EDEPLİ OL

Bize çocukken büyüklere saygı duyun dendi.
Bizde saygı duyduk.
Ama her büyüğü de saygı duyulmuyor.
Ağzından kızgın lavlar çıkan, kadınları aşağılayan, kötü konuşan, anlayış göstermeyen, sürekli saygı bekleyip sevgi göstermeyen, şekilci, çok bilmiş büyükleri sevmiyorum.
Büyük demek yetişkin ve belli bir yaşa gelmiş insan demek. Sayılmaya değer görülen demek. Ama ben seni hiç sevmedim Abdurrahman Dilipak.
Ne bir büyük gibi davrandın, ne büyük düşündün ve de konuştun.
Soyadın dilipak ama konuştukların, yazdıkların hiç temiz değil.
Küçükken büyüyünce ne olmak istiyorsun sorusuna doktor, avukat vs derdik. Bugün bu soruya bu ülkede sadece mutlu olmak diye cevap verebiliyorum. 
8 Martı lezbiyen, gay ve fahişelerin yürüyüşü olarak ifade eden ve “iffetle dalga geçiyorlar, fahişelikten yanalar. Bunu da özgürlük olarak görüyorlar” diyen bir gazeteci yazardan bahsediyoruz.
Sen neden hiç güzel kelimeler söylemezsin?  Neden hep kadına düşmansın?
Seni kim doğurdu ki?
Kendisini ilk ve tek olarak rahmetli Aytunç Altındal’ın cenazesinde gördüm. Aytunç Bey’in vasiyeti üzerine oradaydı. Tekbir sesleri ile Aytunç Beyi son yolculuğuna uğurladı.
Ölüm için konuşma yapması beni etkilemişti.
Ama ölüm zaten yas değil midir? İnsanı etkileyen ve hüzünlendiren sona yolculuktur ölüm.
Hayata dair etrafına zehirler saçan bu adamı o gün dinlemiştim. Belki de çok sevdiğim birini uğurlarken saygıydı kim bilir!
Eşi dışında prensip olarak hiçbir kadınla bir odada yalnız kalmayacağını söyleyen şahıs, yıllar önce de gündeme gelmek için Helin Avşar’la röportajında “eğer açık giymiş olsaydınız üzerinizi örtüyle örterdim” demişti.
Müjde Ar’ın dizi filmi Aşk-ı Memnuyu izlediğini söyleyen ama Ar’a zamanında pornocu olarak hakaret eden bir yaşlıdan bahsediyoruz. 
Günahlar silsilesinden bahsediyor ama maşallah magazini takip etmekten de geri kalmıyor.
Kadın bedeni üzerinden gerici politika izleyen bu insanlar için ideal kadın tiplemesi “evden çıkmayan, konuşmayan, yorumlamayan, çocuk doğurup bakan, iffetli (ama cinsel konularda ahlak kurallarını kendileri belirleyecek şekilde iffetli) ve çocuk yaşta evlenilecek kadınlar olmalıdır. 
Eğer bu insanlara tek bir tavsiyede bulunmak hakkım olsaydı “Ellerinizi, gözlerinizi çekin kadınların üzerinden. Bizden bahsetmeyin derdim. Çünkü kadını kirleten sizlersiniz”
Tüm dinlerin ve filozofların bulmaya çalıştığı “anlam ve mana”yı idrak edemeyenler yaratanın yol gösterici vasfının bile önüne geçmeye çalışıyorlar.
Siz kimsiniz?
Sakinliğimiz edebimizdendir.
Susmamız çaresizliğimizdendir.
O yüzden sizde edepli olmanızı istiyorum. Lütfen!

 

  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.