Ekrem İmamoğlu’na destek tavan yaptı!

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na halk desteği her geçen gün artıyor. İmamoğlu, dün öğleden sonra İzmir’e gitti. İmamoğlu, İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile sokağa indi. Bir çay ocağında vatandaşlarla sohbet etti. Yoğun bir ilgiyle karşılanan Ekrem İmamoğlu, izdihamdan sokakta yürüyemedi. Başkan İmamoğlu yaptığı açıklamada, Diyarbakır’da evlatları PKK terör örgütü tarafından kaçırılan kadınların eylemine destek verdi. 
Trabzon Üniversitesi de çöküyor!
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin ikiye bölünmesiyle kurulan Trabzon Üniversitesi’nin çökmeye başladığı bildirildi. Üniversite rektörlüğüne ilahiyatçı birinin getirilmesinin ne denli yanlış olduğunun her geçen gün daha net bir şekilde ortaya çıktığını söyleyen bir öğretim görevlisi, “Üniversitemizin içi iyice boşaldı. Üniversitemizde bilim değil, siyasi görüş ve rektöre yakınlık öne çıktı” dedi. 
AKP’ye yakın bir hukukçu ise, “KTÜ Rektörü Süleyman Baykal gerçekten üniversiteyi bir aile şirketi haline getirdi” dedi. 

Fındıkçı aldatıldı!
Demokrat Parti Genel İdare Kurulu Üyesi Ali Akar, fındıkçının aldatıldığını öne sürdü.  Akar şöyle dedi;
“Türkiye tarihinde ilk defa fındık fiyatları Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. Üretici 1 ay sevindi. Halbuki fındık fiyatını bu iktidar 3 TL ile aldı. 17 yılda her yıl 1 TL verse idi bugün fındık 20 TL olurdu. Sürekli üreticinin üzerine baskı yapıldı, tüccarlar kazandırıldı. Cumhurbaşkanı fındık fiyatını açıklarken alımda kısıtlama yapılacağını söyledi mi? Söylemedi. Bugün alım yapan TMO dönüm başına toplamda 80 kg. alım yapıyor. Halbuki yer yer dönüm başına 150 kg. fındık verimi olmuş. Her üretici 70 kg. tüccara vermek zorunda bırakıldı. Bunu fırsat bilen tüccar her gün fiyatları indirdi. 50 randıman verimi olan fındığı 13,5 TL’den alıyor. Halbuki Mart ayında 18 TL’ye kadar bu tüccar fındık aldı”.
Akar, AKP milletvekillerine de seslenerek, “Ey AKP milletvekilleri; havanda su dövmeyin. Bu sorunu Genel Başkanınıza iletin ve çare olun. Boşuna ‘bu milleti temsil ediyoruz’ demeyin. Eğer bunu parlamentoya taşımazsanız, bu milletin dişinden tırnağından kesip verdiği vergilerden aldığınız maaşlarınız helal olmaz. İnanıyorsanız öteki dünyada bu millet yakanıza yapışacaktır. Karadeniz’de fındığı olan bütün iller tepkisini koymalıdır. Tütünümüz yok edildi. Sıra fındıkta. İtalya’da fındık 9 Euro, İspanya’da 12 Euro. Onlar çiftçisini koruyor. Biz ise İtalyanlara fındığı peşkeş çekiyoruz. Bu zulme dur denmeli. Fındık bizim ülkemizde 5 Euro olmalı. Ziraatın verdiği reçeteye göre hakkıyla bakım yapılırsa budama, gübre ve ilaçlama, toplama, çayır biçme, patos, branda, çuval gibi harcamalarından sonra elinde hiçbir para kalmaz. Bu haksızlığa tüm sivil toplum örgütleri duyarlı olmalı. Trabzon ekonomisi fındık ve çayla ayakta duruyor. Üretici fındığı güzel hayallerle topladı, satarken hayal kırıklığına uğradı” dedi.

