harekatının 44.yıldönümü Türkiye’nin dört bir yanında olduğu gibi Trabzon’da da kutlandı. Valilik Binası önünde düzenlenen törene, vali Yücel Yavuz ve mülki amirlerle, STÖ başkanları ve vatandaşlar katıldı. Burada yapılan konuşmalarda, Kıbrıs Barış Harekatına karar veren, dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan’ın isimlerinin geçmemesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Tören sonrası arayan bir Kıbrıs Gazisi, ‘Yapılan tüm konuşmalarda maalesef dönemin Başbakanı Ecevit ve yardımcısı Erbakan’ın isimleri zikredilmedi. Kıbrıs harekatımızda başkomutanımız Bülent Ecevit, yardımcısı da Necmettin Erbakan’dı’ dedi.

 

***********

 

Bu savaşta; 415’i Kara, 65’i Deniz, 5’i Hava ve 13’ü Jandarma olmak üzere 498 Türk askeri şehit olmuş, 1200 asker de yaralanmıştır. 70 Kıbrıslı Mücahit ve 270 Kıbrıs Türk’ü şehit olmuş, 1000 Kıbrıslı Türk de yaralanmıştır. Kıbrıs Barış Harekâtı ile Kıbrıslı Türklerin can güvenlikleri sağlanmış, Rumların Enosis hayali Akdeniz’in karanlık sularına gömülmüştür. 

(Attila Çilingir)

 

***

 

“Biz aslında savaş için değil, barış için, yalnız Türklere değil, Rumlara da barış getirmek için Ada’ya gidiyoruz.” 

(Bülent Ecevit)

 

*********************

Ahmet Metin Genç ve Yıldırımhan bir adım önde!

ahmet-metin-ve-(1).jpgahmet-metin-ve-(2).jpg

Trabzon genelinde vatandaşın merak ettiği konuların başında, iktidar partisinin belediye başkanlığına kimi aday göstereceği geliyor! AK Parti’de vekillik ve belediye başkanlığı yapmış olanların yanı sıra, mevcut başkanlardan milletvekili aday adaylarından il ve ilçe başkanlarına, STÖ başkanlarına ve işadamlarına kadar onlarca ismin gönlünde belediye başkan adaylığı yatıyor.

Aday adaylarının hiçbiri ortaya çıkıp, ‘ben adayım’ diyemiyor. Çünkü adaylığını açıklayan isim şimdiden yıpratılacak. O nedenle aday adayları Ankara’dan gelecek ışığı, işareti bekliyor.

AK Parti Trabzon eski milletvekillerinden biri, Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile Mazhar Yıldırımhan’ın bir adım önde olduğunu belirtti ve ‘Ahmet bey iyi gidiyor. Ankara ile ilişkileri de iyi. Şu anda önde görünüyor. Mazhar bey de öyle.  Ancak yarın Ankara, bir başka ismi aday gösterebilir. Mesela Ayşe Sula Köseoğlu’nu, Erdoğan Bayraktar’ı… Adaylık için isimleri geçenler de partide tanınan bilinen isimler. Benim tahminim, Trabzon genelinde birkaç anket yapılacak. İsimler Ankara’ya gidecek ve son kararı Ankara verecek’ dedi.  

 

Gülcemal’e ne zaman başlanacak?

gulcemal-(1).jpg

Büyükşehir Belediyesi’nin iddialı projelerinden biri olan Gülcemal Projesi’nin ilk bölümünün dolgusu ve deniz tahkimatı tamamlanmasına rağmen, bölgede ne yapılacağına henüz karar verilmediği iddia ediliyor. 

Bu arada Gülcemal Projesinin ilk bölümünde gerçekleştirilen dolgunun Akyazı dolgusunun 10’da biri kadar olduğu ancak, dolgu ve tahkimata ödenen paranın neredeyse Akyazı dolgusunun maliyeti kadar olduğu öne sürüldü. Gülcemal projesinin ilk bölümünün mendirek tahkimatında bazı bölümlerin yıkıldığı bildirildi.

1 Nolu Beşirli mahallesi muhtarı Muhittin Eyüboğlu, dolgu alanındaki toprak hafriyatın denizden esen rüzgar sonucu mahallede büyük kirliliğe neden olduğunu söyledi.

 

İnce kaybedebilir!

 

Muharrem İnce'nin Kurultay'da kaybetme ihtimali var. Çünkü sosyalist denilebilecek grup imza veriyor ama İnce'ye karşı. Bunlar muhtemelen kendi adaylarını çıkaracaklar. Oylama ikinci tura kalırsa kendilerine iyice muhtaç hale düşmüş Kılıçdaroğlu ile pazarlık yapıp onu destekleyecekler.

Kurultayın delege kompozisyonunun ideoloji, mezhep ve etnik köken dağılımını bilmiyoruz. Ancak Konda'nın bu yıl CHP'li seçmen profilini analiz eden çok ciddi bir araştırması ve raporu var. Bunun aşağıdaki başlığı Google yazıp pdf olarak indirebilirsiniz. Bu çalışma CHP seçmeninin büyük çoğunluğunu Sünnilerin, Türklerin oluşturduğunu, kendini inançsız olarak tanımlayanların CHP seçmeninin sadece % 6’sı olduğunu gösteriyor. Delege kompozisyonu seçmen kompozisyonundan çok farklı olabilir. İstanbul'da TKP'de olması gerekirken Kılıçdaroğlu tarafından İl Başkanlığına getirilmiş "kırmızı bluz" hayranı bir "devrimci bacı"mız var. Ne ölçüde İstanbul delegeleri onun peşinden gidecek. Bekleyelim göreceğiz. (KONDA_SecmenKumeleri_CHP_Secmenleri_Mayis2018) 

(Yahya Sezai Tezel)

 

*******************

 

CHP kendi içerisinde bir hesaplaşma yaşayacak gibi görünüyor. Sonuç ne olur bilmem ayrıca benimde bir düşüncem olmasına rağmen yetkili olmadığım için paylaşmak da istemem. Her partinin kendi içinde bu tür yarışların olması doğaldır, doğal olmayan bu tür yarışları yapamayan ve parti içi demokrasiyi çalıştırmayanlardır. 

Özellikle AKP ve MHP parti yetkililerinin CHP’nin iç meselelerini konuşması, yönlendirme gayretleri, diğer adayları çok seviyormuşçasına sayın Kılıçdaroğlu’na karşıt duruşlarını yakışıksız, adi ve kahpece ortaya koyduklarını görüyorum.

Kendi koltuklarını korumak için diktatörlükleri aratmayacak uygulama yapanlar, başka zamanlarda yazılı ve görsel basın kuruluşlarında CHP’den tek kelime etmeyenler sabah akşam CHP’yi ve olağanüstü kurultayı konuşuyor olmalarının sadece ve sadece mide bulandırdığını bilmelerini isterim. 

(Nazım Özcan)

 

****************

 

Sevgi varken

 

Mevsimleri severim 

hiç ısrar etmezler

-sessiz sakin gelip geçerler- 

her şey tadında kalır 

devam eder hep aşklar düşler renkler

***

baharda başkadır yazda başka 

-hele kışta daha başka-

sonbahar değildir sonu aşkın 

iyi bil hiç üşümez için

yeter ki benliğini sarsın sevgin

***

ilkbaharla birlikte başlar aşklar ılık ılık

hele de Nisan yağmuru altında 

bir mevsim ıslanmayı istersin 

-istersin devam etsin-

sevgi varken hiç yorgun düşmezsin.

 

Hikmet Aksoy- 20.07.2018-Büyükliman

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar