Efsane geri dönecek

Efsane geri dönecek

Trabzonspor Başkanı Sadri Şener, geleceğe yatırım yapacaklarını söyledi. Şener, büyük bir risk aldığının da farkında olduğunu kaydederek, “Yine de korkumuz yok. Trabzonspor efsanesini geri döndürmek için tüm camia el ele vereceğiz” şeklinde ko

KUTSAL BİR GÖREV

Şener, “15 yıl sonra her Trabzonsporlu nezdinde kutsal olan bir göreve yeniden talip olmak üzere huzurlarınızdayım” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bu görev ne kadar kutsalsa, 15 yıl önce bıraktığı izler düşünüldüğünde Sadri Şener adına kurumun şu an içinde bulunduğu koşullar nedeniyle takdir edersiniz ki bir risktir. Çünkü bu girişimle, belki de tüm çabamıza karşın şartlar, 15 yıl öncesinden kalan ve şu sıralar gururla tanık olduğum o Sadri Şener imajında bir olumsuzluğa da neden olabilecektir. Bu riski almak sadece Trabzonspor sevgisiyle izah edilebilir. Sizi bu salona toplayan neden neyse, beni de bu göreve yeniden talip olmaya iten neden de aynıdır. Trabzonspor sevgisidir yani" dedi.

NEDEN ERTELENMİŞTİ?Sadri Şener, kongrenin neden ertelendiğini hala anlayamadıklarını da vurgulayarak, “Kimse kusura bakmasın. Ne amaçlanmıştır bilmiyorum. Ama Trabzonspor gibi büyük bir camia becerip de zamanında kongresini yapamayan, sıradan kulüp konumuna düşürülmüş, emsalleri arasında ve medyada maalesef alay konusu olmuştur. Demoralize olan camianın durumu takıma yansımış, üst üste alınan kötü skorlar adımızın spor programlarında küme düşme adayları arasında gösterilmesine neden olmuştur. Fortis Türkiye Kupası'nın çeyrek finalinde 4 büyüklerden sadece Trabzonspor yer almamaktadır. Transfer yapılamamıştır. Kulübün hem sportif hem de ekonomik alanda durumu ortadadır” şeklinde konuştu.

 

MAALESEF TABAN YAPTI

Trabzonspor Kulüp başkanı Sadri Şener, “Görevdeki arkadaşlarımızın iyi niyetli olduğuna inandığımız çabalarına karşın kulüp ve takım performansı maalesef taban yapmıştır. Kulübümüzün içinde bulunduğu ekonomik koşullar kurumun geleceğini tehdit eder boyuta gelmiştir. Takımımızın puan cetvelindeki konumunun yeni nesil Trabzonsporlu sayısında azalmaya neden olmasını bir kenara ittik, Trabzonspor’la birlikte asla anmaya dilimizin varamayacağı tehlikenin sinyalini vermeye başlamıştır. Bursaspor maçının naklen yayınlanmaması da bu durumun ürünüdür. Maç yayınları konusunda genç arkadaşlarımız düzeyli bir protesto kampanyası başlattı ve bunun sonucu da alındı. Tebrik ediyorum” dedi.

AVRUPA’YA KATILACAĞIZŞener, “Size ceğiz – cağız'larla biten süslü cümlelerle, bugünden yarına büyük vaatlerde bulunamayacağız. Elimizdeki sihirli değnekle yarın ekonomiyi düzeltip sezon sonu da şampiyonluk kupasını kaldıracağız demeyeceğiz. Çünkü inandırıcı olamayız. Ama Trabzonspor'un bir kuruşunu bile kendi paramız gibi harcayacağız. Buradan giderken, geriye bakmayacağız. Tıpkı 15 yıl önceki gibi. Maddi ve manevi doyuma ulaşmış yıldızlar değil, yıldız olmaya aday isimleri bulup oluşturacağımız kadroyla önce bu sezonu kurtarmanın ve en azından İnter-Toto yoluyla da olsa Avrupa Kupaları'na katılmanın, önümüzdeki sezon da asıl hedefimize koşmanın planlamasını yapacağız” şeklinde konuştu.

MALİ TABLO DÜŞÜNDÜRÜCÜŞener, sunulan mali tabloda kulübün içinde bulunduğu ekonomik koşulların zorluğunun herkesçe bilindiğini belirterek, “Kısa vadede futbolcu alacakları, diğer borçlar ve olası temliklerin gerektirdiği sıcak para ve sezon sonu transfer faaliyetleri için hazırlığımızı yaptık. Trabzonspor gibi dünya markasından bir futbolcu parasını alamadığı için kaçmamalı, bu markayı UEFA'ya, FİFA'ya şikayet etmemeli. Bizim dönemimizde futbolcu artık kaçmayacak, artık şikayet edemeyecek” diye konuştu. Sadri Şener, Trabzonspor'un bugününün iyi değerlendirilemediği takdirde geleceği yaşayamayacaklarını da vurgulayarak, “Tehlike bu kadar büyüktür” şeklinde konuştu.

