Eğitim çalışanlarına evden uzaktan eğitim sağlanmalı!

Eğitim çalışanlarına evden uzaktan eğitim sağlanmalı!

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Coşkun Dilber,Türkiye ortalaması kapsamında kalsa da bölgenin coğrafi darlığının yoğun insan hareketliliği ve metrekareye düşen insan sayısı nedeniyle korona hasta sayısının daha da artmasından endişe duyduklarını belirtti.

 Dilber, “Hastalarımız artarken sağlık sistemimizin kapasitesi sabit kalmaktadır. Bu hızla artış devam ederse sağlık sistemimizin yetersiz kalacağı aşikârdır. Özellikle hastalıkla mücadelede ön safta olan sağlık çalışanları, devlet hiyerarşisini işleten kamu çalışanları ve münhasıran geleceğimizin teminatı çocuklarımızı yetiştiren eğitim ordusunu, bu hastalıktan ülke ve milletimiz adına uzak tutmak oldukça önemlidir. Bu kapsamda çeşitli alternatifler geliştirilmelidir” dedi.

30 OKULDA KARANTİNA

24 Ağustos 2020 itibari ile okullarda seminer programları açıldığını anımsatan Coşkun Dilber, “Ülke genelinde bir milyon, Trabzon’da ise onbir bini aşkın eğitim çalışanı her gün okuluna gidip gelmektedir. Bu rakamlar ciddi ve büyük rakamlardır. Sekiz ve 12. sınıf öğrencilerinin de kurs kapsamında okullarına gittiklerini dikkate alırsak yüksek miktarda bir hareketlilikle salgının yayılmasına imkân tanımış olduk.  Sendika olarak, okullarımızın öğretmenlere, 8 ve 12. sınıf öğrencilerine açılması üzerine, salgın hastalığın yayılım sürecini yakından takip etmekteyiz. Bu kapsamda, ilimizde 30 civarında okulun karantina kapsamına alındığı, eğitim çalışanlarından 40 civarında pozitif vaka, 100 aşkın temaslı ve 800’ü aşkın kişinin karantina olduğu görülmektedir. Bu sayılar 24 Ağustos - 3 Eylül 2020 tarihleri arasındaki tespitlerdir. Elbette çok daha net veri ve bilgiler yetkililerin elindedir” diye konuştu.

LİSTELER KABARIYOR

Karantina Denetim Kurullarında görev alan eğitim çalışanlarına iletilen listelerin de her gün arttığına dikkat çeken Coşkun Dilber, “Trabzon’da yaşayan vatandaşlarımızın bu salgın hastalıktan en az etkilenecek tedbirleri almak, elbette ki hepimizin ancak en başta yöneticilerimizin görevidir. Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu çalışanlarına esnek ve evden çalışma imkânı sağlanmıştır. Yine Milli Eğitim Bakanlığınca 28.08.2020 tarihinde, Covid-19 Kapsamında Esnek Çalışmaya İlişkin Usul ve Esaslar ile ilgili düzenlemesi onaylanmış ve yayımlanmıştır. Bu hususlar dikkate alınarak tüm kamu çalışanları ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi doğrultusunda, evden esnek çalışma, Milli Eğitim Bakanlığının ilgili düzenlemesi kapsamında; tüm eğitim çalışanları için evden uzaktan (online) eğitim imkanı sağlanması, Karantina Denetim Kurullarında görev alan tüm çalışanların görevli izinli sayılması, görev mahallerine gidiş-gedişle ilgili araç tahsis edilmesi ve sağlık açısından gerekli koruyucu malzeme ve tedbirlerin alınması sağlanmalıdır. Aksi takdirde hastalığın beklenenin üstünde bir hızla yayılması kaçınılmaz olacaktır. Hepimiz, maske mesafe kişisel temizlik kurallarına elbet uyacağız. Ancak akıl ve bilimin gerekli kıldığı tedbirleri de alacak ve bu mücadeleden galip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.