Efsane Basketbolcu Mete Esat!

Bu hafta da Mehmet Akif Bal’ın hazırladığı Osmanlı’dan Cumhuriyet’e  ‘Trabzon Liseli Simalar’ ve Trabzon Lisesi’nden hatıralar adlı eserden öğretmen-yazar- şair Ahmet Özer’in bir anısını köşeme alacağım.  Ahmet Özer, Trabzon Basketbol tarihinin en büyük sporcusu olan Mete Esat’ı yazdı.

Mete Esat;  Sotka’nın sahil kesiminde Kayalık mahallesi olarak adlandırılan bölgesindendi. İlkokula başladığım ilk yıllarda ben de o bölgeye çok giderdim. Rahmetli eniştem Foto Salih’in evi eski Cumhuriyet ilkokulunun deniz tarafındaki kayalıkların doğusunda idi. Eniştemin evinin deniz tarafı kumsaldı.  Eniştem iyi de bağlama çalardı. Biz de hesapta ondan bağlama çalmayı öğrenecektik. Ama beceremedim.

Kayalık mahallesinin ünlüleri arasında rahmetli Orhan Kaynar da vardı. O da basketbol oynardı. Zaten Kayalık denildi mi akla basketbol gelirdi. Rahmetli Mete Esat’ın küçük kardeşi Abdulkadir Esat da Trabzon’da basketbolun önemli isimlerinden biri idi. Sotka Camisi ve çevresindekiler ise basketbol değil futbolcu idiler. Kimler mi? Cenaplar, Hasan Basriler, Zekeriya Baliler, Hayrettin Şiranlılar vs.. Sotka İdmangüçlü, bugünkü vilayetin üst tarafındakiler İdmanocaklı! Ahmet Suatlar, Akrep Celallar, Kara Necatiler, Cemalettinler, İlyaslar vs…

***

Bu satırları ve Mete Esat ile ilgili bilgileri aktarmama neden olan isim, bizim Sertaç Hellaç!

Sertaç, akşam saatlerinde odama geldi. ‘Abi, sen hiç Trabzonspor basketbol maçlarına gelmedin. Gelecek hafta Fenerbahçe ile maçımız var. Bu maçı kaçırma’ dedi.

Sertaç’a, ‘tamam söz geleceğim’ dedim.

İşte o esnasında masamın üzerinde duran Mehmet Akif Bal’ın kitabı gözüme ilişti.

Kitapta, Ahmet Özer, Mete Esat ile ilgili birkaç satır yazmıştı.

Mete Esat denilince akla basketbol gelirdi.

Trabzon’da, o dönemlerin futbolcuları nasıl bir iz bırakmışsa, Mete Esat da basketbolda adete efsane idi.

Mete Esat, bu dünyadan göçeli 51 yıl oldu. Ve ne hazindir ki bu 51 yılda bir Mete Esat yetiştiremedik.
Neyse, lafı daha uzatmadan, Ahmet Özer’in Mete Esat ile ilgili yazdıklarını köşeme aktarıyorum;

***

‘Lisenin deniz tarafındaki alanında yer alan, basket sahasında çok çekişmeli maçlar oynanırdı. Bu maçlar da Mete Esat bir yıldız gibi ışıldardı. Orta kısımda öğrenim gören biz çocuklar için, Mete Esat bir devdi o zaman. Topu her kaptığında potaya yerleştirir ardından büyük bir alkış alır, bunu inceden bir gülümseme ile karşılardı ’bu benim işim’ dercesine.

Bir gün Türk Hava Kuvvetlerine mensup bir subay olarak okulu ziyaretine tanık oldum. Yine o Mete Esat’tı, yüzünden gülücükleri eksilmeyen uzun boyundan beklenmeyen çeviklikle hareket eden. Öğretmenlerine vefa borcunu ödemek için Trabzon Lisesinde idi. Doğrusu o güne değin nerede öğrenim gördüğünden haberim yoktu. Resmi elbise ile öğretmenlerine ziyarete gelen Mete Esat’ın bir teğmen olduğunu görüp gururlanmıştık. Aradan kısa bir süre geçecek, bir haberle Trabzon sarsılacaktı.

’19 Mayıs 1940’da Trabzon’da doğan Mete Esat, ilk ve orta öğretimini Trabzon’da tamamladıktan sonra 1960 yılında Hava Harp Okulu sınavlarını kazandı. 1962 yılında bu okuldan mezun olan Esat, Türk Hava Kuvvetlerinde teğmen olarak görev yapmaya başladı.

Mete Esat, 23 Mayıs 1963 de İzmir Gazi Emir de katıldığı bir görev esnasında partnerinin üstten uçağına çarpması sonucu şehit olmuştu.

23 yaşında hayata gözlerini yuman Esat. Bu süre zarfı içerisinde basketbol, futbol, yüzme, atletizm ve voleybol gibi spor dallarında sporcu olarak yer almış, basketbol branşında Ordu Milli Basketbol takımına seçilerek 3 kez milli olma başarısı göstermiştir.

Esat 1959- 60 yıllarında Trabzon’da başlayan basketbol liginin mimarlarından olup, kente basketbol sevgisini aşılayarak bugünlere gelmesinde büyük rol oynamıştır. Basketbola İdmanocağı kulübünde başlayan Mete Esat, 1959- 60 sezonunda bu kulüpte şampiyonluk yaşamıştır’.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.