Kripto para piyasası haftaya hızlı başladı!

Kripto para piyasası yeni haftaya yükselişle başladı.

Ekonomi 25.10.2021, 12:29 25.10.2021, 12:32
Kripto para piyasası haftaya hızlı başladı!

Kripto paralar haftaya 2,57 trilyon dolar toplam sermaye değeriyle başlıyor. Hafta sonuna 2,52 trilyon dolar ile başlayan sermaye değeri, yeni haftanın başlangıcıyla yaklaşık 5 milyar dolarlık bir artış kaydetti. Son 24 saatlik işlem hacmine baktığımızda 100 milyar dolar seviyelerinde seyrettiği görülüyor. 

Kripto piyasalarının en büyük kripto para birimi Bitcoin ise 1,17 trilyon dolar sermaye değeriyle piyasanın yaklaşık yüzde 45,5’lik dilimine hakim durumda. Son 24 saatte Bitcoin pazarında görülen işlem hacmi ise Investing.com verilerine göre 29 milyar dolar olarak kaydedildi. 

Bitcoin ve Ethereum haftaya nasıl başladı?

Bitcoin (BTC), haftanın ikinci yarısında ATH gördükten sonra gelen düzeltme sonrası hafa sonu işlemlerinde kısa süreli de olsa 59.500 dolara kadar gevşedi. Son 48 saatlik zaman diliminde ise ortalama 60.500 dolar seviyelerinde zemin bulduktan sonra yeni haftaya alıcılı başladı ve sabah saatlerinde 62.000 dolar bandına girme mücadelesi vardı. BTC/USD, Son bir haftalık periyotta ise yüzde 1’e yakın değer kaybı görmüş oldu.

Piyasanın en büyük altcoin’i konumunda bulunan Ethereum ise hafta sonrasında gördüğü tüm zamanların en yüksek değeri 4.366,91 dolar sonrası sert satışlara maruz kaldıktan sonra haftanın geri kalanında volatil bir fiyat grafiği çizdi. 

Bu süreçte 3.860 dolara kadar sarkan Ethereum (ETH), hafta sonu işlemlerinde 4.000 dolar fiyatı üzerinde kalmayı başardıktan sonra haftaya alıcılı başladı ve sabah saatlerinde 4.100 dolar bandında hareket ediyordu. Ethereum’un son 7 günlük fiyat hareketine bakıldığında yüzde 6,5 getiri oranıyla Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini görülebilir. 

Son 24 saatte 15 milyar dolar işlem hacmine sahip olan en büyük altcoin, 487 milyar dolar sermaye değeriyle piyasanın yaklaşık yüzde 19’una hakim durumda. 

Öne çıkan altcoinler 

Sermaye değerine sıralanmış listede ilk 10 kripto paraya baktığımızda genel olarak pozitif bir ivme göze çarpıyor. Sabah saatlerinde ilk 10 kripto para arasında sadece Cardano (ADA) ve Binance Coin (BNB), sırasıyla yüzde 0,7 ve yüzde 0,35 gibi düşük oranlarla negatif seyirde gözüküyor. 

İlk 10’da güne hızlı başlayanlar ise Solana (SOL) ve Dogecoin (DOGE) oldu. SOL tokeni, yüzde 7’ye yakın yükselişle 208 dolardan el değiştirirken DOGE, son 24 saatte yüzde 7,38 değer kazanarak 0,2684 dolar fiyatıyla devam ediyor. Bu iki kripto paranın son 7 günlük performansına baktığımızda; Solana (SOL), yüzde 29 değer artışı gösterirken DOGE, geçen hafta yatırımcılarına yüzde 11 oranında getiri sağladı. 

Shiba Inu dikkat çekmeye devam ediyor

Yüksek sermayeli altcoinler arasında ise haftanın yıldızı Shiba Inu. 7 günlük yüzde 40’a yakın bir getiri performansına sahip popüler altcoin, haftaya yüzde 8,55 oranında yükselişle 0,000039 dolar fiyatıyla başlıyor. SHIB tokeni geçen hafta sıralamada ilk 20 kripto paranın gerisine düştükten sonra  hafta sonu hızlı talep artışı gördü ve Shiba Inu, şu an en büyük 13. Kripto para konumunda. 

DeFi platformları yükselişte

Shiba Inu’nun ardından haftalık en yüksek getiriye sahip altcoin’ler Fantom (FTM), Solana (SOL), Avalanche (AVAX), Terra (LUNA) ve Chainlink (LINK) olarak kaydedildi. Bu altcoin’lerin ortak özelliği ise hepsinin birer akıllı sözleşme platformu olan Blockchain ağı olarak hizmet vermeleri. Bu Blockchain ağlarının yerel tokenlerindeki yükseliş, DeFi sektörünün bu hafta hareketli saatler geçirebileceğinin bir sinyali olabilir. 

Yorumlar (0)