Maraş’ta tek yön!
  Trabzon Büyükşehir Belediyesinin kurmay heyeti önceki akşam saatlerinde, Ortahisar ilçe merkezindeki cadde ve sokaklarda inceleme yaptı. Selahattin Çebi, Mustafa Yaylalı, Ufuk Hoş, peyzaj mimarı Hamza Ertunga ve Mimarlar Odası eski başkanı Sayim Adanur, Gazipaşa Caddesinin ara sokaklarında, trafik akışını ve çevreyi irdelerken gazetemiz sahibi ve yazarımız Hasan Kurt ile karşılaşırlar. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, ilçe merkezindeki trafik karmaşasına son vermeye kararlı. Sohbette, ekipte yer alan isimler Hasan Kurt’a görüşünü sorarlar. 
Kurt, “Gazipaşa Caddesi sahilden Boztepe’ye ve Maraş Caddesine tek yön olmalı. Cumhuriyet Caddesi’nde Maraş Caddesine giren araçların yüzde 80’i Boztepe çıkıyor. Bu yanlış bir uygulamadır. Maraş Caddesi, tek şerit olarak eskiden olduğu gibi doğudan batıya çalışmalı. Atatürk Alanının güneyindeki köprülü yolun altında, ilçenin batı bölgesine yolcu taşıyan minibüs durakları iptal edilmeli.  Doğu bölgesine giden dolmuşların durakları yeniden düzenlenmelidir. Nasıl özel otolar otopark bedeli ödüyorsa, dolmuşlar da, araç sayısı kadar otopark ücreti ödemeli” dedi. 
  Belediye ekibinin hemen hemen hepsi Kurt’a hak verdi. Bu arada Mimarlar Odasının önündeki kaldırımlara araç çekilmesin diye, kaldırımlar epey yüksek yapılmıştı. Ufuk Hoş, güzel bir tespitte bulundu ve kaldırıma park eden aracı göstererek ‘Batı ülkeleri ile aramızdaki fark bu. Oralarda kaldırımlar neredeyse yol seviyesinde bizde ise 30-40 cm yüksekte ve buna rağmen kaldıra araç çekiliyor’ dedi.
********
  Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay cezanın nedeni sosyal medya paylaşımlarıymış. Düşüncesinden dolayı CHP İl Başkanına ceza verenler, ülkenin iyiliğini düşünmüyor. Böyle bir ceza vicdanları sızlatır, kabul görmez. Ülkem adına utanıyorum. (Ömer Sarı)
*****
 Suriye sınırından mayınlar temizlenirken gerekçe neydi?
-‘Bu kadar geniş tarım arazisini mayınlara bırakmak aptallıktır’ 
Gerçek gerekçe neydi peki?
Çokbilmiş kardeşlerim bunu hala görmek istemeyecektir ama her kötülüğe ve ihanete güzel bir gerekçe bulmakta hiç zorlanmadılar. Çünkü medya eliyle milleti uyutmayı iyi becerdiler.
Tıpkı bugün güya Kandil habire vurularak PKK ile savaşılıyor ve buna alkış tutmayan herkes hain ilan ediliyor. Oysa gerçek ihanet Suriye'de oynanıyor. Kandil'in modası geçeli çok oldu. Türkiye ve millet Kandil'le oyalattırılırken gerçek PKK devleti Suriye'de bizzat Türkiye eliyle kurdurtuluyor.
Bu gerçekler oluyorken biz pür dikkat Kandil’le meşgulüz. Tekrar soruyorum: Suriye sınırından mayınların temizlenmesinin gerçek gerekçesi nedir?
Bir soru daha: Amerika Suriye'de 110 bin kişilik ordu kurarken YPG vs. Türk ordusunu budamak neyin nesidir? Ve hangi amaca hizmettir? (Temel Kahveci)

 

Önceki ve Sonraki Yazılar