TİSK'ten asgari ücret açıklaması

TİSK, asgari ücret görüşmelerine ilişkin açıklama yaptı.

Ekonomi 27.06.2022, 16:00
TİSK'ten asgari ücret açıklaması

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu tarafından asgari ücret konusunda yapılan açıklamada, "Asgari ücretin değerlendirilmesi konusunda yapılması muhtemel bir toplantıda mutlaka işveren tarafını temsil eden masada olacağız ve toplam fayda odaklı çalışmalarımızla görüşlerimizi paylaşacağız" denildi.

Yapılan açıklamada, "Tüm dünya gibi ülkemiz de küresel ölçekte olağanüstü ekonomik koşulların yaşandığı bir dönemden geçmektedir. Yükselen emtia fiyatları, enerji ve ulaşım maliyetlerinin yanı sıra Rusya-Ukrayna krizi gibi küresel sorunlar ve yüksek belirsizlik ortamı birçok sektörü olumsuz etkilemeye devam ediyor. Yapılacak değerlendirmelerde bu belirsiz ortamın dikkate alınmasının kritik olduğunu düşünüyoruz"ifadeleri kullanıldı.

İşletmelere değer katacak her türlü kararı destekleyecekleri belirtilen açıklamada, şöyle denildi: "Tüm taraflar için çözüm olacak formüller için işbirliğine açığız. İşverenler olarak her zaman tüm sorumluluklarımızı eksiksiz ve eksiksiz yerine getirme bilinciyle hareket ettik. Ellerimizi taşın altına koymaktan asla çekinmedik. Bugüne kadar olduğu gibi bu süreçte de devletimizin yanında olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz. Bu vesileyle, asgari ücretin değerlendirilmesi konusunda olası bir toplantıda mutlaka işveren adına masada olacağımızı ve toplam fayda odaklı çalışmalarımızla olası bir değerlendirmeye olumlu yaklaşacağımızı ifade etmek isteriz. 'Birlikte Mümkün' anlayışıyla, işçimiz, işverenimiz ve devletimizle açık diyalog ve dayanışma yoluyla bu dönemi en iyi şekilde atlatacağımıza inanıyoruz. Geleceğimize, çalışanlarımıza, işletmelerimize ve işimize katkı sağlayacak her türlü kararı desteklemeye hazırız."

Yorumlar (0)