Türk-İş yoksulluk sınırını açıkladı

Türk-İş'in aile giderinin belirlemek amacıyla her ay yapmış olduğu açlık ve yoksulluk sınırını belirlemek için her zamanki gibi bu ayda yoksulluk sınırı sonuçlarını açıkladı.

Ekonomi 29.06.2021, 16:31 29.06.2021, 16:31
Türk-İş yoksulluk sınırını açıkladı

Türk-İş'in, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay yaptığı "Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması'nın" 2021 yılı Haziran ayı sonuçları açıklandı.

tl.webp

 

Yapılan araştırmaya göre, bu ay 4 kişilik ailenin daha sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gerekli olan gıda harcaması tutarını açıklayan Türk-iş "açlık sınırı" 2.865 lira olarak belirledi. Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri gereksinimler için yapılması mecburi diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen "yoksulluk sınırı" ise 9.332 lira oldu.

yuzlira.webp

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" de aylık 3.473 lira olarak hesaplandı. Ankara'da yaşamakta olan 4 kişilik ailenin gıda için yapması gerekli olan minimum harcama tutarı, bir önceki aya göre % 1,22 artış gösterdi. Yılın ilk altı ayı itibarıyla fiyatlardaki artış % 10,61'i bulurken gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı % 17,84 oldu.

lira.webp

 

YAŞ SEBZE-MEYVE FİYATLARINDA YÜKSELİŞ DEVAM EDİYOR

 

Araştırmaya göre, bu ay süt, yoğurt, peynir grubunda önemli bir fiyat değişikliği tespit edilmedi. Sütte beklenen fiyat artışı da gerçekleşmedi. Et yine zamlandı, Kurban Bayramı öncesi kuşbaşının kilo fiyatı 3, kıymanın kilo fiyatı 2 lira artış gösterdi. Tavuk fiyatı genel olarak aynı kaldı.

turklirasi.webp

 

Balık sezonunun sona ermesiyle pek çok balıkçı satış yapmazken açık olanlarda kültür balıkları ağırlıklı oldu. Ciğer, yürek, böbrek gibi sakatat ürünlerinin fiyatı bu ay da değişmedi. Yumurta fiyatı artış gösterdi. Bazı marketlerde farklı ürün markalarıyla raflarda yerini alan bakliyat ürünlerinde ortalamada fiyat artışı görüldü.

marketalisveris.webp


Mevsim koşullarının beklenen etkisi görülmedi ve yaş sebze-meyve fiyatlarında da artış devam etti. Geçen ay ortalama kilo 7,74 lira olan taze sebze-meyve fiyatı, bu ay 7,90 lira olarak hesaplandı. Ortalama sebze kilo fiyatı bu ay 7,21 lirada kaldı. Ortalama meyve kilo fiyatı ise bu ay 8,54 lira olarak hesaplandı.

sebze.webp


Tereyağı fiyatı aynı kaldı, zeytinyağı fiyatı bazı ürünlerde arttı ama ortalamada fazla etkisi olmadı. Ayçiçeği yağı fiyatı genel olarak artış gösterdi. Siyah ve yeşil zeytinin de ortalama fiyatı arttı.

Yorumlar (0)