Eğitimde belirsizlik  ortadan kaldırılmalı

Eğitimde belirsizlik ortadan kaldırılmalı

Türk Eğitim Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, koronavirüs nedeniyle eğitimde ortaya çıkan belirsizliklerin MEB tarafından ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Öğretmen seminerlerinde yapılan yanlışlara dikkat çeken Coşkun Dilber, “Okulların 24 Ağustos’ta açılabilmesi için öğretmenlerimiz en geç 10 Ağustos itibariyle görev yaptıkları ikametlere alınmalıydılar. 14 günlük karantina sürecini tamamladıktan sonra 24 Ağustos itibari ile seminere gitmeleri gerekirdi. Öğretmenlerimiz, yardımcı personellerimiz ve servis şoförlerimiz, 24 Ağustos öncesi son cuma günü itibarı ile Covid-19 testine alınarak, takip eden cumartesi günü itibari ile sonuçlar açıklanarak herkesin cep telefonuna pozitif veya negatif sonucu iletilmeli ve pozitif olanların kurumlarına gitmeleri engellenmeliydi. Negatif olanlar ile süreç işletilmeliydi. Belli periyodik aralıklar ile bu testlere devam edilmelidir” dedi.

UZAKTAN EĞİTİM

Eğitim öğretimin önündeki belirsizliklerin Milli Eğitim Bakanlığınca(MEB) ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyen Dilber, “Özellikle uzaktan eğitimin nasıl yapılacağı okullardan mı yoksa evden mi yapılacağı, hangi derslerin kaçar saat olarak yapılacağı kısa sürede belirlenmelidir. Öğretmenlerin ders programları hazırlanıp cuma günü itibari ile mutlaka sonlandırılmalıdır. Okullarımızda yeterince yardımcı personel olmadığı için okulların temizliği açısından mutlaka yeterli sayıda personel takviyesinin yapılması gerekir. Dezenfektan, maske ile ilgili yeterli malzeme sevkiyatı henüz yapılamamıştır. Bu malzeme sevkiyatlarının bir an önce yapılması gerekmektedir. Karantina Denetim Kurullarında görev alan öğretmen arkadaşlarımızın, görevli izinli sayılmaları, ulaşımlarıyla ilgili araç tahsisinin yapılması, bu arkadaşlarımızın gönüllülük esasına göre belirlenmesi ve mutlak surette sağlık açısından gerekli güvenlik tedbirleri alınarak görevlerini yapmaları sağlanmalıdır. İdari izin kullanımında bir kısım arkadaşlarımızın yaşadığı sıkıntılar acilen giderilmelidir. Mutlak surette uzaktan eğitimdeki derslerin de ev ortamından öğrencilere ulaştırılması sağlanmalıdır. Öğrenci ve öğretmenleri taşıyan servis sürücülerinin de aynı şekilde Covid-19 testine tabi tutulması, servisle personel taşımadaki sayısal azaltmalarında mutlaka sağlanması gerekmektedir. İlimizdeki bir kısım okullarda maalesef bazı arkadaşlarımızın Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı bir gerçektir. Bu durumda, tereddüt edilmeden mutlak surette okul ve okuldaki tüm eğitim personelinin karantina süreci ve test işlemlerinin ivedi olarak yapılması ve kamuoyuyla da paylaşılması gerekir. Çünkü gizli kalan bu hususlarda kamuoyu yeterince bilgilenmediği için temasta olan kişilere ulaşmakta güçlük çekilmektedir” diye konuştu.

TEST SIKINTISI VAR

Testlerin yapılmasında ciddi sıkıntılarla karşılaşıldığının altını çizen Coşkun Dilber, “Çocuklarımızın sağlığı ve yayılımın kontrol altına alınması için eğitim çalışanlarına öncelik sağlanmasının isabetli ve doğru olacağını düşünmekteyiz. Yüz yüze eğitim başladığında ise bu testlerin periyodik hale getirilmesi gerekir. MEB idari izinli personel istatistikleri çıkarılmalı, bu kapsamda öğretmen ve personel açığının olup olmayacağı tespit edilmelidir. Yüz yüze eğitimin başlaması halinde sınıflardaki öğrenci sayılarının azaltılacağı ancak sınıf sayısının artacağı göz önüne alınarak personel planlamasına gidilmelidir. Uzaktan eğitimde öğrencilerin bir kısmının imkanlarının buna müsait olmayacağı dikkate alınarak, dezavantajlı kesimlerle ilgili teknik malzeme ve ekipman temin edilmelidir. Alınacak tedbirler kapsamında kamu çalışanları ve velilere ilave ekonomik yük getirilmemelidir. Yüz yüze eğitim halinde öğretmenlerin okulda kalma süreleri, olabildiğince kısa tutulmalı ve öğretmenlere ateş ölçme, servis kontrol, karantina kontrol gibi ek görevler verilmemelidir” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.