 

SİYASET ASLA BULAŞMAZ

Trabzonspor yeni başkanı, “Faruk Özak'la görüştüm, 'İcazet' yakıştırması yaptılar. Mehmet Ali Yılmaz'ın evine gittim, başka şey dediler. Bunları aşmalıyız. Başta bu ikiliyi bir araya getirip halkayı genişletmeliyiz. Eski – yeni yönetici ayırımı yapmaksızın tek amaç için gücümüzü birleştirmeliyiz. Sözde değil özde samimi olmalıyız. Bu amaçla geçmişte önemli görevler üstlenmiş kişilerden bir Danışma Kurulu oluşturup onlarla her ay toplanarak bilgi ve deneyimlerinden yararlanacağız. Yıllardan beri var olan ancak yılan hikayesine dönen Trabzonspor Koleji projesini geliştirecek ve Trabzonspor Üniversitesi için ilk adımı biz atacağız” açıklamasında bulundu.

UZLAŞMACI BİR TUTUMŞener, uzlaşmacı bir tutum izleyeceklerini de ifade ederek, “Trabzonspor Kulübü'nün koşullar ne olursa olsun Türk Futbolu'nu yöneten kurumla savaş halinde olmaması gerekir. Kurumun haklarını sonuna kadar savunma yolu çatışmadan değil, iyi ilişkilerden geçer. Buna dikkat edilecektir. Olası seçimde kurumun çıkarlarına en uygun duruş sergilenmelidir” diye konuştu. Şener, Akyazı Projesi konusunda an yargılı olmadıklarını da belirterek, “Bu proje sadece Trabzonspor'un değil, tüm Trabzon'un projesidir. Olabilirliği konusundaki olanakları, ilgili kuruluşlarla temasa geçerek değerlendireceğiz. Ancak bir gerçek var ki Avni Aker Stadı bizim mabedimizdir” diye ifade etti.

 

AKYAZI PROJESİNE BAKIŞ

Avni Aker Stadı’nın şu anda isteğe cevap verecek durumda olmadığını belirterek, “Yıkıp yapmak, restore etmek, dâhil her türlü alternatifler dikkate alınacaktır. Mevcut tesislerimizle ilgili gündeme gelmeyen ancak önümüzdeki süreçte çok konuşulacak olan bir durum vardır, o da havalimanının ikinci pist projesidir. Bırakın karşı çıkmayı bu projeyi desteklemeliyiz. Çünkü havalimanında tek pist vardır ve ihtiyacı karşılamamaktadır. Kısa sürede bakıma alınması gerekmektedir. Bakım demek, en az bir yıl ki bu süre daha da uzar, uçak seferlerinin iptali demektir. 6 il bu havalimanından yararlanmaktadır. Siyasilerimizle birlikte çalışarak tesislerimizin bir an önce istimlâk edilip parasının alınması ve yeni tesis yapılmasıdır” dedi.

BORÇLAR TEMİZLENECEKŞener, borçların da belli bir program dahilinde ödeneceğini ifade ederek, “Ama bu yapılırken de yarışmacı kimliğimizden taviz verilmeyecektir. Bunun için kaynaklar yaratılacaktır. Bu anlamda çok ciddi projelerimiz vardır. Trabzonspor bu ülkenin 4 büyük kulübünden biridir. Hedefi daima üst sıralar, şampiyonluk ya da Avrupa Kupaları olmalıdır. Bizim dönemimizde de durum değişmeyecektir. Ancak bu iş kuru vaatlerle ya da yanlış tercihlerle sağlanabilecek iş değildir. Tabiî ki yarın şampiyonluk sözü veremeyiz. Önce sağlıklı, olabilirliği mümkün proje üretilecek ve oluşturulacak kadroyla 24 yıllık özleme son verecek adım atılacaktır” şeklinde konuştu.

 

TRANSFER POLİTİKASI

Şener, transfer politikalarını da açıklayarak, “Burada kullanılacak futbolcu kıstası, yıldız değil, yararlılığı olan, hedefe ulaşmada katkısı olabilecek oyuncuları bulmaktır. Bunun çabası içinde olacağız. Son görev dönemimizde hiç yıldız almadan 6'sı A, 5'i Ümit ve 3'ü de Gürcü Milli olmak üzere 14 milli futbolcusu bulunan bir kadro oluşturmuştuk. Bu kadar 1996'da malum nedenlerle şampiyonluğu kaçırmıştır. Hedefimiz böyle bir kadrodur. Kurumlarda devamlılık esastır. Kaldı ki teknik direktörümüz ülkede kendini kanıtlamış bir kimliktir. Dolayısıyla kendisinden yararlanacağız. Karşılıklı oturup birbirimize projelerimizi aktaracağız. Sanırız ortak bir noktada buluşacağız” diye konuştu.

YUMRUK MASAYA VURULACAKŞener sözlerinin sonunda kulüp – siyaset ilişkilerine de değinerek, “Kurumumuz son yıllarda maalesef sahada kazandığını masada kaybetmek dahil, bir çok haksızlıkla uğramıştır. Trabzonspor büyüktür. Sorumluluk ve yetki sahibi kişiler, onu hiçbir şekilde ezdirmemeli, haklarının korunmasına çok büyük özen göstermelidir. En önemlisi bütün bunları kurallar ve yönetmelikler çerçevesinde gerçekleştirmelidir. Gerektiğinde tabiî ki elimizi masaya vurmalıyız. Ama aslolan elinizi masaya vurmak zorunda kalmamaktır. Trabzonspor'a siyaseti kimse sokamaz. Ama Trabzonspor siyasetten tabi ki yararlanmalıdır. AKP'li genel iktidarla da, CHP'li yerel iktidarla da kulübümüzün çıkarları gereği ortak çalışacağız” dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.