29.06.2022, 09:33

EĞİTİM YILI BİTTİ YAZ DİNLENCESİ BAŞLADI

Ne derseniz deyin anlamı aynı da bu zaman dilimini nasıl değerlendirilmeli? Eğitim yılı bitti. Gerçi son yıllarda eğitim dönemi bayağı parçalı geçiyor da yine yorulanlar vardır elbette. Tatil, deyince seviniyor insanlar. Öğrenci ders teneffüs zili çalınca gözleri ışıldıyor, birden kapıya yöneliyor merdivenlere sığmıyorlar. Sanki mahkum tahliye olmuş! Ders zili iki kez çalar. Artık zil çalmıyor güzel bir ezgi tatlı bir ses derse çağırıyor. Çıkarken sel gibi çıkanlar girerken aygın baygın... Hatta geç kalanlar da oluyor.

Peki neden tatil teneffüs daha çok seviliyor da ders öyle değil? Ders işkence mi? Ders neden sevilmiyor? İşte bu sorunun yanıtı aranmalı. Gerçi kimi öğretmen teneffüs zili çaldığı halde sınıftan çıkmaz, etrafında birkaç öğrenci toplanır. Çok tatlı bir söyleşi, sorular yanıtlar. Nerdeyse giriş zili çalacak hala çıkmamışlar sınıftan. Yüzler gülüyor, kahkahalar bile atılıyor. İşte böyle olmalı. Tatil, teneffüs değil, ders sevilmeli. Böyle olursa ders de daha yararlı olur, sonuç olumlu olur.

Ancak kimi derslerde öğretmen saatine bakar, öğrenci saatine bakar, kimi esner hatta kimi kestirir de. Böyle bir dersten, böyle bir eğitimden olumlu sonuç alınmaz.

EĞİTİM YILI NASIL BİTTİ

Eylül’de başladı Haziran’da bitti. Birinci dönemde bir ara dinlence, birinci yarıyıl dinlencesi, ikinci yarıyıl, burada da bir mola ve bu arada kar, yağmur ve hastalık araları. Birkaç kişinin ateşi yükseldi öksürdü tatil. Sokakta çarık bağı kar tatil... Aaa hızlı rüzgar tatil. Sizin anlayacağınız eski günler yok. Biz dize kadar karda yağmurda çamurda ve de öyle nezle grip geç çok hasta olursan gelme.

Eğitim yılı nasıl geçiyor? Öğrencilerin kimisinin sırtında küçük bir çanta, defter, kitap... Okulda hiçbir kültürel, sanatsal etkinlik var mı? Tiyatro müsamere! Kitaplık dolup taşıyor mu? Laboratuvarda gerekli araç gereç var mı? Spor haftada iki saat, “Hocam ders çalışalım, spor sonra yaparız...” Müzik, resim var mı? Öğretmeni yok, Türkçeci giriyor ücretli.

Okulun bahçesi var mı? Ağaçlı gölgeli mi?

“Biz sınav derdinde siz ne dertte?” Bir boş zaman bulsak sınava çalışsak, çantada sınava hazırlık dergileri…

Eğitim yılı 7-8 ay. Sınava hazırlığın dışında neler öğrendik? Güzel konuşabiliyor muyuz? Güzel yazabiliyor muyuz? Nerelere geziye gittik?

Müze, tiyatro? Hangi yaşam sorularını sorduk ve yanıt aldık? Yoo… Bunlara gerek yok! Edebiyatta şiir okuduk, roman okuduk sevdik mi? Kaç kitap aldık evimizdeki kitaplığa. Hani eskiden münazara, tartışma olurdu şimdi duyan var mı? Fizikte hangi ev aracınızın nasıl çalıştığını öğrendiniz mi? Koca bir taşı kaldıramayan babanıza kaldıraç yaptınız mı?

Ders kitaplarını karne günü ne yaptınız? Yakmayasınız çöpe atmayasınız. Hiç saklanmaya değer kitap yok mu? Neyse işte öyle böyle ders yılı bitti.

PEKİ TATİLDE DİNLENCEDE NE YAPMALI?

Ne yapacağız? Telefonumuzla bol bol oynayacağız! Eh! Öğleye dek de uyursak geriye pek zaman kalmıyor. Tatil de ne çabuk geçti? Diyeceksiniz. Oysa öyle sonsuz zaman yok ki. Giden zaman gidiyor. Her anın her dakikanın büyük önemi var. Yoo… Öyle oturun ders çalışın demeyeceğim. Gerçi durumu uygun olanın babası özel öğretmen tutar ders aldırır. Evet sınava yararı belki olur da yaşama olmaz.

“SARI LİRA GİBİDİR ÖMRÜMÜZ” onu çok iyi değerlendirmeli. Dinlenme zamanında dinlenme, çalışma zamanında çalışma...

Tatilde en zararlı eylem bol bol uyumaktır. Uyku sağlık için gerekli de zaman yönünden zarar. Tatilde tabii en yararlı eylem okumak... Yararlı görselleri izlemek ve doğada gezme... Dede, nine, amca, dayı, teyze yakın kim varsa ziyaret etmeli. Baba ve anne ile birlikte. Müzeler, kütüphaneler, ören yerleri, yaylalar… Gezmek sağlık için çok önemli, beyin için de gezmek görmek dinlemek çok önemli konferanslar tiyatrolar beynin ilacı.

Dinlence bitince gerçekten dinlenmiş olacağız. Dingin bir kafa ile sınıfa girip öğretmene güler yüzle bakıp öğretmenin de güler yüzle bakmasını sağlayacağız. Okul başladı diye bayram etmeli, sevinmeli. Bakın o zaman eğitim yılı nasıl da verimli geçer. Sınavları da kazanırsınız yaşamı da öğrenir yaşamdan zevk alırsınız. Haydi sevgili öğretmen ve öğrenciler gerçekten dinlenin beyninizi şarj yapın ve yeni eğitim yılına öyle başlayalım yarınlarımız size bağlı aydınlık güzel yarınlar dileğimle.

Yorumlar (0)