Milyonlara destek olan ödemeler...

Koronavirüs salgınında ekonomik mağduriyetleri önlemek ve istihdamı korumak amacı ile sağlanan kısa çalışma ödeneği, nakdi ücret desteği ve işten çıkarma yasağı bugün sona eriyor.

Ekonomi 30.06.2021, 12:28 30.06.2021, 12:46
Milyonlara destek olan ödemeler...

Koronavirüs salgını sürecinde hem işverenlere hem de çalışanlara destek olmak amacı ile şartlar esnetilerek uygulanmakta olan ve 3 milyondan fazla çalışanın istifade ettiği Mart 2020'den beri uygulanmakta olan kısa çalışma ödeneğinde süre bugün itibarıyla sona eriyor.

destek-odemelerii.webp

 

ÜCRET DESTEĞİ VE İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI SONA ERİYOR

 

30 Haziran tarihinden itibaren yalnızca kısa çalışma ödeneği son bulmuyor; 2020'nin nisan ayında işvereni tarafından bedava izne çıkartılan, kısa çalışma ödeneğinden ve işsizlik maaşından yararlanamayanlara ödenen nakdi ücret desteğiyle beraber işverenin, çalışanı işten çıkarma yasağı veya bir başka isimle fesih yasağı süresi de haziran ayı sonunda bitiyor. Özetle, 30 Haziran'da, salgının başından bu yana işverenlere ve çalışanlara verilen desteklerin tamamı son bulacak.

tl.webp

 

İŞ DÜNYASI ÇALIŞMA  DESTEK ÖDEMELERİNİN UZATILMASINI İSTİYOR

İş dünyası kısa çalışma ödeneğinin 2021 senesinin sonuna kadar sürmesi talep ediyor.

 

para.webp

DESTEK ÖDEMELERİ BUGÜN SON

 

Türkiye, haziran ayı ile beraber yeni bir normalleşme dönemine de girdi. Bu noktada sosyal hayattaki yeniliklerle beraber çalışma düzeninde de bazı değişiklikler yapıldı. Pandemi ile beraber İş Kanunu'na eklenen geçici onuncu madde ile getirilen fesih yasağı, daha sonra gelişmelere göre uzatılmış ve son tarih olarak da 30 Haziran 2021 açıklanmıştı.

yuz-lira.webp

 

PRİMLER 30 GÜN ÜZERİNDEN YATIRILACAK

 

30 Haziran itibariyle fesih yasağı ve dolayısı ile tek taraflı bedava  izne gönderme hakkı veren geçici onuncu madde hükümleri ortadan kalkıyor. Yeni bir uzatma kararı alınmaz ise, bu tarihten itibaren artık normal düzene geçiliyor. Kısa çalışma ödeneği de biteceğinden işçilerin primleri otuz gün üzerinden yatırılacak, mesailer haftalık 45 saat olarak uygulanıp maaşlar ise tam ödenecek..

nakit-para.webp

Yorumlar (0)