Ecrimisil

Son günlerde lüks sitelerin kâbusu Ecrimisil.

Ev alırken bilmeden sonrasında ödenilen haksız işlem tazminatına ecrimisil deniliyor. Mülk sahipleri ve inşaat şirketleri tarafından göz boyamak maksadıyla yapılan göletler, yeşil alanlar, barbekü alanlarıyla evlerin fiyatlarının ikiye katlanması sonucu, oluşan sosyal alan işgalinde belediye tarafından “Burayı haksız işgal ediyorsunuz; Geriye dönük hesaplama yapılıp şu kadar ödeme yapacaksınız” şeklinde ev sahibinin yaşadığı sukut-ü hüsran meselesidir ecrimisil. Daha açık şekliyle kira değil ama; taşınmazın izinsiz kullanımına karşılık alınan tazminattır.  Yani Hazine taşınmazını işgal etmektir.

Peki suçlu kim? Belediyeler. Neden? Yol, kaldırım yapmaktan inşaat izinlerinde el altından alınan paralardan hazinenin taşınmazlarını nedense görmezler…

Belediyeler kaldırım üzerindeki dükkânın sokağı ve kaldırımı işgal etmesiyle aldığı bu paraları da önceki belediyelerin suçu ve işgüzarlığı olarak açıklarlar. Kendi dönemleri ak- pak ve piri pak olduğu için suç hep geçmiştedir. Bakınız Ankara Belediyesine dört dönemdir önceki belediyelerin borçlarını hala temizleyememekten şikâyet ediyor. Böyle bir komedi dünyanın başka bir yerinde var mıdır? Bence yoktur. Oysa ki, “Tencere dibin kara senin ki benden kara” atasözü bu olay için biçilmiş kaftandır.

Milyon dolarlık işgalciler nasıl işgalci oluyor? Kendileri Lüks siteleri 3-5 katı fazla fiyatla site sakinlerine satıp, sonrasında işgal parasını yani milyon dolarları antetli kağıtla duyurup ev sahiplerinden alan asıl işgalciler neden bu durumun müsebbibi durumunda olmuyorlar. Devletin halkı için yapmaya zorunlu olduğu ve mülkiyeti de hazineye ait olan bu taşınmazların nasıl oluyor da inşaat şirketlerine satışı bu kadar kolay oluyor? Bu benim için bir soygundur. Ve yine mağdur olan her yerde ve her konumda güzelim halk. Hiçbir bilgisi olmadan biriktirdiği parası ile ya da bankaya borçlanarak aldığı dairesinde işgalci durumuna getirilip üstüne üstlük aidat adı altında para alınmasının açıklamasını kim yapacak? Bu nasıl bir adaletsizliktir. Bunun suçlusu inşaat şirketleri ve belediyelerdir.

Ya asıl yağmacı gece-kondular? Şehirlerin otobanların kenarlarında konuşlanan gece-kondu sahiplerinden de ecrimisil bedeli alınabilir mi? Geçmişe yönelik şu kadar borcunuz var? Devletin taşınmazını yıllardır bedava kullandınız karşılığını ödeyin; Denince neyle karşılaşırsınız? Karşılık bir sabah belediye görevlilerinin balyoz ve buldozerle yıkım işlemidir. Sonrası da bir inşaat şirketine satışı ve daha sonrasında lüks site ve ev sahiplerinden ecrimisil alınması… Ey insanoğlu neden her şeyi dalavere katakulli ile halletmeye çalışırsın. Neden bizim her şeyimiz sıkıntı, stres ve oyun.

 Yerel seçimlerde bolca dağıtılan paraların ve boşalan belediye kasasının bir şekilde dolması gerekiyor. Bu günlerde site sakinlerinin eline tutuşturulan ecrimisil bedeli ev sahiplerini çılgına çevirmiş durumda. Peşin alınan ecrimisil bedeli belediyenin kasasını rahatlatan en haybeden para. Zamanında ev alacaklara allanıp, pullanıp satılan ve tapuda gözükmeyen bu yapılanların sözlükte ki anlamı hiç de iç açıcı bir anlam taşımıyor.

Türkiye’nin en iddialı lüks konut firmalarına inanıp, güvenen ev sahipleri sonradan işgalci durumuna yani bir yeri ele geçiren neredeyse gaspçı,  zorla sahip olan durumuna düşürülüyor.  Her zaman halk çaresiz ve yalnız başına bırakılmıyor mu? Halk sürekli ödeyen ve ödetilen olmuyor mu? Masum olan halk ama her şeyin faturası her zaman olduğu gibi yine halka ödetiliyor.

 

       

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.