Yenilenebilir enerji kripto paranın hızına yetişmeye çalışıyor

Kripto para madenciliğindeki yoğun enerji harcaması, yenilenebilir enerji kullanımının artışını mecburi hale getiriyor.

Ekonomi 29.06.2021, 13:00 29.06.2021, 13:00
Yenilenebilir enerji kripto paranın hızına yetişmeye çalışıyor

Hem global iklim hedefleri, hem de fiyatları düşürmek için, kripto para madenciliğinde yenilenebilir enerji oranının % 100'e taşınması hedeflenirken, dağıtık enerji üretimi de alternatif olarak ortaya çıkıyor. Yenilenebilir enerji-kripto para ilişkisinin bir diğer ayağını da, enerji sektöründe şeffaflaşma için blokzincir teknolojisinin yenilenebilir enerjide kullanımı oluşturuyor.

yenilenebilirenerji.webp

 

BİTCOİN KRİPTO PARA ÜRETİMİ

Başta Bitcoin dahil olmak üzere, kripto para üretimi, yoğun işlem ihtiyacı sebebiyle milyonlarca cihazın aynı anda çalışmasını mecburi kılıyor. Tek bir Bitcoin işleminin tamamlanması 1.544 kWh enerjiye ya da ortalama bir Amerika hanesi için yaklaşık 53 günlük güce denk geliyor.

etherium.webp

Bilgisayarların her saniye yapmış olduğu milyarlarca işlem, devamlı bir enerji akışına ihtiyaç duyarken, bu da hem iklim amaçlarına ulaşmaya, hem de maliyetin düşürülmesinde yenilenebilir enerji kaynaklarını öne çıkarıyor. Ancak, yenilenebilir enerjinin kripto para madenciliğinde kullanılması, işlemlerin kesintiye uğrama şansı bulunmayan kripto para madenciliğinde stabilizasyon ve devamlıliği gerektiriyor.

grafik.webp

 

KRİPTO PARA ENERJİ KULLANIMI HEDEFİ

 

Bu sebeple, kömür gibi fosil yakıtlar da madencilik faaliyetlerinde enerji ihtiyacı için halen tercih ediliyor. Buna karşın, yenilenebilir enerjinin kripto para madenciliğinde kullanımının artış göstermesi için global toplam harekete geçmiş durumda. Bu kapsamda oluşturulan Bitcoin Madenciliği Konseyi, kripto para üretiminde doğaya verilen zararı azaltmak için yenilenebilir enerji kullanımını teşvik ediyor. 

kriptoparalar.webp

Yalnızca bitcoin için harcanan enerji, bazı ülkelerin ulusal tüketimlerini geride bırakırken, yenilenebilir de enerji ihtiyacına paralel yükseliş gösteriyor. Yapılan çalışmalar ile, kripto para madencilerinin yenilenebilir enerji kullanımı artarak % 70'lerin üzerini gördü. Ancak global toplum, kripto para üretimindeki yenilenebilir enerji kullanımı oranı, 10 yıl içinde % 100'e çıkarmayı hedef olarak koyuyor.

bitcoin.webp

 

 

KRİPTO PARA TEKNOLOJİSİ HIZLA BÜYÜYECEK

 

Bu noktada, tüketim noktasında enerji üretimini önceleyen dağıtık üretim modeli öne çıkıyor. Çin'in güneybatısındaki hidroelektrik santralleri, bu stratejinin en önemli örneklerinden. Sichuan bölgesindeki yoğun bitcoin madenciliğinde kaynak direk olarak bu santrallerden karşılanıyor.

kriptopara-madenciligi.webp

Dağıtık sistemler, enerji kalitesinin artış göstermesi, iletim ve dağıtım maliyetinin düşürülmesi, enerji kayıplarının azaltılması, yakıtta ithalat masraflarının hafifletilmesi için de büyük önem taşıyor. Farklı yenilenebilir kaynaklara dayalı dağıtık üretimle, elektrik sistemi üstündeki yükün hafifletilmesi, kripto teknolojinin hızla büyüyeceği önümüzdeki senelerde, üretimin ve kentlerin beslenebilmesi için kritik önemde.

etherium-bitcoin.webp

 

KRİPTO PARA ENERJİ BLOKZİNCİR TEKNOLOJİSİ

 

Yenilenebilir enerji-kripto para ilişkisinin bir diğer ayağını da blockchain teknolojisinin yenilenebilir enerjide kullanımı oluşturuyor. Blockchain teknolojisi yenilenebilir enerjide tüketici ve üreticileri direk olarak birbirine bağlama fırsatı sunuyor. Bu entegrasyonla çatısındaki güneş paneli, bahçesindeki rüzgar santrali ile kendi enerjilerini üretecek fertlerin, enerjilerini direk olarak satabileceği bir sistem kurulabileceği öngörülüyor.

ripple-bitcoin-ethereum.webp

Bu şekilde enerji alım satımında aracı kurumların devre dışı bırakılabileceği, enerji sektörünün uygun maliyetli, şeffaf bir yapıya kavuşabileceği belirtiliyor. Bu kapsamda Amerika, yenilenebilir enerji üretimini doğrulamak için blokzincir tabanlı bir uygulamayı denerken; İngiltere de blockzincir platformuyla doğa dostu enerji alışverişi üstünde çalışıyor.

Yorumlar (0)