Lütfi Elvan değişiklikleri tek tek sıraladı

Gaziantep'te iş dünyası temsilcileriyle buluşan Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, üretim, istihdam, yatırım ve ihracat kalemlerini desteklemek amacıyla vergi usul kanununda önem arz eden değişikliklerin yolda olduğunu söyledi.

Ekonomi 25.06.2021, 12:04 25.06.2021, 12:05
Lütfi Elvan değişiklikleri tek tek sıraladı

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Gaziantep İş Dünyası ile Buluşma programında çok önemli mesajlar verdi. 2021 yılının ikinci çeyreğinde büyüme rakamları ile ilgili umutlu açıklamalarda bulunan Bakan Lütfi Elvan, yüzde 20 seviyelerinde büyüme gerçekleşebileceğini söyledi. Bakan Lütfi Elvan, vergi kanununda da çok önemli değişiklikler yapılacağını sözlerine ekledi.

vergi-kanunu-degisiklik.jpg

Bakan Lütfi Elvan'ın açıklamalarından satır başları:

Küresel enflasyon baskısı

Salgın süreci ile beraber oldukça zorlu geçen bir yılın sonrasında küresel aktivite toparlanmaya başladı. Hizmetler sektörü zayıf performans gösteriyor. Sektörel iyileşme tabana yayılmış durumda değil. Ekonomik aktiviteler canlı da olsa salgın döneminin getirdiği külfet sonrası bir takım yapısal sorunlar da var, bunlardan birisi küresel enflasyon baskısı.

Salgında tedbirlerimizi aldık

Bakan Lütfi Elvan Olağanüstü parasal genişleme, kuraklık, salgınla artan stoklama eğilimi ve tedarik zincirindeki aksamaların etkisiyle tüm dünyada emtia fiyatları artmaya başladı. Gelişmeler para politikaları üzerinde baskı unsuru olarak karşımıza çıkıyor.

vergi-kanununda-degisiklik.jpg

Fed tarafından sözlü iletişim ile aktarılan bir cümle bile ani bir dalgalanmaya yol açabiliyor. Hizmet sektörünün zayıf seyretmesi istihdam üzerinde büyük baskıya neden oluyor. Pandemi süreci boyunca salgından etkilenen tüm kesimler için tedbirler aldık. Tedbirler konusunda ilave adımlar atmaya devam edeceğiz.

Yüzde 20'lerde büyüme beklentisi

Aşılama konusunda son haftalarda önemli bir ivmelenme söz konusu, bu durumun çok kısa sürede turizm başta olmak üzere hizmetler sektörüne canlanma getireceğini düşünüyorum. İkinci çeyrek için çift haneli bir büyüme rakamı bekliyoruz. İkinci çeyrekte yüzde 20'lerde büyüme bekliyoruz.

Fiyat istikrarına vurgu yaptı

Ülkenin ihtiyacı düşük enflasyon ve kur istikrarı, fiyat istikrarı olmadan büyüme ve refah artışından bahsetmek mümkün değildir. Yatırımlar için daha az belirsizlik, dolayısıyla fiyat istikrarı şart. Bu aşamada Merkez Bankası'nın önemi çok büyük.

Çünkü Merkez Bankası fiyat istikrarına odaklı kararlı bir duruş sergilemesi gerekli. Disiplinli ve öngörülebilir politikalar enflasyonla mücadelede başarı getirecektir.

enflason.webp

Kanunda önemli değişiklikler yolda

Vergi usul kanununda önemli değişiklikler yapmayı planlıyoruz. Bu değişikliklerin başında iktisadi faaliyetlerin düzenlenmesine ilişkin kararlar yer alıyor.

Nakit sermaye artırımında %50 olarak uyguladığımız kurumlar vergisi indirimini, artırılan sermayenin yurt dışından getirilmesi durumunda %75 olarak uygulanmasına ilişkin düzenleme yapacağız.

Matrah artırımı düzenlemesi yaptık

2016-2020 yıllarına ait gelir vergisi, kurumlar vergisi, gelir, kurumlar, stopaj ve KDV vergileri için matrah artırımı yapılabilecek. Vergi türleri için vergi incelemesi yapılmayacak, böylece işletmelerin geçmiş yerine geleceğe odaklanmalarını istiyoruz. Şirketlerimize uzun vadeli ve uygun koşullarda finansman sağlama konusu gündemimizde. Halka arzların kolaylaştırılması yoluyla şirketlerimizin sermaye yapısını güçlendirmek için çalışıyoruz.

Kurumlar vergisinden yararlanılabilir

Karşımızda sadece bankalar yok, bir de sermaye piyasaları var, yatırımcıların ve şirketlerimizin sermaye piyasalarına ilgisi önemli düzeyde arttı. Halka arzlar yoluyla özkaynak finansmanı sağlayarak sermaye yapınızı güçlendirebilirsiniz.

enflasyon-nedir.jpg

Halka arz olan şirketlere getirilen 2 puanlık kurumlar vergisinden yararlanabilirsiniz. Aile şirketlerinin kısa ömürlü olması, bunu kurumsallaştırarak aşabilirsiniz, halka arz sonrası kurumunuzun daha görünür ve bilinir hale gelecek olması yerli ve yabancı şirketlerle iş yapma imkanını şirketinize kazandıracaktır.

Enflasyon nedir

Enflasyon, mal ve hizmetlere dair fiyat düzeyinin artması nedeni ile paranın alım gücünde meydana gelen düşüşü anlatan terimdir. Burada önemli faktör sadece belirli mal ya da hizmetlerin değerlerinde meydana gelen artış değil, mal ve hizmetlerin genel fiyat düzeyinin toplu şekilde artış göstermesi sonucu alım gücünde meydana gelen azalmadır.
 
Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da enflasyonun söz konusu malın fiyatının bir seferlik artışı olmadığı, bu artışın süreklilik arz etmesi halinde olmasıdır.

Yorumlar (0)