Altın yatırımcıları dikkat! Bu karar sizi ilgilendiriyor

Yaz aylarının gelmesiyle altın fiyatları hem dünyada hem de Türkiye'de hızlı bir hareketlilik gösterdi.

Ekonomi 28.06.2021, 13:58 28.06.2021, 14:01
Altın yatırımcıları dikkat! Bu karar sizi ilgilendiriyor

Yeni tip corona virüs sürecinde aşılanmanın hızlanması, ekonomilerin açılması durumu piyasadaki bol likidite ile birleşince hem global seviyede büyüme beklentileri arttı hem de enflasyon endişeleri körüklendi.

Ons altın 1 Haziran 2021 tarihinde gördüğü 1916 dolar seviyesinin ardından yönünü aşağı çevirdi. Ons, 18 Haziran'da 1761 dolar seviyesini görürken, kayıp % 9'a yaklaştı. Gram altın maliyetleri ise hem ons hem de dolar/TL'nin hareketleriyle kendisine yön tayin ederken, 500 lira kritik bandının üstünde tutunma mücadelesi veriyor.

altin-fiyatlari-guncel.jpg

Enflasyon korumu aracı 'altın'

Enflasyondan korunma aracı olarak ön plana çıkan altın için talep arttı. Nitekim altın maliyetleri ons tarafında Mart ayında gördüğü 1676 dolar düzeyinden 1916 dolar düzeyine kadar tırmanırken, gram altın maliyetleri ise Şubat ayında gördüğü 394 lira seviyesinden 538 tl'ye kadar tırmandı. Ons altın 2021 yılı dip ve tavan rakamları göz önüne alındığında 240 dolar primlenerek, yatırımcısına % 14 kazandırdı.

Gram altın ise 144 liralık bir primle yatırımcısına % 36 getiri sağladı. Altın maliyetleri için düşüşün temel sebebi olarak, Amerika Merkez Bankası'nın (Fed) artan enflasyon ve enflasyon beklentileri sonucunda varlık alımlarını kısarak, piyasalarda parasal sıkılaşmanın ilk fitilini yakma ihtimali görülüyor. Fed üyelerinin artık birçoğunun varlık alımlarının azaltması yönünde tartışmaların başlaması gerektiği yönünde beyanlarda bulunması ve özellikle ilk faiz artırım beklentisinin 2024 senesinden 2023 senesine çekilmesi durumu altın maliyetleri için yükselişleri sınırlayan ana etmen olarak dikkat çekiyor.

altinda-son-durum.jpg

Altın yön bulmakta zorlanıyor

Altın maliyetleri, 'Artan enflasyon endişeleri ve beklenenden önce muhtemel bir sıkılaşma hamlesi' arasında kalarak yön bulmakta zorlanıyor. Enflasyon altın maliyetlerinı desteklerken, muhtemel sıkılaşma hamlesi baskılanmayı birlikteinde getiriyor. Amerika Merkez Bankası (Fed) Haziran ayı FOMC toplantısında varlık alımlarının azaltılması (Tapering) ve faiz mesajlarında önceki toplantılarına nazaran daha şahin bir tutum gösterdi.

Ekonomistler beklentisi 2021 yılı sonuna doğru bir varlık alım azaltımı gerçekleşebileceği yönünde oluşurken, açıklamalar altın maliyetleri öncülüğünde varlık maliyetlerinda bir baskılanmayı birlikteinde getirdi.

ABD Merkez Bankası kafaları karıştırmaya devam ediyor

İşin parasal yönünü dile getiren faiz karar metninin ardından Fed üyelerinin de söylemlerinde bir şahinleşme dikkat çekti. Bunun yanında maliye politikasının patronu Amerika Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyon endişelerini dile getirerek, "Enflasyon yılsonuna kadar cari düzeyinin altına gelmeli" ifadelerini kullandı. Bu açıklama "'Tapering süreci beklenenden erken mi başlayacak" algısı yaratarak piyasalarda kafaları karıştıran bir diğer unsur oldu.

amerika-altin-fiyatlari-ons.jpg

Fed Başkan Jerome Powell'ın önceden yapmış olduğu açıklamalar göz önüne alındığında, enflasyonda yükselişin geçici olduğu ve özellikle ekonomik toparlanmanın öncü verisi olan tarım dışı istihdam verisinde kuvvetli bir ivmelenme görmeden 'Varlık alım süreci' ile alakalı tartışmaların yersiz olduğu vurgusu öne çıktı.  Ekonomistlerin bir çoğu global büyüme beklentilerinin yukarı yönlü revize edildiği şu ortamda Fed'in tarım dışı istihdam verisinde kuvvetli toparlanma gördüğü anda varlık alımlarının azaltılması durumunu masaya yatıracağı yönünde görüş beyan etti. Tarih olarak da senenin son ayları ya da 2022 seneninın başları öne çıktı.

Piyasalar toparlanmayı işaret etti

Piyasalar Temmuz ayına hareketli girecek. Fed Başkanı Jerome Powell'ın sıkça işaret ettiği tarım dışı istihdam verisi 2 Temmuz Cuma günü saat 15:30'da açıklanacak. Ayrıca Temmuz ayı başında Amerika istihdam raporu, işsizlik maaşı başvuruları da piyasalarında radarında olacak.  Amerika'da tarım dışı istihdam 559 bin ile Mayıs ayında da beklentilerin altında kalsa da Nisan ayında gerçekleşen 266 bin düzeyinin bir hayli üstünde yer alarak Yeni tip corona virüs'da aşılanmanın hızlanmasının etkisiyle toparlanmaya işaret etti. Bu bağlamda 2 Temmuz tarihinde Haziran ayı istihdam verisinin açıklanacağı saatte tüm piyasada gözler Amerika'ya dönecek.

altin-fiyatui.jpg

Amerika'da her sene Jackson Hole kasabasında düzenlenen toplantı, FMOC toplantılarından bir adım öne geçiyor. Ekonomistler, Fed dışında dünyanın diğer büyük merkez bankalarının da katılacağı bu toplantıda net mesajlar çıkma muhtemellığını daha realist olarak değerlendiriyor.  Ekonomist varlık alımlarının azaltılması ve faiz artırımı için beklentilerin 2023 senesinden önceye çekilmesi durumunda altın maliyetlerinda satış baskısının artacağı yönünde görüş bildirirken, bu baskılanmanın 'Tapering' sürecinde bir netleşme görülmesine kadar sürebileceğini ifade etti.

Yeni tip corona virüs sürecinde aşılanmanın hızlanması, ekonomilerin açılması durumu piyasadaki bol likidite ile birleşince hem global seviyede büyüme beklentileri arttı hem de enflasyon endişeleri körüklendi.

son-dakika-altin-fiyatlari.jpg

Altında son durum ne olacak?

Gram altın maliyetleri için özellikle, ons fiyatının yanında dolar/TL'deki gelişmeler öne çıkıyor. Analistler, Fed'in muhtemel sıkılaşma hamlesi sonrası ons tarafında bir satış baskısı oluşsa bile, dolar kurunda bir miktar güçlenme görüleceğinden gram altın maliyetleri için düşüşün sınırlanabileceği yönünde görüş bildirdi. Gram altın maliyetleri için ayrıca 500 lira seviyesi hem düşüşte hem de yükselişte kuvvetli psikolojik nokta olarak göze çarparken, yukarda 540-550 bandı önemli direnç seviyesi olarak ifade ediliyor. Aşağıda ise 465 TL seviyesi önemli destek seviyesi olarak öne çıkıyor.

Yorumlar (0)