Edirne- Hakkari- Rize ve Muharrem İnce!

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, önceki gün Edirne’de, dün de Hakkari’deydi. İnce dün akşam Trabzon’a geldi ve bugünde Rize’de olacak.
Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığına aday olması, üzeri külle örtülen CHP’nin üzerindeki külü kaldırdı. Ateş ortaya çıktı. Muharrem İnce, ateşi yellendirdi. CHP, İnce ile birlikte yeniden ışık ve ısı vermeye başladı.
Bunu, Edirne’de, Mudanya’da, dün de Hakkari’de gördük. CHP’ye gönül verenler de silkinmeye üzerlerindeki külü atmaya başladı.
Muharrem İnce’nin estirdiği bu rüzgar, görünen o ki seçim gününe kadar devam edecek… İnce, ilk turda diğer partilerden veya ortada görünenlerden oy almazsa bile (ki alabilir) partisinde birliği ve dirliği sağlama açısından büyük bir iş başarmış olacaktır. Sağa sola kaçanların önünü kesmiştir.
CHP 24 Haziran’da sürpriz olmazsa sandıktan ikinci parti çıkacaktır. Millet ittifakı ise TBMM’de görünün o ki çoğunluğu alacaktır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Muharrem İnce, ikinci çıkabilir mi? Veya Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kalır mı?
Bize göre, cumhurbaşkanı ikinci turda seçilecek.
İkinci turda Erdoğan’ın rakibi İnce mi olur, Akşener mi olur?
İkisinden biri olacak ama hangisinin olacağı konusunda tahmin yürütmek zor!  

Hasan KURT

**********************

Binalardan alınan otopark
paraları nerede kullanılıyor?

Trabzon’un ilçelerinde konut veya işyeri inşaatı yapan bir firma, kişi; ya yaptığı binanın alt katında, bodrumunda vs. otopark yapacak, ya da bağlı bulunduğu belediyelere inşaatta kaç araçlık otopark varsa belirlenen bedeli ödeyecek.
Bir örnek verelim; Trabzon’un en eski ve saygın firmalarından biri Tanjant’ta Hacıkasım Camisinin karşısında iş merkezi yapıyor. İnşaat alanı yeterli olmadığı için firma Ortahisar Belediyesine eski para ile yarım trilyon liranın üzerinde otopark parası yatırdı. Muhtemelen 50-60 araç bedeli.
Ortahisar Belediyesi, bu inşaatta olduğu gibi ilçenin dört bir yanındaki yüzlerce yapıdan otopark bedeli alıyor. Otopark bedeli ödemeyen kişi ya da firmalar da otopark yapıyor. Ortahisar veya Akçaabat veya Yomra belediyelerinin otopark bedeli olarak topladıkları paranın miktarı on milyonlarca lira…
İlgili yasa, yapılardan otopark parası alan belediyeler, bu yapılar için yakın bir alanda otopark yapmak zorunda. Yasa açık ve net.
Yapı sahiplerinden, yapımcılardan otopark bedeli alan ilçe belediyeleri, para aldıkları yapılar için otopark yapıyor mu? Bir başka soru da otopark yapma işi, ilçe belediyelerinin mi yoksa büyükşehir belediyesinin mi?
Belediyelerin, dünden bugüne otopark için topladıkları paraları nerede harcadıkları ise meçhul. Bu konu soruşturuluyor mu, yoksa geçiştiriliyor mu? Soruşturulduğunu sanmıyoruz! Soruşturulsa, belediye başkanları ve yetkililer ‘ayva’yı yer!
Bu arada Büyükşehir Belediyesi;  tanjantta, yarısını iş merkezi yarısını ticari katlı otopark yaptığı arazi ile ilgili ileride büyük bir sürprizle karşılaşabilir.
Büyükşehir Belediyesi, o arazide yaptığı kamulaştırmada, gerekçe olarak ‘otopark yapılacaktır’ dedi. Mahkemede kamu yararını gözeterek, otopark yapılacağı için büyükşehir belediyesinin lehine karar verdi. Yarın, o arazinin hissedarlarından biri, mahkemeye başvursa ve ‘Bizim arazimiz otopark yapılacak diye istimlak edildi. Arazimizde büyükşehir belediyesi iş merkezi yapıyor. Vatandaş olarak, bizde arazimizde iş merkezi yapabilirdik. Mağdur edildik. Şu kadar tazminat istiyoruz’ dese mahkeme ne karar verecek?
Şimdiden söyleyelim, mahkeme vatandaşa hak verecek ve Büyükşehir belediyesi az boz değil yüklü miktarda tazminata mahkum olacak. Bu konuda mahkemelerin verdiği emsal kararların olduğunu hatırlatalım.
Belediyecilik; doktorluğa ve avukatlığa benzemez! Belediyecilik, yasaları bilmeyi gerektirir ve de ayrıca ihtisas ister. Belediyeleri yönetenler,  belediyelerin meclis üyeleri; yarın iktidar değiştiğinde sorguya çekilmeyeceklerini kim garanti edebilir!

Mülakat yarın!

AK Parti’nin Trabzon milletvekili aday adaylarının mülakatı yarın parti genel merkezinde yapılacakmış. AK Parti’den aday adayı olan yaklaşık 60 isim, mülakat heyetinin huzuruna çıkacak. Mülakatta aday adaylarına partinin politikaları, neden aday oldukları hakkında sorular sorulacak. Mülakatta adayların CV’leri de incelenecek ve temayül yoklamasında kaç oy aldıkları da dikkate alınacakmış.  Başaralı olan aday adayları daha sonra ikinci bir elemeden geçirilecek ve en son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.

ANAP ve DYP’liler!

Trabzon’daki eski ANAP ve DYP’lilerin önemli bir kesimi önceki seçimlerde AK Parti’ye oy vermişlerdi. Bu iki partiden az sayıda da olsa kimi seçmenler CHP’yi tercih etmişlerdi. 24 Haziran erken seçiminde ise daha önce AK Parti’ye oy veren eski ANAP ve DYP’lilerin çoğu İYİ Parti’ye yöneldi. ANAP ve DYP’nin eski il başkan ve yöneticileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde Meral Akşener’e oy vereceklerini söylüyor. Kimi eski ANAP’lılar ise İYİ Parti teşkilatlarında aktif olarak görev aldılar.

 

*****************

HDP Kürtlerin değil etnik kökenlerine ve sosyal konumlarına bakılmaksızın Türkiye'de ne kadar bölücü varsa onların partisidir.
Önderleri olarak sürekli Bebek Katilini gösteren ve seri katil Pkk terör örgütü için güvencemiz diyen bir çeteden belki parti yaratabilirsiniz, fakat Türkiye partisi çıkaramazsınız.
Boşuna uğraşmayın, entel dantel ayağına yatan solcular ve dincilerden oluşan etnik, Yetmez Ama Evet diyenler ayrıca CHP'ye oy vermez. Seçim ikinci tura kalırsa oylarını direk kavgalı gibi durduklarına verirler, zira BOP'un ne olduğunu onlar iyi bilir!
(Metin Yılmaz)

***

Trafik sigortası: 352 TL, Araç Vergi: 504 TL, Egzoz emisyon: 55 TL, Kasko: 800 TL, Araç yıllık bakım: 350 TL, Trafik muayene eksikliği. 108 TL, Motorin: 5.7 TL, trafik cezaları ekstra… Ne güzel Türkiye
(Serdar Alemdağ)

    

 

Önceki ve Sonraki Yazılar