Dolar haftaya rekorla başladı

Geçen haftayı rekor seviyede kapatan dolar, yeni haftada da yükselişine devam etti.

Ekonomi 25.10.2021, 12:53
Dolar haftaya rekorla başladı

Cuma günü 9,6560 ile yeni rekor seviyeyi gören USD/TRY kuru yeni haftaya da rekor tazeleyerek başladı. Asya seansının ilk dakikalarında kur 9,8522'ye çıkarken EUR/TRY kuru da 11,4680'e çıktı.

TCMB'nin faiz indirmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kavala'nın tahliye edilmesi gerektiğini belirten 10 ülkenin büyükelçilerini çin istenmeye kişi ilan etmesi ve gerekli uygulamalar için Dışişlerine talimat verdiğini açıklamasıyla siyasi tansiyon yükseldi. İlgili ülkelerden gelen açıklamalar sonrasında sürecin nasıl ilerleyeceği, özellikle ekonomik yaptırımlar olup olmayacağına dair endişeler doların küresel piyasalarda zayıfladığı bu dönem TL'de kayıplara neden oluyor.

TCMB tarafında faiz indiriminin ardından dün zorunlu karşılık oranlarında da indirime gidildi. TL cinsi zorunlu karşılıklar için uygulanan faiz oranı %10,25'e düşürüldü. Ayrıca faiz indiriminin ardından kamu bankalarının da kredi faizlerini 2 puan kadar düşürmesi bekleniyor.

Küresel piyasalarda Fed Başkanı Powell'ın enflasyondaki yükselişin tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirtmesi ve faiz artırımı için de sabırlı olunacağını söylemesiyle ABD Dolar Endeksi haftaya 93,50 seviyesinde başladı. Gelişen ülke paralarının çoğu bugün dolar karşısında hafif alıcılı işlem görüyor, fakat TL, iç risklerin yüskek olması ile negatif ayrışıyor.

Dolar kurunda 9,85 rekorunun ardından fiyat son saatte 9,76'dan işlem görüyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
12
parçalı bulutlu