Emlakçılar Bakan Muş’a Kayıt Dışı Sorununu Taşıdı!

İnşaat ve emlak sektörüyle ilgili sorunlar Ankara’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un daveti üzerine Kasım ayı içerisindeki ikinci kez makamında masaya yatırıldı.

Ekonomi 27.11.2021, 19:00 27.11.2021, 17:05
Emlakçılar Bakan Muş’a Kayıt Dışı Sorununu Taşıdı!

Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyon Genel Başkan Yardımcısı ve İnşaatçılar- Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan inşaat emlakçı sektöründe kayıt dışı çalışanların durumunu Bakan Muş’a ilettiklerini belirterek, “Vergiye tabi olan esnafın haklarının korunup kollanması bizim en temel görevlerimiz içerisindedir. Bunu gündeme taşıdık.  İnşaat sektöründe kayıt dışı çalışanların kontrol altına alınması gerekiyor. Vergisini veren esnaf sorumluluklarını yerine getiriyor. Ama haksız rekabete giren çantacı dediğimiz kişiler emlak sektöründe ne yazık ki boy gösteriyor. Esnaf çantacılardan dertli. Haklı olarak “Vergi veriyorum” sorumluluklarımı yerine getiriyorum haksız kazanç sağlayanların önünün devlet tarafından kesilmesini istiyorlar.  Biz de bu minvalde problemi gündeme taşıyarak Sayın Bakan’dan yardım istedik. Kendisi oldukça ilgilendi ve gerekli talimatları verdi” diye konuştu.  

Kayıt dışının olmadığı şehir Trabzon

Trabzon’un kayıt dışı konusunda örnek bir il olduğunu da ifade eden Taflan, “81 vilayette örnek bir iliz. Trabzon’da kayıtsız esnaf yok. İnşaat sektöründe bir miktar var. Kayıt dışının olmadığı şehirdir Trabzon. Meydan Parkı’nda simsarlık yapanlara müdahil olma şansımız ise yok. Muhatap alamayız. Kanun para alırken suçüstü yapmanız lazım diyor. Bunu sağlamak çok mümkün değil. Biez öte yandan tüketicinin de haklarını koruyoruz. Yılların birikimini inşaat sektöründe kullanıyorlar. Bunları dile getirdik” dedi. 

Staj sorunu gündeme taşındı

İnşaat ve emlak sektörüyle alakalı staj sorununu da Bakan Muş’a ilettiklerini kaydeden Taflan, “2018 Haziran’da çıkmış bir yönetmelik vardı. Bu yönetmelik sektörümüzdeki insanlara staj yapma şartı koşuyor. Staj şartının yönetmelikten kaldırılmasını talep ettik. Türkiye genelinde sayısı oldukça fazla mağdurlar var. Vatandaş ofisini açıyor, Maliyeye kayıt yapıyor, maliye belge istemiyor, bağlı bulunduğu meslek odasına kayıt yapıyor. Mesleki eğitim yeterlilik belgesini alıyor. Yetki belgesi almadan önce staj maddesinde takılıyor esnaflar. Kanun bana bir yıllık stajla geleceksin diyor. Sigortalı görünüp hizmet dökümü alacaksın diyor. Öyle yetki belgesi alacak. Akla mantığa yatmayan bir durumdu bu. İş yeri açma ruhsatı alınmış devletin verdiği haklar varken sadece staj yüzünden cezayla karşı karşıya kalmak esnafı ciddi sıkıntıya sokuyor. Bütün bunları Sayın Bakana ilettik. Kendini de sorunun çözümü için söz verdi” şeklinde konuştu.  

Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu Genel Başkanı Hacı Ali Taylan, Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyon Genel Başkan Yardımcısı ve İnşaatçılar- Emlakçılar Odası Başkanı Ayhan Taflan ,Esnaf Sanatkarlar Kooperatif Genel Müdürü Necmettin Erkan, İç Ticaret Genel Müdür V. Adem Başar katıldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 20 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
2
parçalı bulutlu