Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açıldı

Ekrem İmamoğlu'na soruşturma açıldı

Ekrem İmamoğlu hakkında İçişleri Bakanlığı tarafından yeni bir soruşturma açıldı. Soruşturmaya sebep olarak; Fatih Sultan Mehmet türbesi önünde saygısızlık yapması gösterildi.

Soruşturmaya sebep olarak, İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları gösterildi. 

Cumhuriyet yazarı Barış Pehlivan, geçtiğimiz yıl Ekrem İmamoğlu'nun Fatih Sultan Mehmet'in türbesinin önünde elini arkadan bağlamasının, soruşturmaya sebebiyet verdiğini yazdı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sözcüsü Murat Ongun bu iddiaları doğrulayarak konuya ilişkin açıklama yaptı.

Ongun, sosyal medyadaki açıklamasında, "Cumhuriyet Gazetesi’nde Barış Pehlivan imzalı köşe yazısında belirtilen bilgiler ne yazık ki doğrudur. Niyet okuma odaklı, izandan yoksun yeni bir soruşturma hazırlığı için Başkanımızın ifadesi istenmiştir." ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakan Sözcüsü İsmail Çataklı soruşturma ile ilgili şunları söyledi:

"(İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu)İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ilgili. Bu iddialara üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi. dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığından gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor." 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.